🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Serotonina

Serotonina

Serotonina, inaczej 5–HT lub hormon szczęścia, jest najważniejszym neuroprzekaźnikiem w mózgu. Odpowiada za procesy zasypiania, kontrolę nastroju i samopoczucia. Poziom serotoniny w organizmie ma wpływ na potrzeby seksualne oraz apetyt. Jest to pochodna tryptofanu, więc jeśli podniesiemy jego poziom, zwiększa się synteza serotoniny.

Odmiana rzeczownika:

Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) serotonina
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) serotoniny
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) serotoninie
Biernik (Kogo? Co? Widzę) serotoninę
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z serotoniną
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o serotoninie
Wołacz (O!… witaj!) serotonino

Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) serotoniny
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) serotonin
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) serotoninom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) serotoniny
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z serotoninami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o serotoninach
Wołacz (O!… witajcie!) serotoniny

Serotonina, która potocznie nazywana jest hormonem szczęścia, wydzielana jest w podwzgórzu i powstaje w wyniku rozkładu tryptofanu. Jest to aminokwas egzogenny, czyli taki, który można dostarczyć tylko i wyłącznie razem z pokarmem. Głównym źródłem serotoniny są płytki krwi, błona śluzowa jelita oraz ośrodkowy układ nerwowy (OUN).
Od serotoniny zależy wiele procesów: zasypianie, samopoczucie, apetyt, a nawet potrzeby seksualne. Hormon ten powoduje, że mięśnie gładkie, znajdujące się w przewodzę pokarmowym i naczyniach krwionośnych kurczą się, lecz wpływa on też pozytywnie na hamowanie na przykład wrzodów żołądka i dwunastnicy.

Odpowiednia ilość serotoniny w organizmie pozytywnie wpływa głównie na motorykę przewodu pokarmowego. Nasila się wtedy perystaltyka jelita cienkiego i zmniejsza się wydzielanie kwasu solnego w żołądku. W procesie krzepnięcia krwi hormon też pełni ważną funkcję, gdyż reguluje go. Natomiast jej niski poziom przyczynia się do rozdrażnienia oraz złego nastroju, a nawet zaburzać niektóre procesy w ciele człowieka. Jednakże nadmiar serotoniny także jest szkodliwy. Jej nadmiar wydzielany z krwi do moczu, czasami występuje podczas silnych biegunek oraz napadów zaczerwienienia na twarzy.

Ponadto dowiedziono, iż serotonina odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu równowagi pomiędzy temperaturą ciała, a oddechem. Neurony układu serotoninergicznego, wpływają na prawidłowy rozwój ośrodków, które kontrolują właśnie te procesy w okresie prenatalnym. Dlatego, jeśli dojdzie do zaburzeń właśnie tej gospodarki, objawiać się to może problemami z termoregulacją ciała i nieprawidłowym, nierównym oddechem.

Głównymi przyczynami niedoborów serotoniny w organizmie człowieka są źle dobrana, nieprawidłowa dieta. Przyczynia się to do poważnych zaburzeń funkcjonowania, głównie w psychicznym zdrowiu, takich jak: bezsenność, a nawet depresja. Taki osobnik ma obniżony nastrój, który prowadzi do smutku, bardzo często także do objadania się (głównie słodyczami), brakiem apetytu, a czasami nawet i napadami agresji. Istnieją podejrzenia, iż istnieje związek niedoboru serotoniny z występowaniem zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, która występuje u niemowląt. Takie problemu z układem serotoninergicznym nie prowadzi do niczego dobrego. Przyczynia się on do powstawania wielu procesów patologicznych, które przeradzają się w choroby psychiczne: schizofrenię oraz stany lękowe.

W leczeniu depresji oraz chorób wywołanych zaburzeniami wydzielania serotoniny, stosowane są leki z grupy inhibitorów MAO, czyli tak zwanych antydepresantów oraz z grupy SSRI, które głównie blokują wychwyt zwrotny serotoniny. Takie medykamenty stosuje się tylko i wyłącznie z przepisu lekarza i pod jego stałą opieką.

Nadmiar serotoniny, tak jak i niedobór, może wywoływać problemy zdrowotne. Są to między innymi: bóle głowy, drgawki, dreszcze, biegunka rozszerzenie źrenic, nudności, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, a nawet podwyższona temperatura ciała.
Czasami nadmiar serotoniny związany jest z zespołem serotoninowym. Jest to zaburzenie, które wynika z zażywaniem różnych leków, które wpływają na poziom serotoniny lub narkotyki.

Nadmiar tego hormonu może się wiązać także z rakowiakami, guzami, produkującymi ten aminokwas. Najczęściej znajdują się one w jelicie cienkim, oskrzelach, okrężnicy i wyrostku robaczkowym.

Istnieją sposoby, aby zwiększyć poziom serotoniny:
• Zadbać o relaks w ciągu dnia oraz zdrowy i spokojny sen
• Uprawiać sport
• Zjeść kawałek czekolady
• W diecie uwzględnić więcej produktów z witaminą B
• Bliskość drugiej osoby także może zwiększyć poziom serotoniny
• Jedzenie dużej ilości ryb
• Wychodzić na słońce

By zwiększyć poziom serotoniny nie należy uciekać się do substancji psychoaktywnych. To prawda, że gwałtownie podwyższają jej poziom, lecz jest to tylko chwilowe, a w dodatku zażywanie niektórych z nich, może prowadzić do uzależnienia.

Przykłady:
Środki przeciwwymiotne działają, blokując receptory serotoniny.
Leki na migrenę, wpływają na poziom serotoniny, przez co są w stanie złagodzić specyficzny ból.
Serotonina, jak i dopamina są klasyfikowane jako hormony szczęścia, wiedzieliście o tym?

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!