Pojęcie przestępczości należy do pojęć prawnych, które wiążą się z naukami prawnymi, a przede wszystkim z doktryną prawa karnego i kryminologią. Według W. Siudy „przestępstwem jest tylko taki czyn, który został zabroniony w pewien szczególny, kwalifikowany sposób: pod groźbą kary.” Przestępstwa obejmują różne rodzaje czynów, które wiążą się ze stratą dla poszkodowanych. Można mówić także o przestępczości dorosłych i nieletnich.
Synonimy: złamanie prawa, wykroczenie, czyn karalny, naruszenie prawa
Odmiana przez przypadki:
M. przestępstwo/przestępstwa
D. przestępstwa/przestępstw
C. przestępstwu/przestępstwom
B. przestępstwo/przestępstwa
N. przestępstwem/przestępstwami
Msc. przestępstwie/przestępstwach
W. przestępstwo/przestępstwa
Do cech polskiej przestępczości zalicza się duże zróżnicowanie przestrzenne pod względem liczy przestępstwo oraz ich natężenia.
Pojęcie przestępczości wiąże się z patologią społeczną. Patologia jest zjawiskiem, które występuje we wszystkich grupach społecznych i jest związana z rozwojem społeczeństw. Wyniki badań psychologicznych pozwalają stwierdzić, że przestępcy stanowią różnorodną grupę. Sprawcami przestępstw mogą być osoby o różnych cechach temperamentu, ekstrawertycy, introwertycy, osoby agresywne lub pozbawione cech agresywnych. Dość często osoby dopuszczające się przestępstw cechują się nadpobudliwością emocjonalną, obniżeniem sprawności intelektualnej, zaburzeniami osobowości. W przypadku osób dopuszczających się zabójstw wyróżniono osoby, które je planują i popełniają zabójstwa pod wpływem emocji. Większość stanowią zabójstwa, które wcześniej nie były zaplanowane.
Istnieje wiele rodzajów przestępczości.
Przestępczość zorganizowaną określa się jako złożone zjawisko w ramach którego nielegalne organizacje przejmują kontrole nad licznymi dziedzinami życia społeczno – gospodarczo – politycznego. Wiele z tych organizacji specjalizuje się w określonej grupie przestępstw, inne prowadzą działalność multiprzestępczą.
Inną grupę stan
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
nowią przestępstwa ze szczególnym okrucieństwem. Pojęcie przestępstwo ze szczególnym okrucieństwem było już obecne w Kodeksie karnym z 1969 roku. Szczególne przestępstwo dotyczyło zgwałcenia – ze szczególnym okrucieństwem wspólnie z innymi osobami.
Przestępstwa ze szczególnym okrucieństwem podlegają najcięższym karom w polskim systemie karnym.
Do poważnych przestępstw zalicza się zabójstwo. Ze względu na motyw zabójstwa można podzielić na zabójstwa o motywie rabunkowym, erotycznym, seksualnym, chuligańskim, nieustalonym, wynikające z nieporozumień rodzinnych, będących efektem porachunków, a także zabójstwa wykonywane na zlecenie. Zabójstwo o motywie rabunkowym to takie, kiedy podstawowym motywem jest chęć zawładnięcia mienia posiadanego przez drugą osobę. Może to być posiadany majątek lub spadek. Zabójstwo o motywie erotycznym lub seksualnym może być skierowane przeciwko osobie, do której zabójca żywi uczucia lub do partnera tej osoby.
Jednym z ciekawszych zjawisk o charakterze przestępczym, jest przestępczość „białych kołnierzyków”. Pojęcie przestępcy w białym kołnierzyku zostało sformułowane przez E Suthranda w latach czterdziestych XX wieku. Stwierdził on, że są to przestępstwa, których dokonują osoby cieszące się zaufaniem i piastujące wysokie pozycje społeczne. Czynów niezgodnych z prawem dokonują w ramach swojej działalności zawodowej.
Różnią się one od innych przestępstw, gdyż osoby ich dokonujące nie pasują do wizerunku osób wyrachowanych, bezwzględnych, pozbawionych wszelkich hamulców moralnych. Przestępstwa tego rodzaju są także szczególne ze względu na to, że popełniane są bez użycia przemocy. Sprawcy to często osoby o wysokim statusie społecznym, są ściśle wyspecjalizowani w swoich działaniach.
Przykłady użycia:
Sprawca przestępstwa poniesie surową karę.
Przestępczość w naszym kraju zwiększa się.
O tym przestępstwie jest głośno w mediach.
Należy dokładniej przyjrzeć się przestępstwom tego rodzaju.
Nie radzę ci jechać do tego państwa – przestępczość kształtuje się tam na bardzo wysokim poziomie.
Dodaj komentarz jako pierwszy!