Serotonina
Zamień czytanie na oglądanie!
Serotonina
Serotonina, inaczej 5–HT lub hormon szczęścia, jest najważniejszym neuroprzekaźnikiem w mózgu. Odpowiada za procesy zasypiania, kontrolę nastroju i samopoczucia. Poziom serotoniny w organizmie ma wpływ na potrzeby seksualne oraz apetyt. Jest to pochodna tryptofanu, więc jeśli podniesiemy jego poziom, zwiększa się synteza serotoniny.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) serotonina
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) serotoniny
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) serotoninie
Biernik (Kogo? Co? Widzę) serotoninę
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z serotoniną
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o serotoninie
Wołacz (O!… witaj!) serotonino
Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) serotoniny
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) serotonin
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) serotoninom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) serotoniny
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z serotoninami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o serotoninach
Wołacz (O!… witajcie!) serotoniny
Serotonina, która potocznie nazywana jest hormonem szczęścia, wydzielana jest w podwzgórzu i powstaje w wyniku rozkładu tryptofanu. Jest to aminokwas egzogenny, czyli taki, który można dostarczyć tylko i wyłącznie razem z pokarmem. Głównym źródłem serotoniny są płytki krwi, błona śluzowa jelita oraz ośrodkowy układ nerwowy (OUN).
Od serotoniny zależy wiele procesów: zasypianie, samopoczucie, apetyt, a nawet potrzeby seksualne. Hormon ten powoduje, że mięśnie gładkie, znajdujące się w przewodzę pokarmowym i naczyniach krwionośnych kurczą się, lecz wpływa on też pozytywnie na hamowanie na przykład wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Odpowiednia ilość serotoniny w organizmie pozytywnie wpływa głównie na motorykę przewodu pokarmowego. Nasila się wtedy perystaltyka jelita cienkiego i zmniejsza się wydzielanie kwasu solnego w żołądku. W procesie krzepnięcia krwi hormon też pełni ważną funkcję, gdyż reguluje go. Natomiast jej niski poziom przyczynia się do rozdrażnienia oraz złego nastroju, a nawet zaburzać niektóre procesy w ciele człowieka. Jednakże nadmiar serotoniny także jest szkodliwy. Jej nadmiar wydzielany z krwi do moczu, czasami występuje podczas silnych biegunek oraz napadów zaczerwienienia na twarzy.
Ponadto dowiedziono, iż serotonina odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu równowagi pomiędzy temperaturą ciała, a oddechem. Neurony układu serotoninergicznego, wpływają na prawidłowy rozwój ośrodków, które kontrolują właśnie te procesy w okresie prenatalnym. Dlatego, jeśli dojdzie do zaburzeń właśnie tej gospodarki, objawiać się to może problemami z term
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!