Ptsd

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Ptsd, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Czym jest PTSD? Jakie są jego objawy i jak go leczyć?
PTSD – Post-Traumatic-Stress-Disorder to zespół stresu pourazowego, czyli zaburzenie psychiatryczne, które jest reakcją niektórych osób uczestniczących lub będących świadkami traumatycznego zdarzenia. Takim zdarzeniem może być klęska żywiołowa, atak terrorystyczny, wypadek, wojna, diagnoza poważnej choroby, porwanie, tortury i tym podobne.
Szacuje się, że jedna na jedenaście osób doznaje zespołu stresu pourazowego. Mogą na niego chorować zarówno dzieci, jak i dorośli, kobiety, a także mężczyźni. Co ciekawe, kobiety są dwa razy bardziej narażone na zespół stresu pourazowego niż mężczyźni.
Warto wiedzieć, że objawy zespołu stresu pourazowego nie pojawiają się od razu, a dopiero po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od dramatycznego wydarzenia.
Cierpiący na PTSD mają myśli i uczucia związane z przeżytą tragedią, które występują przez długi czas po wydarzeniu. Zmagają się oni z poczuciem bezradności, napięciami lękowymi, uczuciem wyczerpania, złością, brakiem snu, bólem, nieregularnym biciem serca. Często pojawiają się nawroty wspomnień i sny dotyczące tragedii. Czasem unikają oni miejsc, rzeczy i osób, które przypominają im o tym, co się wydarzyło. Takie objawy mogą trwać nawet przez kilka lat, a nawet trwale zmienić osobowość.
Oczywiście nie każdy, kto doświadczył tragedii doznaje zespołu stresu pourazowego, dlatego wyróżniono czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko zapadnięcia na PTSD. Zalicza się do nich między innymi: genetyczną podatność na zaburzenia psychiczne, przyjmowanie zbyt dużej ilości alkoholu, stresujące zmiany w życiu, doświadczenie traumy w dzieciństwie, wychowanie w rodzinie dysfunkcyjnej, cechy zaburzeń osobowości.
Ze względu na czas trwania możemy wyróżnić kilka rodzajów PTSD:
-ostre (objawy trwają przez trzy miesiące),
-przewlekłe (objawy nie ustępują przez trzy miesiące lub dłużej),
-z początkiem opóźnionym (objawy pojawiają się co najmniej po pół roku od traumatycznego przeżycia).
Według kryteriów klasyfikacji zaburzeń psychicznych (edycja czwarta) opublikowanej przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, aby zdiagnozować u kogoś PTSD musi on spełniać kilka z podanych kryteriów. Są to:
przeż

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.