🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Rehabilitacja

Rehabilitacja… Z pewnością słyszałeś/aś kiedyś o czymś takim i wstępnie wiesz co to znaczy. Ale czy kiedykolwiek pogłębiałeś tę wiedzę? Wiedziałeś, że rehabilitacja nie występuje tylko w medycynie? Zastanawiałeś się nad synonimami tego słowa, a może odmieniałeś go kiedyś przez przypadki? Wszystkiego dowiesz się w poniższym tekście.
Rehabilitacja jest procesem medyczno-społecznym, którego celem jest przywrócenie człowiekowi niepełnosprawnemu utraconych funkcji fizycznych lub psychicznych, a także wad rozwojowych i wrodzonych. Czasem jest ona potrzebna po ciężkich operacjach, wypadkach, a czasami nawet po zwykłym złamaniu ręki. Rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań na przykład w formie różnych ćwiczeń, których zadaniem jest zmniejszenie lub całkowite zniknięcie danego problemu. Czasami jednak takie działania nie przynoszą żadnego rezultatu, dlatego tworzone są różne instytucje charytatywne i fundacje, których celem jest stworzenie mechanizmów kompensacyjnych dla osoby z niepełnosprawnością, które mogą zastąpić utracone funkcje organizmu.
Rodzaje rehabilitacji:
Rehabilitacja medyczna, tak jak powyżej zostało wyjaśnione, to próba przywrócenia człowiekowi utraconych funkcji.

Rehabilitacja osób z uszkodzonym słuchem, wzrokiem i mową to program działań wychowawczych, terapeutycznych i diagnostycznych, które mają dać człowiekowi warunki rozwoju i osiągania efektów na miarę możliwości organizmu.

Rehabilitacja społeczna, zespół działań, które mają umożliwić osobie życie wśród rodziny i społeczeństwa.

Rehabilitacja pulmonologiczna, postępowanie medyczne, indywidualnie przystosowane różnych specjalizacji na przykład wsparcie psychologiczne, edukację i leczenie chorego człowieka.

Rehabilitacja psychiatryczna, system zgodnych oddziaływań społecznych, psychologicznych, wychowawczych i medycznych, których zadaniem jest umożliwienie chorym psychicznie samodzielne życie i integrację społeczną.

Wirtualna rehabilitacja, to nowoczesna próba usprawniania osób niepełnosprawnych, która wykorzystuje nowe technologie komputerowe, bazują one na rzeczywistości wirtualnej i rzeczywistości rozszerzonej.

Rehabilitacja w Praktyce – dwumiesięcznik służący jako poradnik. Przeznaczony jest dla praktyków rehabilitacji. Pokazuje nowoczesne techniki stosowane w rehabilitacji i fizjoterapii, popularyzuje nowe rozwiązania w procesach terapeutycznych i diagnostycznych, a także daje rozwiązania umożliwiające osobom niepełnosprawnym życie społeczne.

Rehabilitacja prawna, nie jest związana z działaniami medycyny. Umożliwia ona przywrócenie praw, które zostały utracone przez wyrok sądowy. Rehabilitacją można także nazwać uniewinnienie skazanej osoby z błędnych zarzutów.

Do zwrotu rehabilitacja istnieje wiele różnych synonimów. Te najbardziej znane to: leczenie, uzdrawianie, kuracja, terapia, hospitalizacja, uniewinnienie, oczyszczenie, zmazanie winy, zatarcie skazania, rekonwalescencja, rewalidacja, sanacja, .
Słowo rehabilitacja można też odmienić przez przypadki. Przekształcenie tego wyrazu w liczbie pojedynczej i w liczbie mnogiej została przedstawiona poniżej:
Liczba pojedyncza: REHABILITACJA
Mianownik (Kto? Co?) – rehabilitacja
Dopełniacz (Kogo? Czego?) – rehabilitacji
Celownik (Komu? Czemu?) – rehabilitacji
Biernik (Kogo? Co?) – rehabilitację
Narzędnik (Z kim? Z czym?) – rehabilitacją
Miejscownik (O kim? O czym?) – rehabilitacji
Wołacz (O!) – rehabilitacjo
Liczba mnoga: REHABILITACJE
Mianownik (Kto? Co?) – rehabilitacje
Dopełniacz (Kogo? Czego?) – rehabilitacji
Celownik (Komu? Czemu?) – rehabilitacjom
Biernik (Kogo? Co?) – rehabilitacje
Narzędnik (Z kim? Z czym?) – rehabilitacjami
Miejscownik (O kim? O czym?) – rehabilitacjach
Wołacz (O!) – rehabilitacje
Przykładowe użycie słowa rehabilitacja w zdaniach:
Lekarze twierdzą, że rehabilitacja idzie w dobrym kierunku.
Rehabilitacja po udarze może potrwać nawet kilka lat.
Rehabilitacją za niesprawiedliwy wyrok było duże odszkodowanie pieniężne.
Jeżeli ciężko przeszedłeś wirusa Covid-19 możesz skorzystać ze specjalnej rehabilitacji.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!