Premia

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Premia, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Premia jest elementem wynagrodzenia. Jest stosowana powszechnie w gospodarce w charakterze motywatora placowego. Jednak nie oznacza to, iż systemy płacowe bezpremiowe nie mogą zagwarantować efektywnego motywowania. Na pracowników, bowiem, mogą oddziaływać motywatory zewnętrzne.
Kadra zarządzająca chętnie wykorzystuje premie jako placowy motywator do pracy.
Premiowanie wyspecjalizowane wiąże się z nagradzaniem pracowników za osiąganie istotnych efektów cząstkowych. Nie są one na ogół przeznaczone dla ogółu pracowników, ale do grupy, która wpływa w istotny sposób na efekt cząstkowy. W premiowaniu tego rodzaju zakres działalności organizacji dzieli się na obszary o większym i mniejszym znaczeniu. W osiąganie Ceków w poszczególnych obszarach są angażowani pracownicy różnych komórek. Premiowanie wyspecjalizowanie jest premiowaniem dezagregacyjnym. Mniej ważni pracownicy nie są objęci tym rodzajem premiowania lub uczestniczą w nim jedynie w niewielkim zakresie. W premiowaniu tego rodzaju dzieli się środki, które firma może przeznaczyć na różne rodzaje premii. Problemem, który się pojawia w premiowaniu tego rodzaju jest określenie rangi poszczególnych celów cząstkowych i stosowanej wysokości premii i synchronizacji tych celów. Różne cele cząstkowe mogą wymagać realizacji w różnym czasie, co powoduje, że musi on być rozbudowany.
W Polsce tworzone są następujące fundusze przeznaczone na premiowanie cząstkowe:
• Fundusz premiowy za efektywny czas pracy, • Fundusz premiowy za jakość produkcji, • Fundusz premiowy za oszczędność czynników produkcji, • Fundusz rozwoju. Pierwszy z nich ma na celu ograniczenie czasu, który jest tracony z powodu nieobecności pracowników. Może być tworzony jako określony procent płac zasadniczych, jako kwotowy odpis, który przypada na jedną osobę pomnożony przez liczbę zatrudnionych pracowników.Fundusz premiowy za jakość produkcji jest tworzony przy użyciu różnych parametrów. Najczęściej stosuje się zmniejszanie wskaźnika braków, utrzymanie standardów jakościowych, zmniejszanie liczby i kosztów reklamacji wyrobów, zmniejszanie strat w wyniku solidnej pracy służb kontroli jakości.
Fundusz premiowy za oszczędność czynników produkcji jest przeznaczony do wspierania oszczędności surowców i materiałów lub utrzymanie norm zużycia w tym zakresie oraz racjonalizację zatrudnienia. Fundusz rozwoju służy nagradzaniu innowacyjności i aktywnej postawy pracowników i wprowadzanie na rynek nowych wyrobów, doskonalenie procesów technologicznych. Wysokość funduszu rozwoju jest sumą indywidualnych premii przypisanych konkretnym działaniom.
Premia motywacyjna najlepiej spełnia swoje zadania. Opiera się na jasnych kryteriach, a jej zaletą jest to, że praca jest

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.