🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Poliester

Poliester

Poliester to grupa polimerów, otrzymywany z monomerów, czyli związków o małej masie cząsteczkowej, która posiada wiązania estrowe. Jest to syntetyk, który nie występuje naturalnie. Jest to bardzo często spotykany materiał, można znaleźć go w każdym sklepie odzieżowym i z tkaninami.

Poliester jest sztucznie wytworzonym materiałem. Powstał w wyniku działań chemików w laboratorium. Powstał on w trakcie drugiej wojny światowej. Dopiero w latach 70. zyskał popularność. Głównie dlatego, że nie trzeba było go prasować. Fascynacja nim nie trwała długo, zaczęto uważać, że jest to materiał tani, niewygodny oraz tandetny. Współcześnie takie słowa są krzywdzące, patrząc na wysoką jakość tych produktów.

Poliester powstaje podczas syntezy, łączenia się estrów, kwasów oraz alkoholi. W zależności od różnych proporcji, powstają różne odmiany poliestru. W uproszczeniu materiał ten powstaje z ropy naftowej, poddanej reakcji chemicznej. Pierwotnie są to niewielkie płatki, które poddaje się topnieniu w wysokiej temperaturze. Z nitek, które ściekają i wysychają uzyskuje się włókna. W razie potrzeby rozciąga się je, by uzyskać potrzebny wygląd. Właśnie w ten sposób powstają błyszczące imitacje jedwabiu.

Podczas produkcji wydzielane są opary, które mogą stanowić pewne zagrożenie, trzeba jednak zauważyć, iż nie zabija się żadnych zwierząt, aby pozyskać surowiec. Poliester można produkować także z recyklingu, na przykład ze starych albo niechcianych ubrań, butelek.

Cechy poliestru:
• Duża sprężystość – przez nią ubrania zachowują pierwotny kształt, nawet po wielu ubraniach go
• Odporny na zagniecenia
• Szybko schnie – posiada niską chłonność wody, to jeden z powodów dlaczego wykorzystuje się go w ubraniach sportowych
• Nie wchłania wilgoci
• Wytrzymały – odporny na ścieranie, nie kurczy się, nie mechaci się, odporny na działania chemikaliów, nie blaknie
• Może się elektryzować
• Mało przewiewny
• Odporny na pleśnie, mole oraz grzyby – to przez syntetyczne pochodzenie tkaniny, co też nie powoduje tylu alergii
• Plamoodporny
• Lekki – dodaje to komfortu w noszeniu go
• Łatwopalny
• Tani – jest tańszy od jedwabiu, a może uzyskać bardzo podobny efekt

Poliester bardzo chętnie jest stosowany przez sportowców, gdyż jest lekki, nie pochłania wilgoci. Pozwala on na oddychanie ciału, co w sporcie jest bardzo istotne. Szybko schnie i nie tworzy plam. Projektanci mody natomiast uwielbiają ten materiał, gdyż nie blaknie na słońcu, jest odporny na ścieranie i jest odporny na zagniecenia.

Poliester bez problemu może znajdować się na meblach, gdyż nie rozciąga się ani nie kurczy. Jest to materiał z ograniczonym przepuszczaniem powietrza, więc nie sprawdzą się podczas upalnych dni.

Poliester bardzo często występuje jako samodzielny materiał, ale nie zawsze. Łączony jest na przykład z bawełną. Oprócz zastosowania tkanin poliestrowych w ubraniach, znajdują one użyteczność w tapicerstwie. Na meble nakłada się obicia właśnie z tego materiału. Poliester jest też dodatkiem do ekoskóry, powoduje, iż jest ona bardziej trwała.

Ubrania z tkaniny poliestrowej najlepiej prać z kapsułkami lub żelami do prania, a nie proszkami. Ponadto należy pamiętać, że tkaniny takie nie wymagają prasowania, dlatego bez problemu można je powiesić na suszarce i poczekać aż wyschną, a potem złożyć.
Odmiana rzeczownika:

Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) poliester
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) poliestru
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) poliestrowi
Biernik (Kogo? Co? Widzę) poliester
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z poliestrem
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o poliestrze
Wołacz (O!… witaj!) poliestrze

Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) poliestry
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) poliestrów
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) poliestrom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) poliestry
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z poliestrami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o poliestrach
Wołacz (O!… witajcie!) poliestry

Przykłady:

Obrus plamoodporny nie wchłania płynów, co czyni go włóknem poliestrowym.
Powszechnie jest uważany za najgorszą tkaninę syntetyczną.
Wiedziałeś, że poliester jest wykonywany z włókien PET?

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!