Seria
Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś na temat słowa seria, to dobrze trafiłeś, ponieważ znajdziesz tutaj cztery kwestie związane z tym pojęciem omówione w czterech punktach. W pierwszym z czterech punktów (punkty są oznaczone znakiem *) znajdują się znaczenia słowa seria podzielone na podpunkty (podpunkty oznaczone są cyframi: 1.,2.itd.). W każdym podpunkcie znajduje się jedno znaczenie wytłumaczone moimi słowami. W drugim punkcie wypisane są najczęściej używane wyrazy bliskoznaczne, czyli synonimy dla słowa seria. Niektórym osobom synonimy wydają się być stratą czasu, ale tak nie jest, ponieważ mogą się przydać w pracy pisemnej i wypowiedzi ustnej niezależnie czy rozmawiamy z szefem w pracy czy z kolegą. Po poznaniu synonimów nadejdzie czas na odmianę przez przypadki. Napisane tam jest, kiedy możemy słowo
odmienić przez przypadki i jak się to robi, aby każdy mógł to zrozumieć i oczywiście jeżeli będzie to możliwe słowo seria zostanie odmienione przez przypadki. Na samym końcu przedstawione zostało zastosowanie pojęcia „seria” w zdaniach w różnych znaczeniach. Zapraszam do przeczytania.
* Pierwszą kwestią bez, której nie zrozumiemy pozostałych, albo zrozumiemy tylko częściowo jest znaczenie słowa seria. Znaczeń jest kilka i są one wytłumaczone poniższych podpunktach.
Znaczenia słowa seria z podziałem na punkty:
1. Jednym ze znaczeń pojęcia seria jest to, które mówi nam o zdarzeniach lub czynnościach, które następują kolejno jedna po drugiej.
2. Serią możemy nazwać także zbiór przedmiotów, które stanowią jedną całość lub są jednakowe.
3. Gdy spotkamy się ze słowem seria może ono oznaczać jakąś określoną liczbę wyrobów przemysłowych o takiej samej dokumentacji.
4. Innym znaczeniem jest to, które oznacza następujące szybko po sobie wybuchy lub strzały.
5. Ze słowem seria możemy się spotkać w znaczeniu warstw skalnych z takimi samymi cechami następujących po sobie (dotyczy warstw skalnych).
6. Serią jest także połączenie dwunastu dźwięków o różniącym się od siebie czasie trwania, głośności, barwie, wysokości, itp.
7. Serią nazywa się jednostkę stratygraficzną dotyczącą podziału geologicznych utworów.
* Drugą bardzo ważną sprawą są wyrazy bliskoznaczne, czyli synonimy, dla słowa seria. Synonimy są wyrazami, które są różne od siebie, ale mają takie same lub podobne znaczenie. Większość słów w języku polskim ma synonimy, a część z nich ma ich bardzo dużo, a inne mają tylko kilka wyrazów bliskoznacznych. Poniżej przedstawione są często spotykane wyrazy bliskoznaczne dla słowa seria.
Synonimy dla słowa seria:
zestaw, ciąg, zespół, kolekcja, szereg, kompozycja, pakiet, zbiór, zestawienie, szereg, łańcuch, pasmo, partia
* W trzecim punkcie tak jak napisałam we wstępie opisana jest sprawa odmiany przez przypadki. Odmiana przez przypadki dotyczy rzeczowników. Każdy rzeczownik, który odmieniamy w każdym przypadku jest trochę inny niż na początku. Jest siedem przypadków, które występują kolejno po sobie: Mianownik, Dopełniacz, Celownik, Biernik, Narzędnik, Miejscownik, Wołacz. Każdy przypadek ma swoje pytania, które oprócz wołacza (pytanie brzmi w Wołaczu o!) są odpowiednikami pytania rzeczownika: kto? co? Przez przypadki możemy odmieniać rzeczowniki w liczbie pojedynczej i mnogiej oprócz wyjątków, które odmieniają się tylko w jednej liczbie, na przykład spodnie występują tylko w liczbie mnogiej. Odmiana przez przypadki pomimo takiej wiedzy może sprawiać kłopoty, dlatego znajduje się poniżej odmienione słowo seria przez przypadki.
Odmiana przez przypadki słowa seria w liczbie pojedynczej i mnogiej:
liczba pojedyncza
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – seria
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – serii
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – serii
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – serię
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – z serią
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – o serii
Wołacz (W.) – o (witaj/witajcie, zwrot do kogoś lub czegoś) – serio
liczba mnoga
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – serie
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – serii
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – seriom
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – serie
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – z seriami
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – o seriach
Wołacz (W.) – o (witaj/witajcie, zwrot do kogoś lub czegoś) – serie
* Czwartą i zarazem ostatnią kwestią jaka się tu znajduje jest zastosowanie w zdaniach słowa seria w różnych znaczeniach. Przykładowych zdań jest cztery, czyli po jednym do czterech najczęściej wykorzystywanych znaczeń. Numer przy zdaniu pokrywa się z numerem znaczenie powyżej tzn. numer 1. przy przykładowym zdaniu dotyczy znaczenia z numerem 1.
1. Kuba wykonał serię goli w trakcie meczu piłki nożnej między naszą szkołą i szkołą w sąsiedniej wsi.
2. Sebastian zebrał całą serię figurek ze stacji benzynowej.
3. Wczoraj z fabryki zabawek wyjechała nowa seria lalek.
4. Podczas wysadzania mostów miejsca miała cała seria wybuchów.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!