Smog
Zamień czytanie na oglądanie!
Słowo smog powstało od połączenia dwóch angielskich słów smoke (dym) i fog (mgła). To powstałe słowo idealnie oddaje wygląd smogu, które jest właśnie połączeniem mgły i dymu.
Synonimy: mętność, mglistość, mgła, mleko, nieprzejrzystość, opar, zamglenie, dym.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) smog
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) smogu
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) smogowi
Biernik (Kogo? Co? Widzę) smog
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) ze smogiem
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o smogu
Wołacz (O!… witaj!) smogu
Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) smogi
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) smogów
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) smogom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) smogi
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) ze smogami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o smogach
Wołacz (O!… witajcie!) smogi
Smog jest zanieczyszczeniem powietrza. Jest mieszaniną, która powstała w wyniku zanieczyszczeń powietrza, które wynikają z działalności człowieka i zjawisk atmosferycznych. Powszechnie uznaje się, że smog to rodzaj chmury, która unosi się nas wsią, miastem, przede wszystkim w okresie jesienno–zimowym. Wyróżnia się dwa rodzaje tego zanieczyszczenia:
• Smog londyński – w jego skład wchodzą różne szkodliwe substancje, takie jak: dwutlenek siarki, tlenki azotu, sadza, a nawet pyły. To właśnie ten typ występuje w Polsce w czasie zimy oraz jesieni.
• Smog Los Angeles – powstaje on w okresie letnim w strefach subtropikalnych. Dochodzi w nim do reakcji, w których z tlenków węgla, azotu i węglowodorów, powstają azotany nadtlenku acetylu, aldehydy oraz ozon.
Smog w Polsce składa się między innymi z tlenków azotu, siarki, węgla i bardzo szkodliwych pyłów. Jest to jedno z największych zanieczyszczeń w Europie, stężenie go w Polsce jest największe w całej Unii Europejskiej. W dodatku aż 36 polskich miast znajduje się na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie.
Wbrew powszechnej opinii powstawanie smogu w Polsce nie jest kwestią palenia w piecach domowych śmieciami, spaliny fabryk, palenie w piecach węglem cz
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!