Republika

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Republika, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Republika

Informacje

Republika – obecnie jest to definicja określająca ustrój polityczny w kraju. Oznacza ona, że władza na danym terytorium (w danym kraju) jest pełniona przez organ władzy, tzn. kogoś, kto został wyłoniony w wyborach i prezentuje swój kraj, a także poglądy ludzi, którzy go wybrali. Jednym słowem można powiedzieć, że to obywatele sprawują władze nad państwem, a wybrane osoby, tylko reprezentują ich za granicą lub na terenie kraju.

Na przykładzie Polski, w republice wyróżniamy wiele rodzajów władzy: władzę ustawodawczą (w której skład wchodzi parlament, czyli Sejm i Senat), władzę wykonawczą (na czele z Radą Ministrów i Prezesem Rady Ministrów – Premierem oraz Prezydentem), a także władza sądownicza (sądy i trybunały, np. Sąd Najwyższy i Trybunał Konstytucyjny).

Rzeczpospolita

Przez wiele lat przed II wojną światową, oprócz Polski wiele krajów nazywano Rzeczpospolitą, dołączając tę nazwę do nazwy kraju. Tego sformułowania używało się przeważnie w prazie (np. gazetach) i polityce (np. w wystąpieniach politycznych w sejmie lub senacie). Normalni ludzie na co dzień używali po prostu prostej nazwy swojego kraju. Jednak nie wszystkie kraje mogły nosić tę nazwę, ponieważ np. ZSRR (Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich) nie mógł tego robić z powodu braku demokracji, która była potrzebna, by nazwać tak państwo. Dlatego też tylko republiki mogły nosić tę nazwę. Krajami noszącymi ten tytuł były m.in.: Rzeczpospolita Rzymska (obecnie Włochy), Rzeczpospolita Francuska (teraz Francja), Rzeczpospolita Wenecka (teraz Austria) i Rzeczpospolita San Marino (obecnie San Marino). Jak można zauważyć, niektóre kraje brały swoje nazwy od nazw ich stolic.

W republice wyróżniamy różne systemy rządów. Zależy to od organu sprawującego władzę. Może nim być:

– prezydent, który jest wybierany na określony czas (w niektórych krajach do końca życia), z ograniczoną możliwością ponownego wyboru (w poszczególnych państwach można kandydować nieskończoność razy). prezydent może być odpowiedzialny przed innym organem państwa, albo przed Historią (lub Bogiem);

– rząd składający się z Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów (Premiera), który jest odpowiedzialny przed parlamentem (sejm i senat, w niektórych państwach izba I stopnia i izba II stopnia; wybierane co 4/5 lat – w zależności od kraju). Dzieje się tak, gdy nie ma prezydenta, tylko władzę sprawuje

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.