Radiacja
Słowo radiacja posiada kilka znaczeń. To najbardziej znane odnosi się do nauki: fizyki. I pochodzi od łacińskiego radiatio, oznaczającego promieniowanie.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) radiacja
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) radiacji
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) radiacji
Biernik (Kogo? Co? Widzę) radiację
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z radiacją
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o radiacji
Wołacz (O!… witaj!) radiacjo
Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) radiacje
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) radiacji
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) radiacjom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) radiacje
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z radiacjami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o radiacjach
Wołacz (O!… witajcie!) radiacje
W biologii istnieje pojęcie radiacja ewolucyjna. Jest to proces, który polega na zwiększaniu się taksonomicznej różnorodności oraz morfologicznego zróżnicowania, które spowodowane jest poprzez adaptację do zmian. Radiacje te mogą wpływać na jeden klad (grupa organizmów, która ma wspólnego przodka) lub kilka. Mogą być one gwałtowne lub stopniowe. Te pierwsze występują w jednej linii ewolucyjnej jako przystosowane do środowiska, radiacja adaptacyjna.
Radiacja adaptacyjna, inaczej nazywana radiacja adaptatywna lub radiacja przystosowana. Jest to gwałtowna radiacja ewolucyjna, która polega na rozprzestrzenianiu się jednolitej grupy organizmów. Mają one wspólne pochodzenie od różnych nisz ekologicznych przy jednoczesnych zróżnicowaniu u form potomnych. Poprzez tą radiację z jednolitej grupy wyjściowej (gatunku) powstaje wiele innych organizmów, przystosowanych do życia w różnych środowiskach. Za typowe przykłady radiacji adaptacyjnej uważa się zróżnicowanie ssaków po wymarciu dinozaurów, zięby Darwina i innych.
Radiacja w fizyce oznacza promieniowanie, czyli strumień fal albo cząstek wysyłanych przez ciało, a jego wytwarzanie nazywane jest emisją.
Jednakże radiacja odnosi się głównie promieniowania jonizującego.
Promieniowanie jonizujące to wszystkie rodzaje promieniowania, które wywołują jonizację ośrodka materialnego. Polega to na oderwaniu przynajmniej jednego elektronu od atomu lub cząsteczki albo wybicie go ze struktury krystalicznej. Promieniowanie elektromagnetyczne jonizujące to takie, którego fotony mają energię większą od energii fotonów światła widzialnego. Do tego promieniowania zalicza się: promieniowanie alfa (α), promieniowanie beta (β–, β+), promieniowanie gamma.
Substancje, które emitują promieniowanie jonizujące, nazywane są promieniotwórczymi.
Pochłanianie promieniowania jonizującego, czyli absorpcja, zachodzi wskutek jego oddziaływania z materią. Wywoływana jest ona wieloma różnymi zjawiskami, zależne one są od rodzaju promieniowania. Dla promieniowania alfa oraz beta, są to między innymi wzbudzenie, a także jonizacja atomów. Natomiast dla promieniowania gamma jest to: hamowanie cząstek w polu elektrycznym, zjawisko fotoelektryczne oraz rozpraszanie komptonowskie.
Istnieją dwa rodzaje jonizacji:
• Promieniowanie jonizujące bezpośrednio – jest strumieniem cząstek, które są obdarzone ładunkiem elektrycznym jonizujących głównie poprzez oddziaływanie kulombowskie. Głównie jest to promieniowanie alfa i beta.
• Promieniowanie jonizujące pośrednio – składa się ono z obiektów, które nie posiadają ładunku elektrycznego. Działa ono poprzez: rozpraszanie komptonowskie, efekt fotoelektryczny, reakcję par elektron – pozyton.
Absorpcja promieniowania wykorzystywana jest w wielu metodach zarówno badawczych, jak i pomiarowych, na przykład: radiografia przemysłowa, rentgenografia strukturalna, a nawet w takich dziedzinach medycyny jak: radioterapie, medycyna nuklearna.
Detektory promieniowania jonizującego rejestrują zmianę energii tego promieniowania na formę, którą da się zmierzyć, na przykład: ciepło, światło, reakcje chemiczne i prąd elektryczny. To zjawisko nazywa się detekcją.
Radiacja jest szkodliwa dla organizmów żywych. Pochłaniana jest ona poprzez ich tkanki. Stopień ich wchłaniania zależy od rodzaju tkanki, rodzaju promieniowania i jego energii. Tkanki miękkie wchłaniają promieniowanie podobnie jak woda.
Radiacja, jako promieniowanie jonizujące jest nieustannie obecne w życiu. Spowodowane jest to poprzez obecność radioizotopów pierwiastków w przyrodzie. To ono przyczynia się do mutacji w genach.
Przykłady:
Radiacja w fizyce oznacza promieniowanie, czyli strumień fal albo cząstek wysyłanych przez ciało.
Wyraz radiacja pochodzi od łacińskiego radiatio, oznaczającego promieniowanie.
Słowo radiacja na także swoje zastosowanie w biologii.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!