Przemoc

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Przemoc, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Znaczenie pojęcia „przemoc”:
– Przemoc to zjawisko, które powszechnie możemy zaobserwować w życiu społecznym. Nie istnieje jednorodna definicja przemocy, w literaturze przedmiotu znajdziemy różnoraką interpretację tego terminu. Słownik Języka Polskiego definiuje przemoc jako fizyczną przewagę, która wykorzystywana jest do dokonywanych na kimś czynów bezprawnych, narzuconą bezprawnie władzę czy panowanie. Podsumowując, mówiąco przemocy, interpretujemy ją jako wszelkie działanie sprzeczne z przyjętymi zasadami czy normami, prowadzące do fizycznych szkód.
– Korzystając ze Słownika Socjologicznego możemy znaleźć taką definicję, określającą przemoc jako środek przymusu, który polega na użyciu przez jednostkę albo grupę siły fizycznej, nierzadko wbrew obowiązującemu prawu, mający na celu zmuszenie jakiejś osoby lub członków grupy do konkretnego działania bądź uniemożliwienie podjęcia działań, albo zaprzestanie wykonywania rozpoczętej już czynności. Przemocą jest również bezprawne narzucenie władzy.
– Powołując się natomiast na A. Lipowską – Teutsch, można wskazać, przemoc uważana jest za zbiór charakterystycznych cech atakujących, kontrolujących i nadzorujących zachowań. Autorka wyszczególnia trzy rodzaje przemocy, a mianowicie: fizyczną, seksualną, emocjonalną. Głównym dążeniem tych zachowań jest zmanipulowanie, zniewolenie, wyeliminowani

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!