Plagiat
PLAGIAT
W obecnej dobie wszechobecnej cyfryzacji, gdzie większość książek, artykułów, tekstów, czy nawet filmów, piosenek i innych rodzajów treści można w łatwy sposób znaleźć przede wszystkim w Internecie (ale również na innych nośnikach również, np. książki, czasopisma drukowane itd.) nie jest łatwo napisać samemu tekst, nowy tekst. Czy to do szkoły na zajęcia, czy do pracy, a nawet w przypadku tego konkursu Mistrz Wypracowań. Jak bardzo kusi nas, aby nie napracować się za dużo. Skoro zatem odpowiedzi na wszystko można znaleźć w Internecie, to czemu by tego nie skopiować? Kto się o tym dowie?
No właśnie…i dochodzimy tu do meritum…takie sobie kopiowanie innych dzieł, tekstów, czy innych treści i przypisywanie ich sobie jest właśnie PLAGIATEM. Najłatwiej powiedzieć, że plagiatem nazywamy powszechnie pewnego rodzaju kradzież czyjejś pracy, czyjegoś utworu w całości lub części i przypisanie jej sobie. Jest to naruszenie praw autorskich prawowitego autora dzieła i publikacja pod własnym nazwiskiem, czy pseudonimem. A warto zaznaczyć, iż praktyka taka jest karalna.
Warto zaznaczyć, iż w art. 115 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest wyróżnione, iż plagiat podlega karze grzywny, ograniczenia wolności lub też pozbawienia wolności do lat 3. Więc należy nieraz kilkukrotnie się zastanowić, czy warto ryzykować przepisanie czegoś, aby następnie zostać za to ukaranym.
Warto zaznaczyć, iż występuje kilka rodzajów plagiatu jakim są:
-plagiat całkowity polegający na całościowym przypisaniu sobie czyjegoś utworu
-plagiat częściowy, który polega na fragmentarycznym przypisaniu sobie czyjegoś autorstwa
-plagiat jawny oznaczający przejęcie całkowite czyjegoś tekstu lub dzieła bez jakichkolwiek zmian w nim wprowadzonych, takie typowe kopiuj-wklej
-plagiat ukryty polegający na częściowym wykradzeniu bez jakichkolwiek zmian tekstów/utworów innych autorów i przypisanie ich sobie.
Warto zaznaczyć, iż jeżeli chce się korzystać z czyichś publikacji należy bezwzględnie podać źródło, z którego się korzysta, cytaty zawierać w cudzysłowie i podawać oryginalnego autora oraz publikację. Wiadome jest, iż obecnie, gdy niemal wszystko jest w Internecie nie jest możliwe nieraz całkowite stworzenie czegoś na poziomie plagiatu 0%, ponieważ pewne frazy, czy wyrażenia mogły już zostać przez kogoś wykorzystane, nawet jeżeli staramy się pisać coś samodzielnie, ale jeżeli faktycznie piszemy samemu, to jeżeli już system wynajdzie jakieś powiązania i są one naprawdę znikome, to nikt nie posądzi o celowe oszukiwanie. Są stworzone tak zwane limity, które mówią od jakiego poziomu dzieło można uznawać faktycznie za plagiat, a jaki poziom pokrycia z wieloma źródłami można przypisać przypadkowi. Inaczej pisanie, czy tworzenie czegokolwiek obecnie byłoby z góry skazane na plagiactwo.
Synonimy słowa plagiat: kradzież, piractwo, przywłaszczenie, kalka, kopia, podróbka.
Słowo plagiat występuje w liczbie pojedynczej oraz mnogiej i w obydwu przypadkach podlega deklinacji.
Liczba pojedyncza: PLAGIAT
1.mianownik (kto? co?) plagiat
2.dopełniacz (kogo? czego?) plagiatu
3.celownik (komu? czemu?) plagiatowi
4.biernik (kogo? co?) plagiat
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) plagiatem
6.miejscownik (o kim? o czym?) plagiacie
7.wołacz (o!) plagiacie
Liczba mnoga: PLAGIATY
1.mianownik (kto? co?) plagiaty
2.dopełniacz (kogo? czego?) plagiatów
3.celownik (komu? czemu?) plagiatom
4.biernik (kogo? co?) plagiaty
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) plagiatami
6.miejscownik (o kim? o czym?) plagiatach
7.wołacz (o!) plagiaty
Przykład zastosowań:
1. Ostatnio jakiś zespół został posądzony o plagiat ścieżki dźwiękowej do swojej nowej piosenki.
2. Nauczycielka zadała dzieciom do napisania wypracowanie. Kazała im jednak pracować samodzielnie- nie chciała sprawdzać plagiatów.
3. Każda praca licencjacka, magisterska i doktorska przechodzi przez system antyplagiatowy. Muszą być to prace samodzielne.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!