Podatek

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Podatek, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Podatek
Czy tak właściwie jest podatek?
Każdy słyszał to słowo przynajmniej raz, aczkolwiek nie każdy zdaje sobie sprawę co tak właściwie ono oznacza. Jest to obowiązkowo pobierana kwota pieniężna. Co się dzieje z pieniędzmi, gdy zapłacimy określone podatki? Mówiąc najprostszym językiem trafiają one do:
1) skarbu państwami
2) gminy
3) powiatu
4) województwa
W historii możemy Podatki mają różne przeznaczenie. Dzięki opłacanym podatkom, władze mogą podejmować decyzje, które odczuwa społeczeństwo. Przykładem podejmowanych inwestycji jest między innymi:
1) rozwój infrastruktury otaczającej każdego obywatela
2) rozwój, wyposażenie służb takich jak policja, wojsko, a także służba zdrowia
3) rozwój, a także utrzymywanie oświaty

Występuje główny podział podatków, który dzieli się w zależności na co zostaje on nałożony:
Pośredni – Ten rodzaj podatku należy do bezzwrotnych. Wpłacana kwota zasila budżet państwa. Przykładem takiego podatku jest między innymi: podatek VAT, a także podatek akcyzowy.
Bezpośredni – W tym przypadku podatek wpłaca osoba będąca podatnikiem. Kwota ta trafia do konkretnie określonego organu podatkowego.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) posiada własną klasyfikację, która określa rodzaje podatków.
Podatki dochodowe dzielą się na dwa rodzaje: podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) a także podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT).
Opodatkowaniu ulegają własności, które dzielą się na: podatki od nieruchomości oraz podatki od spadków i darowizn. Podatki od nieruchomości dodatkowo posiadają dwa rodzaje: podatek rolny, który nazywane jest czasami podatkiem gruntowym oraz podatek leśny.
Następnym rodzajem podziału podatków są podatki od usług oraz towarów. One podobnie jak te przedstawione powyżej różnicują się. Dzielą się one między innymi na: cło, akcyzę, a także podatek od wartości dodanej, który najczęściej określany jest jako (VAT).
Istnieją także podatki, które nie posiadają określonych głównych kategorii. Do nich zaliczamy między innymi: podatek od środków transportowych, podatek od gier, podatek od czynnośc

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!