Schizofrenia
Schizofrenia jest chorobą z serii zaburzeń psychicznych. Charakteryzuje się ona ciągłymi lub stale powracającymi epizodami tak zwanej psychozy. Głównymi jej objawami są między innymi: halucynacje (zazwyczaj chorzy skarżą się na słyszenie głosów), urojenia, czy chaotyczne myślenie. Innymi objawami są również na przykład wycofanie się z życia społecznego, zmniejszenie własnej ekspresji emocjonalnej, czy apatia. Warto zauważyć, iż nigdy nie pojawią się wszystkie objawy naraz w jednym momencie tylko będą pojawiać się stopniowo. Ich początki można zauważyć w młodym wieku dorosłym. Niestety niejednokrotnie potem nigdy nie ustępują. Nie ma również jednego obiektywnego testu, który zdiagnozowałby tę chorobę. Diagnoza obecnie jedynie służy do opisania zaobserwowanego u pacjenta zachowania, które w zdecydowanej większości może wynikać może nie mieć jednoznacznej do stwierdzenia przyczyny. Poza zaobserwowanymi zachowaniami, stawiając diagnozę lekarze muszą wziąć również pod uwagę historię choroby pacjenta, która powinna zawierać między innymi życiowe doświadczenia danej osoby wraz z raportami innych osób zaznajomionych z danym pacjentem. Umożliwia to lekarzowi mieć ogólny pogląd na życie pacjenta oraz ewentualną diagnozę i możliwość leczenia. Do zdiagnozowania schizofrenii, lekarze potrzebują potwierdzenia, że występujące u pacjenta objawy oraz zaburzenia funkcjonowania występują u niego przez sześć miesięcy lub jeden miesiąc. Czas występowania objawów może świadczyć o rodzaju i zaawansowaniu choroby oraz sposobie jej leczenia. Wiele osób cierpiących na schizofrenią posiada również inne zaburzenia psychiczne, zwłaszcza takie, które są związane z zażywaniem różnych substancji, kolejnymi są zaburzenia depresyjne, czy też zaburzenia lękowe i obsesyjno-kompulsyjne.
Najczęściej spotkanymi synonimami wyrazu schizofrenia są: psychoza, choroba psychiczna, osobowość mnoga, paranoja, choroba przewlekła, rozszczepienie jaźni, zaburzenie psychotyczne, rozdwojenie jaźni, demencja wczesna, hipomania, rozpad osobowości, osobowość mnoga, rozszczepienie osobowości.
Nazwa choroby schizofrenia występuje w liczbie pojedynczej oraz mnogiej i w obydwu wariatach odmienia się również przez przypadki. Deklinacja słowa schizofrenia została przedstawiona poniżej:
Liczba pojedyncza: SCHIZOFRENIA
1.mianownik (kto? co?) schizofrenia
2.dopełniacz (kogo? czego?) schizofrenii
3.celownik (komu? czemu?) schizofrenii
4.biernik (kogo? co?) schizofrenię
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) schizofrenią
6.miejscownik (o kim? o czym?) schizofrenii
7.wołacz (o!) schizofrenio
Liczba mnoga: SCHIZOFRENIE
1.mianownik (kto? co?) schizofrenie
2.dopełniacz (kogo? czego?) schizofrenii
3.celownik (komu? czemu?) schizofreniom
4.biernik (kogo? co?) schizofrenie
5.narzędnik ((z) kim? (z) czym?) schizofreniami
6.miejscownik (o kim? o czym?) schizofreniach
7.wołacz (o!) schizofrenie
Przykład wystąpienia:
Mój znajomy ma schizofrenię. Znam go już tyle lat, a nigdy nie widziałam u niego objawów choroby.
Marek nie chciał brać leków na schizofrenię przepisanych przez lekarza i od razu nasiliły się u niego objawy choroby.
Okazało się, że w mojej rodzinie był przypadek schizofrenii. Teraz obawiam się, że kiedyś u mnie też wystąpią objawy tej choroby.
Osoby chorujące na schizofrenię w momentach występowania objawów mogą być groźne dla siebie oraz swojego otoczenia. Potrzebują wtedy natychmiastowej pomocy.
Źródła podają, że 44% chorych na schizofrenię z powodu ich choroby utraciło partnera życiowego, natomiast 96% cierpiących na tę chorobę potrzebuje pomocy w codziennych czynnościach związanych między innymi z ich higieną osobistą.
Osoba chorująca na schizofrenię przechodzi w ciągu całego życia cykle chorobowe składające się z trzech faz jakimi są: faza pogorszenia, faza stabilizacji oraz faza poprawy.
Schizofrenia nadal jest chorobą, o której ludzie niewiele wiedzą. Większość kojarzy ją tylko z chorobą psychiczną, a to nie wszystko.
Doktor Kowalski jutro przeprowadzi webinar dotyczący schizofrenii jako choroby młodych dorosłych, która może spotkać każdego z nas.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!