🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Rasizm

Znaczenie:
– Rasizm to bezpodstawna, nieetyczna doktryna, która zakładała nierówność ras i niezdolność tych „gorszych” do korzystania z dobrodziejstw cywilizacji. Koncepcje rasistowskie stanowiły uzasadnienie konfliktów politycznych, narodowościowych oraz społecznych.

– ONZ określa rasizm jako zróżnicowanie, wykluczanie, uprzywilejowanie wynikające z koloru skóry, pochodzenia, miejsca narodzin, które wiąże się z prześladowaniem, ograniczeniem praw człowieka i podstawowych wolności.
– Za rasistowskie uważa się ideologie, które nie odnoszą się wprost do kryteriów rasowych. Rasistowski charakter mają ideologie, które maskują realia dyskryminacji i nierówności rasowej lub też legitymują dyskryminację grup wyróżniających się ze względu na pochodzenie etniczne i różnice kulturowe.
– Rasizm rozwijał się na dość szeroką skalę w Stanach Zjednoczonych. Już przed I wojną światową Południe było regionem nędzy, chorób, biedy, głodu i okrucieństwa. Na obszarze tym dochodziło do masowych prześladowań, spowodowanych nienawiścią do Murzynów, przekonaniem o ich mniejszej wartości.
– Sytuacja nie poprawiała się w kolejnych latach. Spora liczba ludności z Południa wyruszała do miast, uciekając od rolniczego życia. Spora część Murzynów znalazła się również w armii, gdzie szybko odkryli, że traktowani są o wiele gorzej niż biali.
„Pogarda, brutalność, niesprawiedliwość supremacji białych dały się odczuć każdego dnia. Szczególnie trudny do zniesienia był widok nazistowskich jeńców wojennych korzystających z takich udogodnień jak restauracje kolejowe czy wagony restauracyjne, które były zakazane dla czarnych amerykańskich żołnierzy. W równym stopniu nie podobała się Murzynom z Północy segregacja w kwaterach mieszkalnych wewnątrz obozów czy segregacja wszędzie w okolicznych miastach”.
Segregacja w armii przybrała wysokie rozmiary, czarnoskórzy żołnierze – dostawali gorszą broń, nie mieli odpowiedniego wyszkolenia. W 1948 roku Truman zniósł kontyngent rasowy:
„W 1948 roku prezydent Truman – mimo sprzeciwu generała Eisenhowera zniósł segregację w armii. W tym samym roku wygłosił – po raz pierwszy w historii USA – specjalnie poświęcone problemowi czarnoskórych orędzie do Kongresu, w którym wezwał do zmiany ustawodawstwa, likwidacji dyskryminacji w transporcie i w zatrudnianiu oraz do przyznania Murzynom większych praw obywatelskich”.- W 1941 podpisano i wydano również dyrektywę zabraniającą dyskryminacji rasowej przy zatrudnianiu. Mimo tego, czarnoskórzy nadal nie znajdowali atrakcyjnych posad, byli pomijani przy awansach, a czarne dzieci miały zdecydowanie gorsze warunki do nauki. Niższe pensje niż ich biali koledzy dostawali także czarni nauczyciele. Segregacja rasowa nie zniknęła w USA do dzisiaj. Nieliczni czarnoskórzy aktorzy, muzycy lub wysoko postawieni urzędnicy w niewielkim stopniu odczuwają jawny bądź ukryty rasizm, na dole społecznej drabiny sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Do dziś w stanach Południa nadal zdarzają się samosądy przypominające makabryczne dokonania Ku – Klux – Klanu.
– W Internecie pojawia się wiele stron, których treścią jest nienawiść do przedstawicieli innych narodów czy religii. Treści zachęcające do przemocy, dyskryminacji, segregacji rasowej i nienawiści pojawiają się często w wypowiedziach liderów organizacji politycznych, ale także w słowach piosenek zespołów muzycznych. Oprócz tych przejawów rasizmu istnieje wiele stron stworzonych przez ugrupowania żywiące nienawiść do innych narodów, wyznawców odmiennych religii czy osób o odmiennym kolorze skóry.
– Jeszcze do niedawna rasizm w Internecie istniał praktycznie bez żadnych ograniczeń. W ostatnich jednak czasach zwrócono uwagę na tę kwestię i podjęto odpowiednie środki zapobiegawcze.
– Na całym świecie wiele organizacji walczy z rasizmem w Internecie. Wśród akcji skierowanych przeciwko rasizmowi można wymienić „Kampanię piłkarską”, „Kampanię muzyczną” oraz kampanię „Rasizm delete” mającą na celu usunięcie treści rasistowskich z Internetu.
Synonimy:
prześladowanie, wykluczenie
Antonimy:
akceptacja, równość
Odmiana przez przypadki:
M. rasizm
D. rasizmu
C. rasizmowi
B. rasizm
N. rasizmem
Ms. rasizmie
W. rasizmie
Przykłady użycia:
1. W niektórych państwach spotyka się jeszcze przejawy rasizmu.
2. Chciałbym żyć w świecie, w którym nie ma rasizmu.
3. W przeszłości rasizm stanowił przyczynę wielu konfliktów.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!