Przemoc
Znaczenie pojęcia „przemoc”:
– Przemoc to zjawisko, które powszechnie możemy zaobserwować w życiu społecznym. Nie istnieje jednorodna definicja przemocy, w literaturze przedmiotu znajdziemy różnoraką interpretację tego terminu. Słownik Języka Polskiego definiuje przemoc jako fizyczną przewagę, która wykorzystywana jest do dokonywanych na kimś czynów bezprawnych, narzuconą bezprawnie władzę czy panowanie. Podsumowując, mówiąco przemocy, interpretujemy ją jako wszelkie działanie sprzeczne z przyjętymi zasadami czy normami, prowadzące do fizycznych szkód.
– Korzystając ze Słownika Socjologicznego możemy znaleźć taką definicję, określającą przemoc jako środek przymusu, który polega na użyciu przez jednostkę albo grupę siły fizycznej, nierzadko wbrew obowiązującemu prawu, mający na celu zmuszenie jakiejś osoby lub członków grupy do konkretnego działania bądź uniemożliwienie podjęcia działań, albo zaprzestanie wykonywania rozpoczętej już czynności. Przemocą jest również bezprawne narzucenie władzy.
– Powołując się natomiast na A. Lipowską – Teutsch, można wskazać, przemoc uważana jest za zbiór charakterystycznych cech atakujących, kontrolujących i nadzorujących zachowań. Autorka wyszczególnia trzy rodzaje przemocy, a mianowicie: fizyczną, seksualną, emocjonalną. Głównym dążeniem tych zachowań jest zmanipulowanie, zniewolenie, wyeliminowanie oraz całkowita redukcja własnych myśli ofiary, to natomiast w konsekwencji powoduje podporządkowanie się i uzależnienie ofiary od sprawcy. Obuchowska natomiast stwierdza, iż przemoc to sposób oddziaływania, którego zadaniem jest spowodowanie przymusu. Autorka porusza tu kwestię takiego działania na jednostkę siłą fizyczną lub psychiczną, która spowoduje i zmusi do podporządkowania się woli wychowawcy.
– Należy podkreślić, że przemoc może posiadać zarówno charakter fizyczny, jak i psychiczny.
– Przytaczając definicję kryminologiczną, przemoc określa się jako: rzeczywiste użycie siły fizycznej w stosunku do człowieka lub groźbę jej użycia, jeżeli zamiarem sprawcy jest spowodowanie szkód fizycznych, takich jak śmierć czy uszkodzenie ciała, przy czym nie ma znaczenia fakt, czy działanie sprawcy jest celem samym w sobie, czy ma charakter instrumentalny.
Synonimy:
agresja, atak, użycie siły, znęcanie się.
Odmiana przez przypadki:
M. przemoc
D. przemocy
C. przemocy
B. przemoc
N. przemocą
Ms. przemocy
W. przemoc
Przykłady użycia:
1. Przemoc w rodzinie nazywana jest inaczej przemocą domową.
2. Przemoc w rodzinie z reguły nie stanowi zachowania incydentalnego, ale powtarza się wedle obranego schematu.
3. Ofiary przemocy bardzo często sądzą, że są winne i że zasługują na tak okrutne traktowanie.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!