Prawica
Zamień czytanie na oglądanie!
Termin PRAWICA pochodzi z 1789 roku, gdy miała miejsce rewolucja francuska. Wtedy podczas Zgromadzenia Narodowego przedstawiciele duchowieństwa oraz szlachty zasiadali po prawej stronie sali.
prawica w mianowniku,
prawicę w dopełniaczu,
prawicy w celowniku,
prawicę w bierniku,
z prawicą w narzędniku,
o prawicy w miejscowniku,
prawico w wołaczu
1. Kto popiera prawicę?
Zdaje się, że do środowiska prawicowego należą konserwatyści, monarchiści, stonowani liberałowie, chrześcijanie o różnych nurtach, nacjonaliści, a czasem również neokonserwatyści. Niestety do tego nurtu wartości politycznych wpasowują się również przedstawiciele środowiska skrajnie prawicowego, w których skład wchodzą naziści, szowiniści oraz rasiści.
2. Jakie wartości reprezentuje prawica?
Nurt ten promuje antykomunizm, przywiązanie do własności prywatnej, prywatyzację szkół oraz służby zdrowia, przywiązanie do tradycji, wierność do wartości religijnych, rezygnację z państwa opiekuńczego, ochrona suwerenności państwa, sprzeciw wobec LGBT, ale również walka z feminizmem, wprowadzenie surowego prawa i egzekwowanie, eurosceptycyzm, brak poparcia dla sztucznych regulacji na rynku, regulacja systemu podatkowego, administracyjnego, porzucenie interwencjonizmu państwa, poparcie kary śmierci, nacisk na wolny rynek.
3.Podział.
Prawicę można podzielić na liberalną, narodową, konserwatywną, autorytarną, rewolucyjno- konserwatywną, kontrrewolucyjną i Nową Prawicę.
4. Ojciec prawicowych poglądów – Edmund Burke.
„Stan społeczeństwa obywatelskiego jest stanem natury – i to znacznie prawdziwej niż dziki i bezładny sposób życia. Człowiek jest z natury rozumny i nigdy nie będzie w pełni zadowolony w swym naturalnym stanie, a tylko wtedy, gdy umieszczony zostanie tam, gdzie rozum może być najlepiej kultywowany i gdzie najbardziej on dominuje”, te słowa wypowiedział Edmund Burke, irlandzki filozof i twórca nowoczesnego konserwatyzmu, mężczyzna ponadto uważać, że pełne demokracja jest najbardziej bezwstydną rzeczą na świecie. Pisarz uważał, że państwo nie powinno brać udziału w działaniach ekonomicznych. Popierał otwarcie wolny handel. Nie wierzył w naturalne prawa człowieka, łączył prawa z się obowiązkami, tak w jego mniemaniu tworzy się prawo i ład społeczny. Krytykował równość, wyznawał zasadę, że ludzie są równi wobec prawa i łączy ich jedna moralność, żadna
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!