Pit
Pit- co oznacza to dziwne słowo? Czy odmienia się przez przypadki? Czy występuje w liczbie pojedynczej oraz mnogiej? Jakimi wyrazami można go zastąpić? Jak go używać? Na te pytania odpowiedzi zostaną udzielone poniżej.
W sumie istnieje kilka definicji słowa pit.
-zacznijmy jednak od tej chyba najtrudniejszej, a mianowicie podatkowej. Z języka angielskiego PIT można rozwinąć jako Personal Income Tax, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych niekiedy zwany również podatkiem od dochodów osobistych. Jest to pewna część dochodu, którą każdy pracownik oraz przedsiębiorca musi zapłacić do Skarbu Państwa, przez Urząd Skarbowy. Jednak nie trzeba tego robić samemu. Każdy pracownik, emeryta, czy rencista, otrzymując swoje comiesięczne wynagrodzenie już ma z niego potrącaną zaliczkę na podatek dochodowy obecnie wynoszącą 17% podstawy. Warto jednak zaznaczyć, iż jeżeli wynagrodzenie w danym roku kalendarzowym przekroczy kwotę 85.528 złotych, to wówczas od powstałej nadwyżki od tej kwoty należy już płacić podatek dochodowy wynoszący 32%. Każdemu dorosłemu jednak chyba najbardziej PIT kojarzy się z corocznym wypełnianiem formularza PIT-37 dla urzędu skarbowego, w którym są uwzględnione wszystkie zaliczki na podatek dochodowy wpłacone do urzędu przez dany rok kalendarzowy wraz z zestawieniem dochodów oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne i przeliczeniem, czy zapłacone zostało za mało, czy za dużo tego podatku, czy będzie trzeba dopłacać, czy jednak czekać na zwrot nadpłaty. Ważne, iż wówczas można również otrzymać różnego tytułu ulgi, np. z tytułu posiadania dzieci, czy też zrobionej w danym roku kalendarzowym inwestycji termomodernizacyjnej we własnym domu. Ulg jest naprawdę sporo, jednak rokrocznie ulegają one zmianom, dlatego należy zawsze się z nimi zapoznawać od nowa. PIT-37 najczęściej wypełnia się na podstawie dokumentu PIT-11 otrzymanego od swojego pracodawcy. Obecnie wypełnianie PITów jest ułatwione, ponieważ można już uzupełniony formularz zaakceptować lub edytować na stronie e-PIT, a jeżeli ktoś zapomni o nim, to jest uznany przez urząd za zaakceptowany.
-słowo pit może również oznaczać dopełniacz liczby mnogiej od słowa pita. Oznacza ono wtedy pewnego rodzaju chlebek, który jest okrągłymi płaskimi plackami pszenicznymi. Rodzaj tego chlebka jest spożywany zwłaszcza w krajach Bliskiego Wschodu, ale znany jest na całym świecie.
– ostatnim znaczeniem słowa pit już w połączeniu ze słowem stop, czyli tzw. ‘pit stop’ to kilkusekundowa, czyli naprawdę krótka, przerwa na zatankowanie oraz zmianę opon podczas wyścigów samochodowych na torach wyścigowych. Najczęściej można ją zaobserwować podczas wyścigów Formuły 1. Była ona również ukazana w filmie animowanym „Auta 1” 😉
We wszystkich trzech znaczeniach słowo pit występuje w liczbie pojedynczej oraz liczbie mnogiej oraz podlega odmianie przez przypadki. Deklinacja została zamieszczona poniżej:
Liczba pojedyncza: PIT/pita/pit stop
1.mianownik (kto? co?) PIT/pita/pit stop
2.dopełniacz (kogo? czego?) PIT-u/pity/ pitu stop
3.celownik (komu? czemu?) PIT-owi/ picie/ pitowi stop
4.biernik (kogo? co?)PIT/ pitę/ pit stop
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) Pitem/ pitą/ pitem stop
6.miejscownik (o kim? o czym?) Picie/ picie/ picie stop
7.wołacz (o!) Picie/pito/ picie stop
Liczba mnoga: PITY/ pity/ pity stop
1.mianownik (kto? co?) Pity/ pity/ pity stop
2.dopełniacz (kogo? czego?) pitów/ pit/ pitów stop
3.celownik (komu? czemu?) Pitom/ pitom/ pitom stop
4.biernik (kogo? co?) Pity/ pity/ pity stop
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) Pitami/ pitami/ pitami stop
6.miejscownik (o kim? o czym?) Pitach/ pitach/ pitach stop
7.wołacz (o!) Pity/ pity/ pity stop
Przykłady zastosowań:
1. Znowu trzeba wypełnić PIT. W sumie do kiedy mam czas? A do 30 kwietnia, to zdążę.
2. Kebaba Pani chciałaby w naleśniku, czy w picie?
3. Tato, a czemu te samochody co jakiś czas zjeżdżają z wyścigu? Synku, to jest pit stop, muszą uzupełnić paliwo, żeby nie stanąć na torze z powodu jego braku, wymienić opony, które się zużyły, u kierowca sam również musi się napić.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!