Reinkarnacja
Reinkarnacja
Słowo reinkarnacja pochodzi od łacińskiego re+in+caro, carnis, co oznacza ponowne wcielenie. Inaczej nazywana jako metempsychoza lub transmigracja. Jest to pogląd, w którym uważa się, iż dusza, bądź świadomość ludzka po śmierci ciała, wciela się w nowe wcielenie.
Słowo to jest zestawieniem dwóch członów: inkarnacja, inaczej wcielenie oraz przedrostka re-, które oznacza powtórzenie czegoś. W dosłownym znaczeniu oznacza powtórne wcielenie.
Reinkarnacja nie posiada wielu synonimów, oto one: metempsychoza, ponowne wcielenie, wędrówka dusz, transmigracja.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) reinkarnacja
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) reinkarnacji
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) reinkarnacji
Biernik (Kogo? Co? Widzę) reinkarnację
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z reinkarnacją
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o reinkarnacji
Wołacz (O!… witaj!) reinkarnacjo
Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) reinkarnacje
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) reinkarnacji
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) reinkarnacjom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) reinkarnacje
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z reinkarnacjami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o reinkarnacjach
Wołacz (O!… witajcie!) reinkarnacje
W różnych religiach i jej odmianach jest ona zupełnie inaczej postrzegana, omówię je w poszczególnych punktach.
• Hinduizm
Forma wędrówki dusz jest najbardziej znana i popularna właśnie t tej religii. Według zasad cykl śmierci oraz ponownych narodzin ciągnie się aż do przerwania – zupełnego zjednoczenie z Brahmanem, który nigdy się nie skończy. W żaden sposób nie da się bezpośrednio sterować procesem reinkarnacji. Procesem przechodzenia do innego, następnego wcielenia decyduje tylko i wyłącznie indywidualna karma, a także pragnienia duszy. Z tego powodu poprawianie swojej karmy za życia, poprzez dobre, zgodne z dharmą uczynki, powoduje wcielenie się w lepszy następny byt. Natomiast pogarszanie swojej karmy to gorszy byt. Reinkarnacja kończy się, kiedy dusza osiąga oświecenie, czyli całkowite oczyszczenie z karmy.
• Buddyzm
W tej religii uznaje się, iż nie istnieje wieczne ja, dusza, które przechodzi do następnego wcielenia. Nazywa się to anatmanem. Jest to tylko cały czas zmieniające się kontinuum. Jest to analiza pięciu skupisk, są to zbiory stosowane przez buddę, aby kwalifikować wiele mentalnych oraz fizycznych zjawisk, które tworzą wszystko w sansarze, cyklu reinkarnacji. Poza tymi kręgami nie znajdzie się istniejąca istota. Budda naucza lud, że kiedy człowiek zauważy, że trwałe, metafizyczne ja nie istnieje, nie będzie cierpiał i krzywdził innych.
• Chrześcijaństwo
Istniały odmiany chrześcijaństwa, takie jak: gnostycyzm albo nestorianizm, gdzie występowała wiara w reinkarnację. Jednakże po 553 roku zrezygnowano z tego i kościoły chrześcijańskie zrezygnowały z wędrówkę dusz, na rzecz bezpośredniego pochodzenia duszy od Boga, a także zbawianie lub potępienia, które następuje tylko raz w życiu od razu po śmierci.
• Islam
Istnieją grupy sufickie, które wierzą i dążą do reinkarnacji. Próbują osiągnąć jedność z Absolutem boskim. Najczęściej i najpowszechniej, by to osiągnąć. Stosuje się modlitwy, recytację formuł religijnych oraz imion boskich, śpiewania w grupie, studiowaniu świętych pism oraz co najważniejsze wyparcia własnego ego. Oprócz sufickich grup muzułmanie odrzucają reinkarnację. Według nich kłóci się ona z ich świętym pismem – Koranem.
• Filozofia
Wędrówka dusz występuje między innymi w filozofiach: indyjskiej oraz buddyjskiej. Bardzo duża część szkół, wywodzących lub pochodzących od tych filozofii, wierzy w nią. W dawnej filozofii greckiej reinkarnacja także istniała, miała wielu popleczników, a w nich pojawili się na przykład: Platon i Pitagorasa. Gnostycy także należą do osób, które wierzą w transmigrację.
Wiele osób zastanawia się nad prawdziwością i rzeczywistym istnieniem reinkarnacji. Każdy zastanawia się, czy jest to możliwe. Interesuje się tym także świat naukowy, gdyż istnieją osoby, które twierdzą, że pamiętają swoje poprzednie wcielenia. Profesor psychiatrę Ian Stevenson wydał wiele publikacji na ten temat, jedna została nawet wydana w Polsce. Jego zdaniem nie istnieją jakiekolwiek naturalne wyjaśnienia zgodności twierdzeń dzieci, twierdzących, iż pamiętają poprzednie życie, a danymi z życia zmarłych osób. Bardzo często jednak poglądy badaczy, jakich jak Stevensona, którzy wierzą w reinkarnację, nie spotykają się z przychylnością w świecie nauki. Zdaniem naukowców przesłanki informujące o istnieniu reinkarnacji są niewystarczające.
Przykłady:
Wiedziałeś, że reinkarnacja jest ściśle powiązana z karmą i to od niej zależy nasze przyszłe wcielenie?
Reinkarnacja była kiedyś powszechna nawet w chrześcijaństwie.
Reinkarnacja spotyka się z negatywnym podejściem ze strony środowiska naukowego.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!