🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Prokrastynacja

Prokrastynacja oznacza chorobliwą tendencję do odkładania czynności na później. Pochodzi od łacińskiego słowa „procrastinatio”, oznaczającego „zwłokę” oraz „odroczenie”. Prokrastynacja może zachodzić w różnych dziedzinach życia. Dzięki odraczaniu rozpoczęcia wykonywania danej czynności, przez pewien czas dochodzi do poprawy nastroju (osoba czuje ulgę, że nie musi teraz myśleć o działaniu i podejmować jakichś kroków). W czasie, gdy przekłada się na później zadania do wykonania, wykonuje się przyjemniejsze czynności. Kiedy jednak jednostka uświadamia sobie, że zostało już niewiele czasu, odczuwa duży stres lub strach, który wynika ze zrozumienia, że na poprawne i dokładne wykonanie czynności może się nie powieść. Prokrastynacja jest zatem mechanizmem, w ramach którego osoba odracza zamierzone działanie, równocześnie zdając sobie sprawę z tego, że w taki sposób jedynie pogarsza sytuację.

Prokrastynacja może przybierać różne formy – od łagodnych do bardzo poważnych, utrudniających funkcjonowanie. Zazwyczaj wynika z próby uniknięcia negatywnych emocji – zadanie, które ma być wykonane, jest znacznie mniej przyjemne niż zastępcza czynność, którą wykonuje się w chwili obecnej, z kolei wizja przyszłych negatywnych konsekwencji związanych z brakiem czasu na wykonanie odkładanego zadania wydaje się bardzo odległa. Prokrastynowanie jest charakterystyczne również dla perfekcjonistów, którzy przez takie działanie chronią poczucie własnej wartości – ze względu na chęć wykonania danego zadania w sposób idealny, mają świadomość, że są duże szanse na niepowodzenie.

W przypadku występowania skrajnych, patologicznych form prokrastynacji zaleca się pójście na terapię. Większość osób zmaga się jednak z łagodniejszymi formami prokrastynacji, z którymi mogą pracować samodzielnie, poprzez rozpisywanie zadań do wykonania oraz dzielenia je na mniejsze części.

Synonimami do słowa „prokrastynacja” są: zwlekanie, odraczanie, opóźnianie, przekładanie

##Odmiana słowa „prokrastynacja” przez przypadki:

Liczba pojedyncza:
Mianownik (kto? co?) – prokrastynacja
Dopełniacz (kogo? czego?) – prokrastynacji
Celownik (komu? czemu?) – prokrastynacji
Biernik (kogo? co?) – prokrastynację
Narzędnik (z kim? z czym?) – prokrastynacją
Celownik (o kim? o czym?) – prokrastynacji
Wołacz (o!) – prokrastynacjo!

Liczba mnoga:
Mianownik (kto? co?) – prokrastynacje
Dopełniacz (kogo? czego?) – prokrastynacji
Celownik (komu? czemu?) – prokrastynacjom
Biernik (kogo? co?) – prokrastynacje
Narzędnik (z kim? z czym?) – prokrastynacjami
Celownik (o kim? o czym?) – prokrastynacjach
Wołacz (o!) – prokrastynacje!

##Przykładowe zdania z wykorzystaniem słowa „prokrastynacja”:

Problem prokrastynacji jest spotykany u bardzo wielu osób, ale naprawdę istnieją sposoby, dzięki którym da się z tym poradzić.

Przez prokrastynację człowiek stresuje się o wiele bardziej, bo zostawia na ostatni moment ważne obowiązki, a kiedy już się za nie zabiera, jest pod ogromną presją czasu i boi się, że nie zdąży, z czego wynikną późniejsze konsekwencje.

Prokrastynacja często wynika z tego, że nie chcemy podejmować jakiejś decyzji lub obawiamy się rozpoczęcia pracy, bo boimy się, że coś pójdzie nie tak.

Perfekcjonizm może wiązać się z prokrastynacją, ponieważ dana osoba chciałaby wykonać zadanie idealnie, ale wie, że jest to praktycznie niemożliwe, w związku z czym stara się odłożyć rozpoczęcie działania na później.

Coraz więcej osób stara się zrobić coś, aby uwolnić się od negatywnego działania prokrastynacji – najważniejsze jest ustalenie sobie planu działania, zmiana myślenia i stopniowe eliminowanie starych nawyków.

Zainteresowałem się tematem dobrego planowania i organizowania czasu, po tym, jak znalazłam artykuł o prokrastynacji i zaczęłam się zastanawiać, czy także mnie nie dotyczy ten problem.

Twoja prokrastynacja doprowadza mnie do szału, zrób z tym coś, bo już nie można wytrzymać!

Kiedyś wydawało mi się, że z prokrastynacją styka się każdy i nie ma o czym mówić, ale teraz widzę, że warto dbać o sprawne wykonywanie obowiązków, bo unika się ogromnej dawki stresu, a wykonane zadania są znacznie staranniejsze.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!