🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Socjalizacja

Socjalizację rozumie się jako szereg zmian, które zachodzą w człowieku pod wpływem zróżnicowanych działań społecznych. Proces socjalizacji prowadzi do tego, że staje się on wartościowym członkiem społeczeństwa. Socjalizacja ma ogromny wpływ na przygotowanie do pełnienia ról społecznych, kształtowanie zachowań, nawyków.
Socjalizacja oznacza także kształtowanie jednostki. Analizując proces socjalizacji trzeba pamiętać, że składają się na nie zarówno wpływy pożądane, jak i nieplanowane, niezamierzone. Osobiste wpływy, na przykład uzależnienie od papierosów, może mieć wpływ na to, że dziecko sięgnie po papierosy, mimo iż rodzic będzie twierdził, że jest to groźne dla zdrowia.
Socjalizacja jest procesem, w którym dochodzi do kształtowania mentalności; jest ona procesem polegającym na wprowadzeniu w świat, wprowadzeniu do określonej grupy społecznej. W procesie socjalizacji jednostka uczy się wzorów postępowania, dzięki którym będzie w stanie dostosować się do obowiązujących norm.

Proces socjalizacji traktowany jest jako proces uczenia się, w czasie którego wychowanek stara się identyfikować z grupą, podporządkowując się jej oczekiwaniom oraz uzewnętrzniając uznawane przez nie wzory zachowań, normy i wartości. Współuczestnicząc w życiu społecznym grupy jednostka przyswaja sobie jej rytuały, obyczaje i nawyki, które są przydatne do znalezienia swego miejsca w społeczności internatowej, a później w samodzielnym życiu.
W tradycyjnym ujęciu proces socjalizacji jest rozumiany jako proces dziedziczenia stabilnej hierarchii wartości, podczas którego jednostka zdobywa umiejętności pozwalające jej na prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie. Socjalizacja jest też często utożsamiana z wychowaniem, ponieważ uczy wartości oraz norm społecznych. Jest ona sumą zamierzonych wpływów, które mają na celu kształtowanie osobowości innych ludzi. W węższym znaczeniu socjalizację rozumie się jako wprowadzanie dziecka do życia społecznego, przyswajanie przez nie różnych sposobów zachowania się, stawanie się istotą społeczną. Szczególnie istotne dla procesu socjalizacji są następujące stwierdzenia:
• wczesna socjalizacja ma duży wpływ na kształtowanie cech jednostki niż socjalizacja, która dokonuje się w późniejszym weku,
• interakcje z ważnymi osobami mają większe znaczenie dla procesu socjalizacji niż w przypadku osób mniej znanych i co za tym idzie, mniej ważnych.
• interakcja w grupie pierwotnej jest ważniejsza od interakcji, w których interakcje są mniej bezpośrednie i bardziej formalne.
• dłuższe związki z ludźmi mają większy wpływ na osobność niż krotki i przypadkowe.
W procesie socjalizacji największe znaczenie ma rodzina, które w istotnym zakresie decyduje o tym, w jaki sposób dziecko będzie przejmowało od rodziców wartości społeczne, tradycje oraz obyczaje. Rodzina decyduje także o tym, w jakim stopniu dziecko będzie wykorzystywało przyswojone w rodzinie wzory. Oddziaływania wychowawcze w rodzinie przebiegają dwoma torami. Pierwszy jest spontaniczny i ma niewielką świadomość wychowawczą. Druga droga oddziaływań jest świadoma, intencjonalna, nastawiona na to, aby zrealizować założone zadania wychowawcze.
Dokonując analizy procesów socjalizacji podkreśla się jej dwie fazy. Socjalizacja pierwotna uwzględnia okres dzieciństwa socjalizacja wtórna ma miejsce w okresie dzieciństwa. Wtórna – w okresie dorosłości i jest dokonywana przez jednostkę pod wpływem innych podmiotów życia społecznego. Polega ona na uczeniu się nowych ról społecznych: pracownika, rodzica itp.

Odmiana przez przypadki
M. Socjalizacja
D. Socjalizacji
C. socjalizacji
B. socjalizację
N. socjalizacją
Msc. socjalizacji

Synonimy: adaptacja, przystosowanie, uspołecznienie, przyzwyczajenie, dopasowanie

Przykłady użycia:
Proces socjalizacji przebiegał bez zakłóceń.
Dzięki procesowi socjalizacji jednostka uczy się życia w społeczeństwie.
W tym przypadku proces socjalizacji był zaburzony.
Socjalizacja odgrywa istotną rolę w kształtowaniu tożsamości.
Rodzina jest tą grupą społeczną, w której dokonuje się proces socjalizacji.
Jednostki niedostosowane muszą przejść proces resocjalizacji.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!