Politeizm
Zamień czytanie na oglądanie!
Politeizm to słowo, którego etymologia wiąże się z dwoma greckimi wyrazami: oznaczającym “wiele” polýs oraz théos – bóg. Pojęcie to oznacza formę religii, w ramach której uznaje się istnienie wielu bogów.
Politeizm rozwinął się wśród ludów pierwotnych oraz w starożytności. Rozwinął się zarówno wśród ludów określanych jako nisko rozwinięte, oraz u tych o znacznie wyższym poziomie rozwoju. Wyznawano go między innymi w Indiach, Grecji, Rzymie, Egipcie, na terenach Afryki. Do religii politeistycznych należały także wierzenia Azteków czy wierzenia Słowian. Najbardziej rozpowszechnioną obecnie formą politeizmu jest hinduizm, gdzie łączna ilość bóstw wynosi ponad 300 milionów. Choć aktualnie to religie monoteistyczne odgrywają dominującą rolę na świecie, bywały takie okresy w historii, gdy to politeizm odgrywał zasadnicze znaczenie i miał rzesze wyznawców.
Religie politeistyczne posiadają panteon bogów, który ma ściśle określoną strukturę, hierarchię. Jedno z bóstw jest najwyższe, uważane za ojca pozostałych bogów, rządzi całym światem – tak jak Zeus w mitologii greckiej oraz Brahma w mitologii hinduskiej. Z reguły bogowie nie są wszechwiedzący, są jednak nieśmiertelni i znacznie silniejsi i potężniejsi od zwykłych ludzi.
Wszyscy bogowie są ze sobą spokrewnieni i powiązani. Każdy z nich wykazuje indywidualne cechy i odpowiada za pewne sfery, pełniąc konkretne funkcje – poszczególni bogowie mogą odpowiadać za siły przyrody, zjawiska oraz patronować działaniom typowo ludzkim (na przykład bóg wojny). Bywa, że z czasem dane bóstwo przejmuje kompetencje innych, ewoluuje, a jego pierwotne funkcje zostają zapomniane. W ramach poszerzania terytoriów i stykania się z obcymi mitami, z czasem łączono różne bóstwa w jedno, dokonując syntezy,
Ludzie spisywali mity – opowieści o bogach, mające wyjaśnić działanie świata, w których dochodziło do sytuacji typowo ludzkich – bogowie mogą bowiem odczuwać emocje, zakochiwać się w sobie nawzajem, odczuwać zazdrość czy kierować się zawiścią. Miało to pokazać, że bogowie mają z ludźmi wiele wspólnego, przeżywają podobne do nich problemy, a poszczególne
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!