Profesja
Profesja to inaczej zawód. Praca jest zjawiskiem uniwersalnym i aby ukazać jej pełną definicję należy odwołać się do różnych dyscyplin naukowych. Praca stwarza człowiekowi poczucie przynależności do szerszego grona lub kręgu społecznego. Zaspokajanie potrzeb przynależności jest ważnym składnikiem bogatej motywacji pracy. Stąd wynikają różnego rodzaju ceremonie zespołowe, mity zawodowe, symbole grupowe, które, pojawiając się wraz z upływem czasu wzmacniają poczucie przynależności do grupy. Efektem pracy zawodowej jest podnoszenie jakości egzystencji człowieka. Pracę można rozpatrywać w zakresie węższym i szerszym. W węższym składają się na nią czynności tworzące spójny system i opierające się na konkretnej wiedzy. W szerszym znaczeniu praca bierze też pod uwagę warunki zewnętrzne, w jakich jest wykonywana.
Praca ma głęboki sens wychowawczy, gdyż wpływa na korzystnie na rozwój jednostki. Ponadto praca wpływa na intensyfikację wartości duchowych, wzbogaca praktyczne doświadczenia własne ucznia – wychowanka. Wpływa to na kształcenie jego osobowości, siły woli i charakteru. Ponadto ożywia wyobraźnię, wyzwala uczucia, zbliża ludzi, uspołecznia.
Synonimy: zawód, praca
Odmiana przez przypadki:
M. profesja/profesje
D. profesji/profesji
C. profesji/profesji
B. profesję/profesje
N. profesją/profesjami
Msc. profesji/profesjach
W. profesjo/prefesje
Obecnie wyboru dokonuje się spośród tysięcy profesji. Znalezienie dla siebie odpowiedniego zawodu wśród tej ogromnej liczby może być bardzo skomplikowane. Dodatkowe utrudnienia stanowi pojawienie się na rynku pracy nowych zawodów i równoczesne zanikanie innych. Niestety, wielu młodych dorosłych nie jest w stanie skutecznie angażując się w realne planowanie kariery. Niektórzy ujawniają romantyczne, wypaczające rzeczywistość stereotypy o zawodach, inni obawiają się popełnienia błędu i z lękiem podchodzą do wyboru zawodu. Jeszcze inni zbyt szybko próbują dopasować się do ograniczonych możliwości wyboru zawodu. Wybór kariery stwarza nie tylko problemy. Poszukiwania odnoszące się do kariery mogą być takim okresem, w którym ludzie lepiej poznają i krytycznie oceniają siebie, analizują, kim byli i do czego dążą.
Profesja określana jest jako fenomen kultury, który wynika z podziału pracy i włącza pracownika w porządek społeczny i gospodarczy. Zawód jest częścią architektury społecznej, niezależnie od tego, czy wykonawca zdaje sobie sprawę z funkcji swojego zawodu. W jej wyniku powstają dobra materialne, wartości kulturowe i usługi.
Na wybór zawodu wpływają aspiracje, kształtowane przez zainteresowania, zdolności i wyobrażenia o nich i uznawane wartości. Wielu dorosłym zależy na satysfakcji z pracy, pragną znaleźć pracę, która jest znacząca, nagradzająca i stanowi wyzwanie. Praca ma być znacząca i stanowić wyzwanie dla pracownika powinna. Są także i inne wyznaczniki satysfakcji z pracy np.: możliwość wniesienia osobistego wkładu, możliwość wypowiadania się i pewność, że inni słuchają tego, a także zarobki. Inne równie ważne czynniki wiążą się z zapewnieniem poczucia bezpieczeństwa, szansą awansu, jakością warunków pracy oraz statusem i prestiżem danej pracy. Pracownicy muszą nauczyć się przestrzegania zarówno pisanych, jak i niepisanych praw wiązanych z nową pracą i wykonywać swoje obowiązki sprawnie, solidnie i odpowiedzialnie. Ważne jest też zadawalające przestawienie się z roli ucznia na rolę pracownika. Celem stawianym przez pracowników w każdym wieku jest osiągnięcie satysfakcji z wykonywanej pracy. Pracujący wydają się być bardziej szczęśliwi, gdy praca niesie ze sobą wyzwanie, pozwala na wniesienie znaczącego osobistego wkładu i wyzwala aktywność.
Praca zawodowa wpływa na położenie materialne człowieka i na jego pozycję społeczną.
Przykłady użycia:
Jego profesja zagwarantowała mu sukces na arenie międzynarodowej oraz liczne nagrody.
Wybór profesji ma istotne znaczenie dla przyszłego życia.
Musisz podjąć decyzję o wyborze profesji i złożyć papiery na uniwersytet.
Przedstawiciele tej profesji maję większe niż inni szanse na osiągnięcie sukcesu na arenie międzynarodowej.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!