Premia
Premia jest elementem wynagrodzenia. Jest stosowana powszechnie w gospodarce w charakterze motywatora placowego. Jednak nie oznacza to, iż systemy płacowe bezpremiowe nie mogą zagwarantować efektywnego motywowania. Na pracowników, bowiem, mogą oddziaływać motywatory zewnętrzne.
Kadra zarządzająca chętnie wykorzystuje premie jako placowy motywator do pracy.
Premiowanie wyspecjalizowane wiąże się z nagradzaniem pracowników za osiąganie istotnych efektów cząstkowych. Nie są one na ogół przeznaczone dla ogółu pracowników, ale do grupy, która wpływa w istotny sposób na efekt cząstkowy. W premiowaniu tego rodzaju zakres działalności organizacji dzieli się na obszary o większym i mniejszym znaczeniu. W osiąganie Ceków w poszczególnych obszarach są angażowani pracownicy różnych komórek. Premiowanie wyspecjalizowanie jest premiowaniem dezagregacyjnym. Mniej ważni pracownicy nie są objęci tym rodzajem premiowania lub uczestniczą w nim jedynie w niewielkim zakresie. W premiowaniu tego rodzaju dzieli się środki, które firma może przeznaczyć na różne rodzaje premii. Problemem, który się pojawia w premiowaniu tego rodzaju jest określenie rangi poszczególnych celów cząstkowych i stosowanej wysokości premii i synchronizacji tych celów. Różne cele cząstkowe mogą wymagać realizacji w różnym czasie, co powoduje, że musi on być rozbudowany.
W Polsce tworzone są następujące fundusze przeznaczone na premiowanie cząstkowe:
• Fundusz premiowy za efektywny czas pracy, • Fundusz premiowy za jakość produkcji, • Fundusz premiowy za oszczędność czynników produkcji, • Fundusz rozwoju. Pierwszy z nich ma na celu ograniczenie czasu, który jest tracony z powodu nieobecności pracowników. Może być tworzony jako określony procent płac zasadniczych, jako kwotowy odpis, który przypada na jedną osobę pomnożony przez liczbę zatrudnionych pracowników.Fundusz premiowy za jakość produkcji jest tworzony przy użyciu różnych parametrów. Najczęściej stosuje się zmniejszanie wskaźnika braków, utrzymanie standardów jakościowych, zmniejszanie liczby i kosztów reklamacji wyrobów, zmniejszanie strat w wyniku solidnej pracy służb kontroli jakości.
Fundusz premiowy za oszczędność czynników produkcji jest przeznaczony do wspierania oszczędności surowców i materiałów lub utrzymanie norm zużycia w tym zakresie oraz racjonalizację zatrudnienia. Fundusz rozwoju służy nagradzaniu innowacyjności i aktywnej postawy pracowników i wprowadzanie na rynek nowych wyrobów, doskonalenie procesów technologicznych. Wysokość funduszu rozwoju jest sumą indywidualnych premii przypisanych konkretnym działaniom.
Premia motywacyjna najlepiej spełnia swoje zadania. Opiera się na jasnych kryteriach, a jej zaletą jest to, że praca jest oceniana przez jakiś czas. Po tym okresie pracownik otrzymuje określoną premię. Wśród kryteriów przyznawania premii można wskazać: wykonywanie zadań bez zarzutu, efektywność, wydajność, podejmowanie dodatkowych zadań poza tym, które wynikają z obowiązków, niezawodność, sprawność w obsłudze klientów, przestrzeganie przepisów, terminowe wykonywanie zadań, utożsamianie się z celami firmy, pozyskiwanie zamówień i kontraktów, wysoki stopień uciążliwości pracy, odpowiedzialność za prace na powierzonym stanowisku, dobra organizacja pracy.
Premia prowizyjna również jest uznawana za premię o dużej sile motywacyjnej, jeśli spełnia poniższe wymagania:
• parametr ekonomiczny został określony w jasny sposób, • wskaźnik premii prowizyjnej został ustalony na odpowiednim poziomie, • przyjęte standardy parametrów ekonomicznych obowiązują w dłuższym okresie i są znane pracownikom.Premia oparta na reduktorach premii jest określana jako premia regulaminowa. W tym przypadku pracownik wie, jaki procent premii otrzyma, jeśli spełni warunki dotyczące dyscypliny pracy i należytego wypełniania obowiązków. Będzie to miało wpływ na ilość, jakość i terminowość wykonywane pracy oraz na oszczędności. Przy ustalaniu premii opartej na reduktorach stosuje się wyłącznie reduktory, które dotyczą dyscypliny pracy, reduktory dotyczące efektywności pracy oraz reduktory mieszane.
Premia uznaniowa to taka, w której zasady nie są do końca jasno sprecyzowane. Może ona być różna w różnych miesiącach, pracownicy często nie wiedzą, jaką premię otrzymają w konkretnym miesiącu. Zgodnie z interpretacją prawną premia uznaniowa jest nagrodą. Jest ona na ogół ustalana na poziomie niższym niż pozostałe premie.
Podstawowym założeniem większości systemów premiowania jest motywowanie pracowników do realizowania krótkookresowych celów firmy i zbiorowa odpowiedzialność za wyniki. Fundusz premiowy może być tworzony w różny sposób. Można stworzyć następujące fundusze: Fundusz premiowy, który będzie odpisem od płac zasadniczych, uzależniony od osiągniętych przez firmę wyników ekonomicznych, Fundusz premiowy, który zależy od dynamiki sprzedaży i poziomu kosztów, Fundusz premiowy, który stanowi odpis od wielkości ekonomicznych, Fundusz premiowy, który opiera się na miernikach kombinowanych.
Synonimy: nagroda
Odmiana przez przypadki:
M. premia/premie
D. premii/premii
C. premii/premiom
B. premia/premie
N. premią/premiami
Msc. premii/premiach
W. premie/premie
Przykłady użycia:
W tym miesiącu dostałam sporą premię.
Z powodu nierzetelnego wykonania obowiązków szef cofnął mi premię.
Premia wydaje się najskuteczniejszym sposobem motywowania.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!