Polityka
Termin polityka może być używany w różnym znaczeniu. Można mówić o polityce zdrowotnej, polityce firmy, polityce państwa, bezpieczeństwa, personalnej, rolnej, społecznej.
Politykę rozumie się jako społeczną przestrzeń, w której funkcjonują podmioty polityczne. Można ją określić biorąc pod uwagę jej zakres przedmiotowy. Polityka stanowi ład konstytucyjny, czyli zbiór norm, określających zachowania władzy. Normy te nie są niezmienne, są ustanawiane przez polityków. Politykę rozumie się także jako system, w którym działają organizacje polityczne. Główną formą organizacji politycznej jest państwo, okrzesane jako zbiór instytucji, które posiadają środki przymusu w odniesieniu do określonego terenu i ludności. Polityka oznacza również działanie, zmierzające do zdobycia i utrzymania władzy. Prowadzenie polityki opiera się na podejmowaniu decyzji.
Synonimy: strategia, doktryna, koncepcja, stanowisko, sposób, nastawienie, poglądy, myśl, teoria, działalność polityczna, program
Odmiana przez przypadki:
M. polityka/polityki
D. polityki/polityk
C. polityce/politykom
B. politykę/polityki
N. polityką/politykami
Msc. polityce/politykach
W. polityko/polityki
Polityka odgrywa istotną rolę w życiu krajów, narodów, określonych grup społecznych, wiekowych, zawodowych. Od tego, kim są rządzący, zależy jakość życia mieszkańców danego kraju, perspektywy jego rozwoju. Z polityką wiąże się termin: kultura polityczna, która składa się z kilku komponentów.
Pierwszy z nich to zainteresowanie polityką, wiedza o niej i znajomość faktów politycznych. Kształtowanie tego komponentu ma miejsce pod wpływem doświadczeń w środowisku pracy oraz obcowaniu z instytucjami systemu politycznego i zdobywanie wiedzy naukowej. Pierwszy wymiar kultury politycznej nazywa się komponentem poznawczym. Jest on składnikiem sfery subiektywnej i znajduje wyraz w wypowiedziach n tematy związane z polityką. Drugi wymiar kultury politycznej to wartości lub systemy wartości, które odnoszą się do systemu politycznego. Na kształtowanie tego wymiaru wpływa tradycja, religia, doktryny polityczne, rodzina. Ten wymiar można nazwać komponentem aksjologicznym. Trzecim komponentem kultury politycznej jest ocena zjawisk politycznych oraz sądy i opinie na temat instytucji politycznych. Jest to tzw. komponent ocenny lub afektywny. Kolejnym komponentem są uznawane wzory zachowań w sferze polityki i wypróbowane typy działań politycznych. Zachowania i działania polityczne występują w sytuacji bezpośredniego zetknięcia się z instytucjami politycznymi. Są one reakcją na określoną sytuację. Wymiar ten określa się nazwą komponentu behawioralnego.
O kulturze politycznej można mówić w odniesieniu do społeczeństwa jako całości lub biorąc pod uwagę jego części składowe. Wyróżnia się różnego rodzaju podkultury polityczne różniące się w poszczególnych krajach. W badaniach nad kulturą polityczną Almond i Verby skonstruowali trzy typy kultury politycznej, do których zalicza się między innymi parafialna kultura polityczna. Jej typową cechą stanowi brak zainteresowania funkcjonującym we wspólnocie/kraju systemem politycznym. Innym typem jest poddańcza kultura polityczna, która cechuje się tym, iż poddani są zainteresowani polityką, ale nie angażują się w nią. Wreszcie uczestnicząca kultura polityczna to taka, w której poddani w pełni uczestniczą.
Politykę społeczną rozumie się jako dyscyplinę naukową i praktyczną działalność uprawnionych do tego podmiotów. Polityka społeczna opiera się na działaniach, które mają się przyczynić do zmian w społeczeństwie. Wyróżnia się następujące dziedziny polityki społecznej: politykę ludnościową i rodzinną, w dziedzinie zatrudniania, płac, warunków i ochrony pracy, mieszkaniową, ochrony zdrowia, oświatową, kulturalną. Do dziedzin polityki społecznej można zaliczyć politykę zdrowotną, która skupia się na dbałości o zdrowie obywateli.
Przykłady użycia
Polityka bezpieczeństwa stanowi podstawę w zarządzaniu państwem.
Polityka personalna tego zakładu wymaga zmian.
Nie znam się na polityce i nie interesuję się nią.
Z powodów politycznych musiał opuścić Ukrainę.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!