Smog
Słowo smog powstało od połączenia dwóch angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła). To powstałe słowo idealnie oddaje wygląd smogu, które jest właśnie połączeniem mgły i dymu.
Synonimy: mętność, mglistość, mgła, mleko, nieprzejrzystość, opar, zamglenie, dym.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) smog
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) smogu
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) smogowi
Biernik (Kogo? Co? Widzę) smog
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) ze smogiem
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o smogu
Wołacz (O!… witaj!) smogu
Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) smogi
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) smogów
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) smogom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) smogi
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) ze smogami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o smogach
Wołacz (O!… witajcie!) smogi
Smog jest zanieczyszczeniem powietrza. Jest mieszaniną, która powstała w wyniku zanieczyszczeń powietrza, które wynikają z działalności człowieka i zjawisk atmosferycznych. Powszechnie uznaje się, że smog to rodzaj chmury, która unosi się nas wsią, miastem, przede wszystkim w okresie jesienno–zimowym. Wyróżnia się dwa rodzaje tego zanieczyszczenia:
• Smog londyński – w jego skład wchodzą różne szkodliwe substancje, takie jak: dwutlenek siarki, tlenki azotu, sadza, a nawet pyły. To właśnie ten typ występuje w Polsce w czasie zimy oraz jesieni.
• Smog Los Angeles – powstaje on w okresie letnim w strefach subtropikalnych. Dochodzi w nim do reakcji, w których z tlenków węgla, azotu i węglowodorów, powstają azotany nadtlenku acetylu, aldehydy oraz ozon.
Smog w Polsce składa się między innymi z tlenków azotu, siarki, węgla i bardzo szkodliwych pyłów. Jest to jedno z największych zanieczyszczeń w Europie, stężenie go w Polsce jest największe w całej Unii Europejskiej. W dodatku aż 36 polskich miast znajduje się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.
Wbrew powszechnej opinii powstawanie smogu w Polsce nie jest kwestią palenia w piecach domowych śmieciami, spaliny fabryk, palenie w piecach węglem czy spaliny samochodów. Bezpośrednio na smog w Polsce jest konieczność dogrzewania domów, za pomocą spalania w kotłach węgla lub innych paliw, przez co emitują się szkodliwe substancje do atmosfery. Takie ogrzewanie budynków przyczynia się aż do 40% zanieczyszczeń. Jesteśmy zmuszeni do dogrzewania domów, gdyż są one bardzo słabo albo praktycznie wcale nieocieplone. Jeśli ogrzewamy nieocieplony budynek to to ciepło nieustannie ucieka. Powoduje to, że cały czas musimy dogrzewać więcej i tym samym dłużej zwiększamy emisję pyłów i szkodliwych substancji do atmosfery.
Gdyby domy były ocieplone, a co za tym idzie nie trzeba byłoby ich dogrzewać, zmniejszyłaby się emisja szkodliwych substancji i smog w otoczeniu by się zmniejszał. Zważając na to jak dużo jest w Polsce domków jednorodzinnych skala problemy jest naprawdę poważna.
Do przyczyn smogu zalicza się także ubóstwo energetyczne społeczeństwa. Niektórych osób nie stać na ogrzewanie nieocieplonych domów, więc palą one paliwem najniższej jakości, starając się tym samym obniżyć koszty ogrzewania. Ubóstwo energetyczne wiąże się z ubóstwem energetycznym. Aż 4,6 miliona Polaków (czyli co ósmy obywatel) ma problem, aby pokryć opłaty dotyczące podstawowych potrzeb.
Istnieje wiele skutków smogu, które na samym początku są niewidoczne i dopiero po upływie dłuższego czasu zauważamy jak smog wpływa na nasze organizmy. Takimi skutkami są:
• Skrócenie długości, jak i jakości życia;
• Zwiększone ryzyko zapadania na choroby układu oddechowego;
• Podwyższone ryzyko zapadania na choroby układu krążenia;
• Zwiększone ryzyko zapadania na choroby układu nerwowego;
• Większe prawdopodobieństwo na zapadanie na takie choroby jak nowotwór;
• Zwiększone ryzyko patologii ciąży;
• Zanieczyszczenie ziem;
• Zanieczyszczenie gleb;
• Podniesienie stężenia rakotwórczych substancji w glebie;
• Zanieczyszczenie sadzą oraz pyłem.
Przykłady:
W 1952 roku w Londynie z powodu smogu zmarło aż 12 000 ludzi.
Smog bardzo negatywnie wpływa na zdrowie społeczeństwa, jak i środowiska.
Smog powstaje głównie z nieocieplonych domków jednorodzinnych.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!