Plotka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Plotka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Plotka to zjawisko społeczne, które jest obecne we wszystkich środowiskach. Charakteryzuje ją powszechność. Występowała w różnych kulturach, niezależnie od ich wielkości i stopnia rozwoju.
Plotka to zniekształca informacja o zachowaniu ludzi, zdarzeniach, stanach rzeczy. Zniekształcenie może powstać w wyniku czysto subiektywnych nastawień, ale najczęstszym źródłem jest świadome przekręcanie treści wprowadzające w błąd. Plotka może być bzdurna, kłamliwa, rodzinna, złośliwa, obrzydliwa. Plotka wybucha wokół spraw nieznanych, obcych, niejasnych. Cechą plotki jest to, że zawiera wieloznaczną treść, ma niejasne pochodzenie w dużej mierze oparte na domysłach, opierają się na niepełnej informacji.

Synonimy: pogłoska, oszczerstwo, kłamstwo

Antonimy: prawda

Odmiana przez przypadki:
M. plotka/plotki
D. plotki/plotek
C. plotce/plotkom
B. plotkę/plotki
N. plotką/plotkami
Msc. plotce/plotkach
W. plotko/plotki

Definicję bardziej adekwatną do stanu wiedzy psychologicznej zaproponował E. Bering, według niego plotka jawi się w postaci niepotwierdzonych relacji i wiadomości, przekazywanych z ust do ust”.
Treść plotek jest na ogół uboga i dotyczy spraw życia intymnego, bogactwa, zarobków, stylu życia, rozrywek i zabawy. Przedmiotem plotek stają się także instytucje publiczne. Ma to miejsce głównie w przypadku tych, które mają styczność z petentami. Ze względu na zakres wyróżnia się plotki o zasięgu ogólnospołecznym i lokalnym. Ostatnie są istotne dla niewielkiej grupy społecznej. Cechą różnicującą plotki jest także siła, która wyraża się przez powtarzalność, długotrwałość.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że plotki i pogłoski pojawiają się tylko w pewnego typu sytuacjach społecznych i psychologicznych. Ich przyczyną mogą być ograniczenia i restrykcje informacyjne, niedostatek informacji oficjalnych. W systemach totalitarnych, w których niemal wszystko stanowiło tajemnicę państwową plotki były wszechobecne w życiu społeczeństwa. Wyższą niż w zbiorowościach normalnych częstotliwość występowania plotek i pogłosek można zaobserwować w szpitalach, więzieniach, klasztorach itp.
Rozpowszechnianiu pogłosek sprzyja osobnicza frustracja, niezadowolenie z przebiegu procesów życiowych, przeciążenie informacyjne, znużenie, ubóstwo zainteresowań, podejrzliwość, zawiść.
Ważną kwestią są motywy pojawiania się i rozpowszechniania plotek. Najczęściej

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!