🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Polak

Wyraz ,,Polak’’ ma dwa znaczenia, takie jak: obywatel Polski oraz lekcja polskiego w języku potocznym („Chodźcie na polaka”). Są to jedyne znaczenia tego wyrazu więc nie powinieneś mieć problemu z zapamiętaniem ich. Jednak, jak może udało Ci się zobaczyć, wyraz ten pisze się inaczej w obydwu znaczeniach. Jeśli piszemy o kimś, kto jest obywatelem Polski, czyli on to Polak, to piszemy to z dużej litery. Jednak, kiedy piszemy o lekcji języka polskiego, czyli o polaku, to piszemy to od małej litery, ponieważ jest to język potoczny. Łatwe, prawda? Mam taką nadzieję. Równie kolorowo jest, jeśli mówimy o synonimach wyrazu ,,Polak’’. O to kilka z nich: rodak; biało-czerwony; tutejszy; polaczek; krajowiec. Jak widzisz, wszystkie te wyrazy bliskoznaczne nawiązują do osoby, która mieszka w Polsce. Jest to cecha, dzięki której będzie Ci łatwiej zapamiętać te synonimy. Teraz jeszcze napiszę Ci odmianę słowa ,,Polak’’ przez przypadki, ponieważ wiem, jak dużo osób ma z nią problem. O to ona:
– ,,Mianownik’’ (kto? co?) Polak (l.poj) Polacy (l.mn)
– ,,Dopełniacz’’ (kogo? czego nie ma?) Polaka (l.poj) Polaków (l.mn)
– ,,Celownik’’ (komu? czemu się przyglądam?) Polakowi (l.poj) Polakom (l.mn)
– ,,Biernik’’ (kogo? co widzę?) Polaka (l.poj) Polaków (l.mn)
– ,,Narzędnik’’ (z kim? z czym idę?) Polakiem (l.poj) Polakami (l.mn)
– ,,Miejscownik’’ (o kim/ o czym mówię?) Polaku (l.poj) Polakach (l.mn)
– ,,Wołacz’’ (o ty mój! o ty moja! o wy moi!) Polaku (l.poj) Polacy (l.mn).
Była to odmiana wyrazu ,,Polak’’ jeśli mówi się o obywatelu Polski. Jednak odmiana tego wyrazu różni się, kiedy mówimy o lekcji polskiego. Zobacz sam:
– ,,Mianownik’’ (kto? co?) polak (l.poj) polaki (l.mn)
– ,,Dopełniacz’’ (kogo? czego nie ma?) polaka (l.poj) polaków (l.mn)
– ,,Celownik’’ (komu? czemu się przyglądam?) polakowi (l.poj) polakom (l.mn)
– ,,Biernik’’ (kogo? co widzę?) polaka (l.poj) polaki (l.mn)
– ,,Narzędnik’’ (z kim? z czym idę?) polakiem (l.poj) polakami (l.mn)
– ,,Miejscownik’’ (o kim/ o czym mówię?) polaku (l.poj) polakach (l.mn)
– ,,Wołacz’’ (o ty mój! o ty moja! o wy moi!) polaku (l.poj) polaki (l.mn).
Odmiana ta różni się tylko w mianowniku, bierniku i wołaczu liczby mnogiej, jednak jest to różnica, która może kiedyś sprawić Ci problemy więc lepiej ją zapamiętaj. Ale podsumowując, jedna i druga odmiana jest łatwa więc nie powinieneś mieć problemów z zapamiętaniem ich. A teraz, kończąc już, napiszę Ci kilka zdań z użyciem tego wyrazu abyś mógł pochwalić się wiedzą i umiejętnościami używania tego wyrazu w codziennych sytuacjach. O to one:
– ,,Kiedyś byłam na wakacjach w Grecji i widziałam tam hotel, przy którym było napisane tak: ‘’Polak ma tu własny hotel’’, co mnie bardzo zaciekawiło więc weszłam do środka, gdzie byli sami Polacy, co można było od razu poznać po ich ubiorze, ale także po tym, że był tam słyszalny jedynie język polski.’’
– ,,W czwartek miałam pięć polaków, jednak tak bardzo nie chciało mi się na nie iść, że postanowiłam z nich uciec i poszłam do domu.’’
– ,,Polak najczęściej jest uważany za osobę, która nie ma na nic czasu oraz ciągle się spieszy, jednak musimy pamiętać, że nie zawsze jest to prawda, ponieważ nie każdy jest taki sam.”
– ,,Polak lubi sobie dobrze zjeść i dobrze się napić, co przejawia się na dożynkach i imprezach społecznych, gdzie jest pełno pysznego jedzenia oraz alkoholu, a najczęściej i tak go nie wystarcza dla wszystkich.”
To już wszystko. Mam nadzieję, że wszystko dobrze Ci wytłumaczyłam i nie pozostawiłam w Twojej głowie żadnych wątpliwości. Musisz zapamiętać, że wyraz ,,Polak” w głównej mierze oznacza obywatela Polski oraz że synonimami tego słowa są takie wyrazy jak np. rodak czy biało-czerwony. Również dobrze by było, jakbyś zapamiętał odmianę przez przypadki, ponieważ może ona Ci się przydać w codziennych sytuacjach. I jeśli kiedyś czegoś zapomnisz to wróć do tego wypracowania i przeczytaj je jeszcze raz, a na pewno wszystko znów stanie się dla Ciebie jasne i oczywiste.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!