Rodzeństwo
Rodzeństwo to inaczej bracia i/lub siostry. Dawniej niemal wszyscy mieli rodzeństwo, dziś coraz częściej spotyka się rodziny wyłącznie z jednym dzieckiem. Rodzeństwo ma duży wpływ na wzajemny rozwój, kształtowanie się osobowości i relacji międzyludzkich. Poczucie więzi emocjonalnej dziecko uzyskuje przez bliskie relacje nie tylko z rodzicami, ale także z rodzeństwem. W relacjach z rodzeństwem dziecko uczy się także odczytywać i wyrażać emocje, problemy i obawy. Związek pomiędzy braćmi i siostrami stanowi relację, która trwa najdłużej w życiu. Rodzeństwo stanowi wsparcie, na brata lub siostrę można zawsze liczyć, mimo iż we wzajemnych relacjach dochodzi do konfliktów. Rodzeństwo łączą wspólne doświadczenia okresu dzieciństwa, stosunek do rodziców, konieczność opieki nad nimi w późniejszym życiu. Rodzeństwo tworzy własne tradycje, ale kontynuuje także tradycje rodziny, dba o ich zachowanie, przekazuje kolejnym pokoleniom.
Synonimy: pokrewieństwo, koligacja
Antonimy: jedynactwo
Odmiana przez przypadki:
M. rodzeństwo
D. rodzeństwa
C. rodzeństwu
B. rodzeństwo
N. rodzeństwem
Msc. rodzeństwie
W. rodzeństwo
W literaturze mówi się o pełnym rodzeństwie, czyli takim, które posiada wspólnych rodziców biologicznych. Rodzeństwo przyrodnie to z kolei takie, które nie posiada wspólnych rodziców, ale jest powiązane ze sobą poprzez związek małżeński ich rodziców. Rodzeństwo określane jako half – siblings to takie, które posiadają jednego wspólnego rodzica. Można wskazać także rodzeństwo adopcyjne, czyli takie, które jest tworzone przez osoby, które zostały przyjęte do rodziny.
Wpływ rodzeństwa na rozwój dziecka jest szczególnie na początku XXI wieku, ze względu na fakt, że współcześnie oboje rodziców są zazwyczaj aktywni zawodowo, przez co mają coraz mniej czasu dla swoich dzieci. W takich sytuacjach rodzeństwo staje się głównym wsparciem, bracia i siostry wzajemnie sobie pomagają (np. w odrabianiu zadań domowych), współdziałają, wspólnie się bawią i pokonują trudności.
Im liczniejsza jest rodzina, tym więcej zachodzi wzajemnych relacji, co sprzyja rozwojowi, kształtowaniu empatii, budowaniu równorzędności i partnerstwa. Warunkiem jest jednak, że między rodzeństwem nie dochodzi do dezintegrujących konfliktów i wszyscy są odpowiednio traktowani przez rodziców. By rodzeństwo pozytywnie wpływało na rozwój, rodzice nie powinni porównywać jednego dziecka z pozostałymi, bo może to wywołać rywalizację, zawiść i poczucie niższości. Kolejnym warunkiem jest brak faworyzowania jednego dziecka. Każdy potomek powinien wiedzieć, że jest kochany, akceptowany i doceniany.
Natomiast za wskaźniki więzi uznaje się treści, częstotliwość i różnorodność interakcji między rodzeństwem, w trakcie których ujawniają się wzajemne postawy. Są nimi również:
• pozycja dzieci w rodzinie,
• postawy wychowawcze rodziców,
• wzajemna akceptacja
• postawy uczuciowe,
• wzajemna pomoc i wspieranie się.
Doświadczenia rodzinne, związane z udziałem dzieci będących rodzeństwem wpływają na tworzenie wyjątkowego, intymnego charakteru relacji między nimi. Mają one również wpływ na funkcjonowanie człowieka w okresie dorosłości. Posiadanie rodzeństwa wpływa przede wszystkim na rozwój kompetencji społecznych.
Badania wskazują, że osobowość osób dorosłych została ukształtowana m.in. przez doświadczenia w dzieciństwie, które wiążą się z członkami rodziny. Wpływ na osobowość ma głównie jakość i zagęszczenie wzajemnych interakcji i oddziaływań, a także doświadczenia, stanowiące podstawę uczenia się umiejętności społecznych.
Przykłady użycia:
Od dawna nie widziałam się z moim rodzeństwem, ponieważ mieszkamy na różnych kontynentach.
Przyglądam się mojemu młodszemu rodzeństwu z pobłażaniem.
Chciałabym, żeby moje dziecko miało rodzeństwo, jednak sytuacja nam na to nie pozwala.
Całe życie było mi przykro, że nie miałam rodzeństwa, zwłaszcza, że wszystkie moje koleżanki miały braci lub siostry.
W dzisiejszych czasach jest coraz więcej dzieci, które nie posiadają rodzeństwa.
Lubię czytać książki, w których bohaterami jest rodzeństwo.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!