Spam
Spam to niepożądane, niechciane informacje wysyłane poprzez pocztę elektroniczną. Jest to rozsyłanie wiadomości tekstowej o jednakowej, bezwartościowej lub nieinteresującej treści do jak największej liczby osób, zazwyczaj nieznajomych. Robi się to bez zgody odbiorców, najczęściej w celach marketingowych – dla osiągnięcia korzyści majątkowych przez nadawcę. Bardzo często przyjmuje postać reklamy. Coraz bardziej popularną odmianą spamu jest wysyłanie masowo wiadomości w bardzo krótkim odstępie czasowym na różnych komunikatorach typu discord, messenger, gadu-gadu oraz za pośrednictwem SMS-ów.
Spam, jak i samo to określenie powstało w Stanach Zjednoczonych. Etymologia tego rzeczownika jest stosunkowo zaskakująca. Pierwotnie bowiem „SPAM” było nazwą konserwowej mielonki wieprzowej produkowanej przez amerykańską firmę Hormel Foods. Rozwinięcie skrótu było następujące: Shoulder Pork and Ham. Oznaczało ono zawartość produktu. Owa konserwa jest obecna na rynku do dziś i często nazywana jest wręcz 'kultowym’ pokarmem. Powstanie właściwego przywiązania tego wyrazu do obecnie znanej nam definicji jest wskazywane przez badaczy językowych na jeden ze skeczy grupy Monty Pythona. W owym skeczu do pewnej restauracji przyszedł klient. Kiedy chciał zamówić sobie posiłek, okazało się, że w każdym daniu w menu znajduje się wyżej wspomniana mielonka. Próbował zamówić coś innego bez niechcianego SPAM-u, jednak okazało się to niemożliwe. Pod koniec sceny grupa wikingów zaczyna śpiewać piosenkę o treści: „SPAM, SPAM, lovely SPAM, wonderful SPAM”, co całkowicie zagłusza rozmowę i uniemożliwia przeprowadzenie jej w normalnych warunkach. Sytuacja bardzo dobrze oddaje to, czym obecnie znany nam 'spam’ charakteryzuje się, czyli natarczywość, szkodliwość, bycie niepożądanym i wbrew woli odbiorcy.
Istnieją również inne domniemania co do etymologii tego rzeczownika. Według nich może on być skrótem od angielskich wyrażeń:
'stupid person advertisement’,
'stupid pointless annoying messages’,
'sending particulary annoying message’.
Owe rozwinięcia powstały jednak dopiero 'po fakcie’ powstania samego zjawiska.
Spam jako zjawisko po raz pierwszy odnotowano 1 maja 1978 roku. Wtedy to amerykański informatyk i przedsiębiorca Einar Stefferud wysłał ponad tysiąc jednakowych maili do różnych osób. Zawierały one zaproszenie na jego urodziny. Część z odbiorców nie była z tego faktu zadowolona, a wiadomość została przez nich uznana za niechcianą. W związku ze zgłoszeniem spamu przez sporą liczbę osób, Steffourd został ukarany zablokowaniem dysków twardych na jego serwerze. Dwa dni później został rozesłany pierwszy spam reklamowy przez amerykana Gary’ego Thuerka.
Synonimy rzeczownika 'spam’ to: niechciana poczta, wiadomości śmieci, śmieć, niechciana wiadomość.
Wyrazy pokrewne do rzeczownika 'spam’: spamować, zaspamować, zaspamiony, spamowanie, spamer.
Odmiana rzeczownika 'spam’ przez przypadki:
Mianownik – spam
Dopełniacz – spamu
Celownik – spamowi
Biernik – spam
Narzędnik – spamem
Miejscownik – spamie
Wołacz – spamie
Nie da się utworzyć liczby mnogiej rzeczownika 'spam’. Można natomiast utworzyć czasownik, który w dopełniaczu wygląda następująco: spamować.
Podstawowa odmiana czasownika 'spamować’ przez osoby w czasie teraźniejszym, przeszłym oraz przyszłym:
Liczba pojedyncza:
osoba – spamuję, spamowałem/am, będę spamował/a
osoba – spamujesz, spamowałeś/aś, będziesz spamował/a
osoba – spamuje, spamował/a/o, będzie spamował/a/o
Liczba mnoga:
osoba – spamujemy, spamowaliśmy, będziemy spamowali
osoba – spamujecie, spamowaliście, będziecie spamowali
osoba – spamują, spamowali/ały, będą spamowali/ały
Bardzo często spotykana jest niewłaściwa forma – 'spamić’. Słowniki języka polskiego wyraźnie dopuszczają tylko jedną formę jako poprawną – 'spamować’.
Przykładowe zdania z użyciem rzeczownika 'spam’:
„Będąc moderatorem na serwerach na różnych komunikatorach czasami bardzo trudno jest zapobiec spamowi”,
„Dlaczego moje wiadomości zostały uznane za spam?”,
„Przerażająco duża ilość spamu na mojej poczcie elektronicznej skutecznie zniechęca mnie do korzystania z niej”,
„Powinniśmy zwalczać spam”,
„Oczekuję od tego programu lepszego filtrowania przychodzących wiadomości pod kątem spamu”.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!