Psychopata

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Psychopata, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Psychopata – wyraz będący hybrydą dwóch greckich słów: „psyche”, czyli dusza oraz „pathos’, które oznacza cierpienie. Psychopatę niełatwo jest zidentyfikować, lecz istnieje spektrum cech, które mogą wskazywać na fakt, że mamy do czynienia właśnie z taką osobą, typuje się brak empatii, problemy ze zrozumieniem i odczuwaniem emocji, wysoka zdolność do manipulacji, ale również potrafią oczarować innego człowieka, brawura, tendencja do szybkiego nudzenia się, ignorancja wobec wszelkich reguł, brak umiejętności wyciągania wniosków i snucia refleksji, mitomania, impulsywność i agresja, stałe usprawiedliwianie swoich nieodpowiednich zachowań przy jednoczesnym poczuciu nieomylności. Nie jest jednak łatwo rozpoznać psychopatę będącego w pobliżu, o skomplikowanej osobowości osoby psychopatycznej możemy też dowiedzieć się z książki Remigiusza Mroza pt. „Immunitet”, widnieje tam następujące zdanie; „Nie wgłębiaj się w umysł psychopaty, bo możesz już z niego nie wyjść”. Mylnie spostrzegamy (jako społeczeństwo) psychopatę. Słysząc ten termin przypominają nam się brutalne filmy o – najczęściej- mężczyźnie z obsesją, który staje się mordercą, ale nie jest to trafny obraz takiej osoby. Psychopatą może być każdy spotkany na ulicy człowiek, może być to nasz szef lub koleżanka ze szkolnej ławki, bowiem psychopata czasem zdaje się nie wyróżniać. „You’ll never know the psychopath sitting next to you” – Twenty One Pilots”.

psychopata w mianowniku,
psychopatę w dopełniaczu,
psychopacie w celowniku,
psychopatę w bierniku,
z psychopatą w narzędniku,
o psychopacie w miejscowniku,
psychopato w wołaczu

Ciekawy motyw psychopaty serwuje nam król grozy, czyli nikt inny niż Stephen King. Przedstawia nam w „Carrie” ześwirowaną matkę, która bez krzty empatii izoluje córkę od społeczeństwa, kobieta jest fanatyczną religijną, oprawcą i źródłem uznania Carrie za odmieńca, czyli klasyczny obraz wyobrażenia o psychopacie, szczególnie że kobieta w pewnym momencie sięga za noże. Motyw ten jest o tyle ciekawy, że nie wybija się na pierwszy plan powieści i nie jest głównym wątkiem.
Gdy myślę o psychopacie, to najczęściej przed oczami mam Normana Batesa, który po zamordowaniu swojej matki wykształcił trójdzielną osobowość. Interesującym zjawiskiem były kłótnie osobowości i reakcja mężczyzny na nie. Norman prowadził samodzielnie rzadko odwiedzany przez gości motel, ale miewał halucynacje związane ze swoją zamordowaną matką, przez co nie zdawał się odczuwać samotności. Wydawało mu się, że matka każe zabijać gości, więc mordował na życzenie Normy Bates. Wcielał się w rolę mamy i mordował.
Warto rozejrzeć się za popularnymi psychopatami w prawdziwym życiu, a ich wcale nie brakuje. Ted Bundy to książkowy przykład osoby zaburzonej psychopatycznie. W młodości brakowało mu pewności siebie, ale także brakowało mu charyzmy, można określić Teda jako niezręcznego społecznie młodego chłopca. Zdecydował się na zmianę

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!