🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Socjopata

Socjopata
Socjopatia pochodzi od dwóch członów socjo + patia. Socjopaci przybierają maskę normalności, nawet czaru osobistego tylko po to, aby osiągnąć wyznaczone sobie cele. Nie interesuje ich to czy przy tym popsują innym życie.

Odmiana rzeczownika:

Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co? Jest) socjopata
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) socjopaty
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) socjopacie
Biernik (Kogo? Co? Widzę) socjopatę
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z socjopatą
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o socjopacie
Wołacz (O!… witaj!) socjopato

Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co? Jest) socjopaci
Dopełniacz (Kogo? Czego? Nie ma) socjopatów
Celownik (Komu? Czemu? Się przyglądam) socjopatom
Biernik (Kogo? Co? Widzę) socjopatów
Narzędnik (Z kim? Z czym? Idę) z socjopatami
Miejscownik (O kim? O czym? Mówię) o socjopatach
Wołacz (O!… witajcie!) socjopaci

Osoba, która wykazuje cechy socjopatii to socjopata. Socjopatia według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD–10 jest zaliczana do zaburzeń osobowości. Osobowość człowieka o takich cechach nazywa się dyssocjalną, wcześniej określana była jako psychopatyczna. Charakteryzuje się ona brakiem zdolności, mających na celu przystosowanie się do życia w społeczeństwie. U człowieka z socjopatią proces wpajania ról i norm społecznych, nie został przeprowadzony prawidłowo. A więc nie jest to choroba, na którą się zapada albo się z nią rodzi.
Czyli socjopatą jest osoba, lekceważąca zarówno normy i zwyczaje, które obowiązują w danym społeczeństwie. Przy tym nie liczy się z uczuciami innych osób, jest to nich niezdolna, manipuluje innymi oraz nie dotyczy jej poczucie winy.

Socjopata nie wie, czym jest empatia, współczucie ani żadne pozytywne relacje. Wynika to z braku umiejętności, by tworzyć związki, które opierają się na więzi. Nie rozumie, co oznacza, krzywdzenie drugiego człowieka. Jest to egocentryczna jednostka, która postrzega siebie jako osobę bez zarzutu ani winy. A tą drugą zawsze obarcza innych.
Praktycznie większość osób z tą przypadłością posiada bardzo dobrą, rewelacyjną wręcz powierzchnię życia: dobra praca, wykształcenie, rodzina, urok. Te cechy są w stanie bardzo sprytnie i umiejętnie wykorzystać do własnych potrzeb. W dodatku socjopaci są bardzo dobrymi obserwatorami, przez co łatwo wyłapują ludzkie słabości, które mogą wykorzystać w przyszłości.

Osoby z przypadłością socjopatii, za wszelką cenę zmierzają do wyznaczonego celu (sława, władza, pieniądze). Inny ludzie są dla nich tylko przeszkodą na drodze, więc albo zostają przez nich wykorzystani lub zniszczeni. Osoba ta także nie identyfikuje się z innymi ludźmi, nie broni ich, chyba że pragną tę osobę wykorzystać. Poczucie władzy dla socjopatów jest taką samą przyjemnością jak dla innych na przykład picie alkoholu.

U mężczyzn z socjopatią, jak i innymi zaburzeniami osobowości zauważa się podwyższony poziom testosteronu, natomiast u kobiet występuje obniżony poziom progesteronu. U oby dwóch płci występuje także zmniejszona ilość serotoniny w mózgu. Jednakże nie ma dowodów na to, że hormony wyzwalają takie zaburzenia.

Walka z socjopatą okazuje się nieskuteczna, nie powinno się z nim ścigać, wchodzić w słowne potyczki, ale nie powinno się także, pokazywać tego, że się go boimy. Nie można dać się mu sprowokować, jeśli to zrobimy, tylko pobudzimy zmysły socjopaty. Należy być nieugiętym i nie pokazywać lęku. Podczas obcowania z nim nieustannie, powinno się być przygotowanym na wybuchy złości, manipulację i reagowanie siłą.

Socjopatii nie jest się w stanie wyleczyć. Osoby te idą do psychiatry tylko po to, by uzyskać zaświadczenie o chorobie psychicznej, które jest m potrzebne w jakimś celu. Jednakże w przypadku przestępstw konsekwencje ponosi się niezależnie od poczytalności. Niektórzy pacjenci, z mniejszym zaburzeniem, potrafią prezentować się nienagannie i tak stymulują psychiką, aby nit nie zorientował się, że problem leży w osobowości.

Określenia socjopata i psychopata w potocznym języku są używane zamiennie. Jednakże należy wspomnieć, że są to terminy różne od siebie i nie są one swoimi synonimami. Socjopatia ma podłoże społeczne, natomiast psychopatia biologiczne.
Socjopatia to skutek negatywnych kontaktów społecznych we wczesnych etapach życia oraz wpływów ze środowiska. Kierują się oni błędnym kodeksem moralnym albo takiego nie mają. Posiadają sumienie, lecz mają inne pojęcie dobra i zła.
Psychopatia to schorzenie, które wynika z genetyki i braku równowagi chemicznej w mózgu. Psychopaci są kompulsywni, impulsywni i nie posiadają planu. Nie są oni w stanie pojąć emocji, chociaż potrafią je naśladować. Znają i potrafią rozróżnić dobro od zła, jednak przekraczają ich granice.

Przykłady:
Socjopata nie jest tym samym co psychopata.
Socjopatia nie wynika z genetyki tylko z wpływu społeczeństwa.
Socjopaci działają, tylko aby osiągnąć swoje cele.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!