🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Sekta

Termin sekta wywodzi się z łaciny i oznacza grupę, która nie należy do oficjalnego kościoła, jednak posiada pewne elementy idei chrześcijańskiej. Współczesne sekty są na ogół bardzo sprawnie działającymi firmami, posiadającymi atrakcyjną strategię marketingową. Sekty posiadają silnie rozwiniętą strukturę władzy, cechują się dużą rozbieżnością pomiędzy deklarowanymi a realizowanymi celami. W swojej działalności niejednokrotnie naruszają prawa człowieka, zasady społecznego współżycia. Oddziałują na swoich członków w sposób destrukcyjny.

Synonimy: grupa wyznaniowa, kasta, wspólnota

Odmiana przez przypadki:
M. sekta/sekty
D. sekty/sekt
C. sekcie/sektom
B. sektę/sekty
N. sektą/sektami
Msc. sekcie/sektach
W. sekto/sekty

Do typowych cech przypisywanych sektom można zaliczyć typowe przywództwo, dyscyplinę, przekonanie o słuszności głoszonych idei, tłumienie indywidualizmu. Przywódcy sekt tworzą na ogół własną wizję świata, która stoi w opozycji do przekonań głoszonych przez powszechnie znane religie. Sekty nazywa się także nowymi ruchami religijnymi. Stanowią one grupy, które odrzucają ekumeniczny dialog, Biblię interpretują na podstawie jej fragmentów. Ponadto twierdzą, że zbawieni mogą zostać wyłącznie członkowie ich sekty. Znaczna część ruchów religijnych jest tworzona na podstawie religii chrześcijańskiej.
Innym rodzajem sekt są sekty polityczne, których podstawa działania są doktryny polityczne. Cechą typowa sekt tego rodzaju jest brak kontrolującego mechanizmu, który jest konieczny do tego, aby przeciwdziałać nadużyciom ze strony władzy. za sekty tego rodzaju uważa się organizacje terrorystyczne, z których wywodzą się między innymi zamachowcy – samobójcy, gotowi ponieść śmierć w imię wyznawanych idei. Innym rodzajem sekt są sekty terapeutyczne, w których prowadzący sekt terapeuta dopuszcza się niemoralnych zachowań, przekracza granice etyki zawodowej. Poprzez swoje postępowanie ma na celu uzależnienie od siebie pacjentów i kierowanie nimi według swojej woli, wykorzystywanie do własnych celów. Kolejny rodzaj sekt to sekty, które zajmują się działalnością handlową. W soi jej działalności wykorzystują marzenia ludzi o staniu się bogatym. Zmuszają one swoich członków do pracy, która przynosi zyski tylko przywódcom sekty.
Przywódcy sekt to zawsze osoby, które znajdują się w centrum życia sekt, skupiają wokół siebie wszystkich członków. Pełnią rolę guru, który nigdy się nie myli. Przywódca sekty posługuje się często psychomanipulacją. Jego charakterystyczną cechą jest dążenie do uzyskania absolutnej władzy. Ważny jest także autorytet przywódcy, który nigdy nie powinien być poddawany w wątpliwość. Typowe cechy przywódców sekt to dążenie do uzyskania absolutnej władzy i kontroli, przekonanie o własnej wyjątkowości, narcyzm, wiara w swoje powołanie i nieomylność, brak empatii.

Uważa się, iż uczestnictwo w niektórych sektach, zwłaszcza osób młodych o nieukształtowanej do końca psychice, może mieć poważne konsekwencje. Efekty uczestnictwa w sektach to między innymi reaktywne psychozy, pourazowe reakcje na stres, stany dysojacyjne (lęk, depresje, odosabnianie się, depersonalizacja, wybuchy gniewu i złości, zaburzenia mowy, rozkojarzenie). Ci, którzy należą lub należeli do sekt mogą cierpieć na napady lęku wywoływane technikami relaksacyjnymi (możliwa indukcja przez hiperwentylację), a także inne zaburzenia psychiczne – to jest fobie i stany lękowe, zaburzenia koncentracji uwagi, upośledzenie pamięci, samouszkodzenia, samobójstwa, zachowania agresywne, zabójstwa, zaburzenia psychosomatyczne.

Przykłady użycia
Działalność sekt doprowadziła do tragedii wielu osób.
Postanowił wystąpić z sekty, jednak okazało się to niemożliwe.
W naszym kraju funkcjonuje wiele sekt o charakterze religijnym.
Przywódca sekty został oskarżony o znęcanie się psychiczne nad członkami swojej sekty.
Ofiary sekt mogą korzystać z całodobowego telefonu zaufania.
Siła sekt jest tak duża, że trafiają do nich nawet osoby doskonale wykształcone.
członkowie sekt poddawani są manipulacji.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!