Psychopata – wyraz będący hybrydą dwóch greckich słów: „psyche”, czyli dusza oraz „pathos’, które oznacza cierpienie. Psychopatę niełatwo jest zidentyfikować, lecz istnieje spektrum cech, które mogą wskazywać na fakt, że mamy do czynienia właśnie z taką osobą, typuje się brak empatii, problemy ze zrozumieniem i odczuwaniem emocji, wysoka zdolność do manipulacji, ale również potrafią oczarować innego człowieka, brawura, tendencja do szybkiego nudzenia się, ignorancja wobec wszelkich reguł, brak umiejętności wyciągania wniosków i snucia refleksji, mitomania, impulsywność i agresja, stałe usprawiedliwianie swoich nieodpowiednich zachowań przy jednoczesnym poczuciu nieomylności. Nie jest jednak łatwo rozpoznać psychopatę będącego w pobliżu, o skomplikowanej osobowości osoby psychopatycznej możemy też dowiedzieć się z książki Remigiusza Mroza pt. „Immunitet”, widnieje tam następujące zdanie; „Nie wgłębiaj się w umysł psychopaty, bo możesz już z niego nie wyjść”. Mylnie spostrzegamy (jako społeczeństwo) psychopatę. Słysząc ten termin przypominają nam się brutalne filmy o – najczęściej- mężczyźnie z obsesją, który staje się mordercą, ale nie jest to trafny obraz takiej osoby. Psychopatą może być każdy spotkany na ulicy człowiek, może być to nasz szef lub koleżanka ze szkolnej ławki, bowiem psychopata czasem zdaje się nie wyróżniać. „You’ll never know the psychopath sitting next to you” – Twenty One Pilots”.
psychopata w mianowniku,
psychopatę w dopełniaczu,
psychopacie w celowniku,
psychopatę w bierniku,
z psychopatą w narzędniku,
o psychopacie w miejscowniku,
psychopato w wołaczu
Ciekawy motyw psychopaty serwuje nam król grozy, czyli nikt inny niż Stephen King. Przedstawia nam w „Carrie” ześwirowaną matkę, która bez krzty empatii izoluje córkę od społeczeństwa, kobieta jest fanatyczną religijną, oprawcą i źródłem uznania Carrie za odmieńca, czyli klasyczny obraz wyobrażenia o psychopacie, szczególnie że kobieta w pewnym momencie sięga za noże. Motyw ten jest o tyle ciekawy, że nie wybija się na pierwszy plan powieści i nie jest głównym wątkiem.
Gdy myślę o psychopacie, to najczęściej przed oczami mam Normana Batesa, który po zamordowaniu swojej matki wykształcił trójdzielną osobowość. Interesującym zjawiskiem były kłótnie osobowości i reakcja mężczyzny na nie. Norman prowadził samodzielnie rzadko odwiedzany przez gości motel, ale miewał halucynacje związane ze swoją zamordowaną matką, przez co nie zdawał się odczuwać samotności. Wydawało mu się, że matka każe zabijać gości, więc mordował na życzenie Normy Bates. Wcielał się w rolę mamy i mordował.
Warto rozejrzeć się za popularnymi psychopatami w prawdziwym życiu, a ich wcale nie brakuje. Ted Bundy to książkowy przykład osoby zaburzonej psychopatycznie. W młodości brakowało mu pewności siebie, ale także brakowało mu charyzmy, można określić Teda jako niezręcznego społecznie młodego chłopca. Zdecydował się na zmianę
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie :(
Udało się! :) Na Twojej skrzynce mailowej znajduje się kod do aktywacji konta
";
osobowości o sto osiemdziesiąt stopni, gdy wybrał się na studia, po niepewnym siebie i małomównym chłopcu nie został nawet najmniejszy ślad. Jego była dziewczyna z tamtego okresu określiła mężczyznę jako lizusa i sugerowała, że nie pozbył się infantylnego zachowania. Podczas studiów zgłosić się do studenckiego klubu teatralnego i odkrył tam, że z łatwością może manipulować swoim wyglądem, gdyby przykładowo zapuścił włosy, wyglądałby jak ktoś całkiem obcy. Wracając do słów Twenty One Pilots, że nie rozpoznasz psychopaty siedzącego obok, Ted pracował na infolinii przeznaczonej dla osób rozważających popełnienie samobójstwa, co nieco się sprzeczna z obrazem skrzywionego psychicznie mężczyzny. Zdaje się, że Tedowi złamała serce Stephanie Brooks, mężczyzna nie potrafił się pogodzić z rozpadem związku. Szacuje się, że Theodore Robert Bundy zamordował 30 kobiet, przykładowo udając niepełnosprawnego prosił dziewczyny o pomoc w przeniesieniu książek do samochody, a nieświadome niczego panny skazywały się tym na śmierć. Uderzał w głowę łomem, wywoził i następnie wyrządzał krzywdy. Wybrał sobie ideał ofiary, młoda kobieta z przedziałkiem na środku głowy, mająca długie i gęste włosy, szczupła. Zupełnie jak jego pierwsza miłość, Stephanie Brooks.
Jeśli mówimy o psychopatach, grzechem byłoby pominięcie Charlesa Mansona, stworzył setkę, którą nazwał „Rodziną”. Członkowi traktowali Charlesa jak boga, wierzył w wojnę ras, którą miałaby przeżyć ta sekta, a pod hasłem „śmierć jest niczym” wyrzekli się zasad moralnych. Sekta ta zabijała, popularniejszym morderstwem było morderstwo żony Polańskiego, przepięknej Sharon Tate, amerykańskiej modelki i aktorki.
Interesujący przypadek spotkania z psychopatą przedstawił reżyser James Wan w 2004 roku, kiedy do kin trafił film pt. „Piła”. Szaleniec obserwuje wybrane osoby, wybiera ich grzech, który popełnili, wymaga od ofiar, aby się z tego grzechu oczyściły podczas krwawej gry, w której główne zasady to okaleczanie się i wyścig z czasem. John Krammer podejmuje nieskuteczną próbę samobójczą, po której postanawia ukarać osoby, które nie szanują życia. To są gracze w jego chorej, niebezpiecznej grze. Mamy więc obraz psychopaty czującego się jak bóg. To kolejny taki ludzki bóg w tym zestawieniu.
Głośno się zrobiło, gdy jedenastoletnia Mary Flora Bell zamordowała trzyletniego chłopca, był to Brian Howe. Mary udusiła Briana, następnie się wróciła i jakiś czas później pocięła zwłoki nożycami, które znaleziono w pobliżu chłopca. Dziewczynka podczas przesłuchania nie przejmowała się tym, że pozbawiła życia chłopczyka, okazywała z tego tytułu podekscytowanie oraz zachowywała powściągliwość z okazywaniem jakichkolwiek emocji. Na jaw wyszedł fakt, że nieco wcześniej, 25 maja 1968 roku Mary udusiła czteroletniego Martina Browna. Została aresztowana, na wolność wyszła w wieku 23 lat i podjęła pracy kelnerki.
Psychopaci są wśród nas i nie zawsze jesteśmy w stanie wskazać taką osobę palcem, więc warto zachować ostrożność.
Dodaj komentarz jako pierwszy!