Resocjalizacja
Zamień czytanie na oglądanie!
Resocjalizacja to termin, który określa społeczną rehabilitację osób niedostosowanych społecznie. Są to osoby, które z różnych przyczyn nie spełniają wymagań, jakie wiążą się z życiem w społeczeństwie. Osoby wymagające resocjalizacji to między innymi młodzi ludzi wchodzący w konflikt z prawem, przestępcy. Ich zachowanie zagraża innym, dlatego trzeba podjąć w stosunku do nich specjalne działania. Określa się je mianem resocjalizacji.
Synonimy: wychowanie, reedukacja, przystosowanie do życia w społeczeństwie
Odmiana przez przypadki:
M. resocjalizacja
D. resocjalizacji
C. resocjalizacji
B. resocjalizację
N. resocjalizacją
Msc. resocjalizacji
W. resocjalizacjo
Przedmiotem resocjalizacji jest „proces wykolejania wychowawczego i społeczno – prawnego nieletnich, profilaktyka oraz dynamika, wyznaczniki i metody skuteczności oddziaływań resocjalizacyjnych głównie w ramach kurateli sądowej i zakładów poprawczych”.
Resocjalizacja dokonuje się często przez terapię pedagogiczną: „Celem terapii pedagogicznej jest spowodowanie zmian w zachowaniu się a lub antyspołecznym wychowanka. W szczególności terapia pedagogiczna zmierza do tego, aby wychowanek uświadomił sobie niewłaściwość swojego postępowania i doszedł do prawidłowej samooceny swojego zachowania się i motywacji postępowania. […] Terapia pedagogiczna może być stosowana każdej dziedzinie życia wychowanka i we wszystkich formach działalności wychowawczej: w momencie przyjęcia wychowanka do zakładu, przy wstępnych rozmowach, przy organizacji czytelnictwa, w grupach sportowych, przy indywidualnych rozmowach itd.”.
Istotnym elementem resocjalizacji jest też opieka. Celem działań opiekuńczych jest przywrócenie zachwianej równowagi w procesie zaspokajania potrzeb jednostki. Praktyka opiekuńcza wymaga respektowania dwóch zasad: zasady wszechstronnego i perspektywicznego opiekuństwa i zasady wymagań. Poza wychowaniem i opieka istotnym elementem wychowania resocjalizującego jest także psychoterapia, która jest odmiana korygowania zab
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!