Reformacja
Zamień czytanie na oglądanie!
Reformacja jest ruchem politycznym, religijnym i społecznym. Został zapoczątkowany przez Marcina Lutra w XVI wieku. Mężczyzna sporządził kilka najważniejszych zasad dotyczących wiary chrześcijańskiej, aby w jakiś sposób móc ją uporządkować. Jego założenia był antagonistyczne do doktryny dogmatycznej.
Synonimy słowa „reformacja”:
przemiana, przekształcenie, reorganizacja, zmiana
Odmiana przez przypadki:
M. reformacja
D. reformacji
C. reformacji
B. reformację
N. reformacją
Ms. reformacji
W. reformacjo
W rozwoju reformacji dużą rolę odegrał ruch husycki, który był prowadzony przez Jana Husa na początku XV wieku.
Reformacja spowodowała wiele rozłamów w kościele katolickim. W 1517 roku powstał luteranizm. Jego założycielem był Marcin Luter (niemiecki teolog, reformator religijny, tłumacz Biblii). Podstawą tego poglądu było oczywiście Pismo Święte (zbiór ksiąg, które zostały spisane w językach hebrajskim, aramejskim i greckim dzięki natchnieni przez Boga). Oprócz tego uznawane były dwa sakramenty, czyli chrzest i komunia. Nakazywało się głośne czytanie Biblii, śpiewanie psalmów. Kościół miał być tanią instytucją, na którą było stać każdego. Zakazano więc płatnych odpustów, jak to było wcześniej. Msza święta miała być sprawowana w języku narodowym, tak aby każdy miał możliwość zrozumienia czytanego słowa bożego. Komunie przyjmowano pod postacią chleba i wina. Luter uważał, że papież wcale nie jest nieomylny i nie powinien mieć już tak dużej władzy, jaką posiadał. Twórca luteranizmu nie uznawał celibatu, więc księża mogli się żenić i nie musieli żyć w czystości. Poprzez zniesienie wcześniej już wspomnianych płatnych spowiedzi i odpustów, Luter miał wiele przeciwników. Jednym z potężniejszych była Inkwizycja (instytucja śledczo-sądownicza w Kościele katolickim, która działała od XIII do XIX wieku).
W 1534 roku powstał anglikanizm. Jego założycielem był Henryk VIII. Mężczyzna był królem Anglii od 1494 roku do 1542 roku, a Irlandii od 1542 do 1547 roku. Słynął między innymi z tego, że w swoim życiu miał sześć żon. Ten wątek współcześnie został wykorzystany w musicalu „The Six”. Pierwszą z nich była Katarzyna Aragońska. Ich dzieckiem natomiast była Maria I Tudor. Henryk pragnął unieważnienia swojego małżeństwa, ponieważ chciał poślubić Annę Boleyn. Papież nie zgodził się na to, więc mężczyzna stworzył własną religię, gdzie rozwody były możliwe. W tym celu ustanowił siebie jako głowę tego Kościoła poprzez akt supremacji. Król rozwiązał wtedy zakony oraz jak Luter zniósł celibat. Komunie należało przyjmować pod dwoma postaciami, a liturgia odprawiana była w języku angielskim.
Ewangelicyzm reformowany, czyli kalwinizm powstał w 1536 roku z inicjatywy Jana Kalwina i Huldrycha Zwingli. Wyznawali akt predestynacji. Chodziło o to, że Bóg już wybrał grupę ludzi, która zostanie zbawiona. Inni natomiast nie otrzymają tej łaski. Osoby, które miały zostać zbawione często żyły odbierając sobie różne przyjemności, które oddalały ich od Boga. Żyli w prostocie i cnotliwości. Samemu jednak nie można było osiągnąć zbawienia. Podstawowa jednostka organizacyjna Kościoła Ewangelicko – Reformowanego, czyli gmina kalwińska miała charakter demokratyczny.
W 1562 roku powstał ruch religijny o nazwie nowożytny antytrynitaryzm. Stworzyli go Miguel Sevet oraz Faust Socyn. Według ich założeń Trójca Święta nie istniała, a boskość Jezusa została zanegowana. Były one uznawane za sprzeczne z logiką oraz przekazem biblijnym. W tym nurcie znajdowali się także arianie, czyli bracia polscy. Wyprzedzili swoją epokę tworząc własną filozofię religii oraz naukę społeczną.
W Kościele zachodnim w tamtym okresie dochodziło po poważnych nadużyć, a przez to pojawiały się problemy dotyczące wiary. Duchowni i uczeni zaczęli wychodzić ze swojej strefy komfortu i jawnie krytykowali to, z czym się nie zgadzają. Były to między innymi rozluźniona dyscyplina kościelna, symonia, czyli handel urzędami kościelnymi, ignorancja duchowieństwa, przywileje, jakie przysługiwały duchownym oraz różne obciążenia Kościoła. Zwolennicy nowych reform chcieli, aby komunia święta przyjmowana była pod dwoma postaciami (chleba i wina). Celibat duchownych miał zostać zniesiony, a Kościół miał się zrzec posiadanego majątku. Od XIII wieku ludzie już ubiegali się o zmiany w Kościele. Kuria rzymska nie pozwalała na to i usilnie trzymała się zarządzonego wcześniej statusu quo. Nie chcieli oni odstąpić od własnych majątków, tak samo jak papież. Później zaczęły powstawać także różne kryzysy takie jak antypapieże (osoby powołane nieprawnie na tron papieski), koncyliaryzm (katolicka doktryna, która twierdziła, że sobory powszechne to najwyższa władza kościoła, ich władza jest nawet większa, niż sędziowska i papieska).
Pod koniec XV wieku w Hiszpanii kardynał Franciszek Jimenez de Cisneros zajął się odnową Kościoła hiszpańskiego, rozpoczynając jego reformę, która była wspierana przez monarchię.
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!