Raj
Słowo raj jest słowem o kilku znaczeniach. Słowo raj jest dosyć rzadko używane w życiu codziennym, ale jest to piękne słowo o pięknych znaczeniach. Pojęcia tego używamy rzadko, ponieważ często rozmawiamy o rzeczach prostych jak praca, szkoła i o podobnych sprawach. Słowo raj jest używane, gdy rozmawiamy o sprawach mniej związanych z życiem codziennym, ale więcej informacji na ten temat znajduje się w pierwszym punkcie (punkty oznaczone są znakiem: *), w którym znajdują się znaczenie słowa raj. Kiedy pozna się znaczenia słowa raj, to warto poznać jego wyrazy bliskoznaczne, czyli synonimy, które przydadzą nam się, jeżeli piszemy jakąś pracę pisemną lub podczas wypowiedzi ustnej, a jeżeli znaczenia są nie do końca zrozumiałe synonimy mogą nam pomóc je zrozumieć (znaczenia). Wyrazy bliskoznaczne znajdują się w drugim punkcie. Pod synonimami swoje miejsce ma odmiana przez przypadki. Odmieniać przez przypadki uczymy się w podstawówce, ale wiele osób jej się nie nauczyło, ponieważ albo są leniwi, albo nie rozumieją sprawy przypadków, ale wstydzą się zapytać o nią. W celu możliwości zrozumienia o co chodzi z przypadkami w trzecim punkcie opisałam z grubsza kwestię tej odmiany. Gdy poznamy odmianę przez przypadki zostanie nam ostatnia kwestia do opanowania, a mianowicie zastosowanie w zdaniach różnych znaczeń słowa raj. Jeżeli wszystko jest jasne, to zapraszam do przeczytania poniższych informacji.
*Tak jak napisałam powyżej pierwszą kwestią jaką tu omawiam są znaczenia słowa raj, których jest cztery.
Znaczenia słowa raj:
– Na początku zapiszę znaczenia związane z religią.
1. Z nazwą raj możemy się spotkać chociażby w Biblii pod nazwą Eden. Według Biblii Eden był rajem stworzonym przez Boga dla pierwszych ludzi, czyli dla Adama i Ewy.
2. Także według Biblii rajem nazywane jest też miejsce przebywania po śmierci zbawionych dusz.
– Teraz się skupię na znaczeniu niezwiązanym z religią chrześcijańską.
3. Rajem możemy nazwać piękne miejsce, takie, które zrobiło na nas swoim wyglądem olbrzymie wrażenie swoim wyglądem.
4. Można się spotkać ze słowem raj, kiedy ktoś mówi o miejscu idealnym do jakiejś aktywności lub do jakiejś czynności, na przykład raj dla rysowników, raj dla rolkarzy, raj dla czytaczy.
*Kiedy poznamy znaczenia pojęcia raj, to przychodzi czas na wyrazy bliskoznaczne, które można nazwać synonimami. Synonimy są to słowa, które są różne słowa, które mają takie same lub podobne znaczenie. Wyrazy bliskoznaczne służ w celu uniknięcia powtórzeń podczas wypowiedzi ustnej i pisząc pracę pisemną. Poniżej ukazane jest kilka najczęściej używanych synonimów.
Najczęściej używane wyrazy bliskoznaczne dla słowa raj
Eden, niebo, kraina szczęśliwości, kraina wiecznej szczęśliwości, kraina złotodajna, siedziba Boga, dobrostan, dostatek, królestwo niebieskie, Ziemia Obiecana, szczęśliwość, harmonia, pokój, piękne miejsce, beztroska, beztroskie życie.
*Kiedy pozna się synonimy warto poznać odmianę przez przypadki, która może się wydawać trudna i wiele osób ma z nią problemy, ale tak naprawdę jest bardzo łatwa. Jednak dla osób, które nie potrafią odmienić przez przypadki słowa raj lub chcą się upewnić co do tego, czy dobrze odmieniają poniżej jest ona zrobiona, ale najpierw pokrótce napisane jest o co chodzi z przypadkami. Przez przypadki odmienić możemy tylko rzeczowniki, ponieważ pytania przypadków pochodzą od pytania rzeczownika, czyli od kto? co? (nie wlicza się w to wołacz, który jest zwrotem do kogoś lub czego, a jego pytanie to „o!”). Podczas odmiany przez przypadki zmieniają się tylko końcówki słowa z wyjątkami, w których zmienia się także coś w temacie rzeczownika (temat jest to część słowa, która zazwyczaj jest niezmienna bez względu na odmianę). Kiedy odmieniamy przez przypadki robimy to w liczbie pojedynczej i liczbie mnogiej, oprócz kilku słów, w których odmieniamy tylko w jednej liczbie, na przykład słowo drzwi występuje w liczbie mnogiej i tylko w niej się odmienia. Słowo raj występuje w liczbie pojedynczej i mnogiej i jest w nich odmienione przez przypadki, ponieważ jest rzeczownikiem.
Odmiana przez przypadki słowa raj w liczbie pojedynczej i mnogiej:
liczba pojedyncza
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – raj
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – raju
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – rajowi
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – raj
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – z rajem
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – o raju
Wołacz (W.) – o (witaj/witajcie, zwrot do kogoś lub czegoś) – raju
liczba mnoga
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – raje
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – rajów
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – rajom
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – raje
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – z rajami
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – o rajach
Wołacz (W.) – o (witaj/witajcie, zwrot do kogoś lub czegoś) – raje
*Ostatnią ważną do omówienia kwestią jest zastosowanie w zdaniach pojęcia raj. Powinno być to proste, kiedy znamy wszystko, co było powyżej, ale jeżeli ktoś ma jeszcze z tym problem, to poniżej znajdują się cztery zdania, czyli po jednym do każdego znaczenia (numerki przy zdaniach pokrywają się z numerkami przy znaczeniach, tzn. jeżeli przy zdaniu jest numerek 1, oznacza to, że zdanie dotyczy słowa ze znaczeniem z powyższych znaczeń z tym samym numerem).
Przykładowe zdania z wykorzystaniem słowa raj w różnych znaczeniach:
1. Wczoraj na religii pani katechetka opowiadała o raju, w którym żyli pierwsi ludzie.
2. Babcia mi powiedziała, że gdy ludzie umierają idą do raju.
3. Moja koleżanka opowiadała mi, że była w miejscu, które wyglądało jakby był to raj na ziemi.
4. Pojechałam na obóz, który był prawdziwym rajem dla rolkarzy.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!