Spedycja
Przewóz przesyłek jest związany z koniecznością dokonywania wielu czynności o charakterze pomocniczym, które wykraczają poza zakres normalnych obowiązków przewoźnika. Czynności te poprzedzają proces przewozowy, są wykonywane w trakcie trwania przewozu oraz po jego zakończeniu. Czynności pomocnicze są zróżnicowane, czasami skomplikowane. Wykonywanie ich przez nadawcę lub odbiorcę przesuwki mogłoby być nieracjonalne. Dlatego też powstały wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które specjalizują się w wykonywaniu usług pomocniczych. Są to usługi spedycyjne. Od 1949 roku datuje się rozgraniczanie spedycji krajowej i zagranicznej. Rozgraniczenie to opiera się na odrębnych podstawach prawnych działalności oraz na odmiennej technice obsługi klienteli.
Kwestie związane ze spedycją reguluje kodeks cywilny.
Spedycję rozumie się jako działalność, która polega na ułatwianiu korzystania z przewozu materiałów i towarów. Spedytor to osoba, która podejmuje się dostarczenia przesyłki w określonym czasie i na określonej trasie. Proces spedycyjny można określić jako uporządkowany zespół czynności, których celem jest zorganizowanie i zagwarantowanie dostawy towaru, który jest odbierany od producenta i dostarczany do odbiorcy. Spedytor ma możliwość działania we własnym imieniu lub w imieniu zleceniodawcy. Spedytor to inaczej koordynator i organizator przewozu. Działa a podstawie zawartej umowy.
Synonimy: transport, dystrybucja, wysyłka, przewóz, dostarczanie, przemieszczanie
Odmiana przez przypadki:
M. spedycja/spedycje
D. spedycji/spedycji
C. spedycji/spedycjom
B. spedycje /spedycje
N. spedycją/spedycjami
Msc. spedycji/spedycjach
W. spedycjo/spedycje
Osoba, która daje zlecenie, nie ma możliwości sprawowania nadzoru nad przebiegiem procesu transportowego. Dlatego też postanowienia kodeksu cywilnego nakładają na spedytora wiele obowiązków, które mają na celu czuwanie nad interesami zleceniodawcy. Wypełnianie tego obowiązku może polegać na kontrolowaniu prawidłowości dokonywanych obliczeń lub zakwalifikowania przesyłki do odpowiedniej klasy taryfowej na podniesieniu w odpowiednim czasie zastrzeżeń odnośnie stanu odbieranej przesyłki. Spedytor powinien wykonywać usługi z należytą starannością. Oznacza to obowiązek zachowania staranności ogólnie przyjętej w stosunkach tego rodzaju. Jeśli chodzi o obsługę spedycyjną mienia społecznego, należytą staranność określa się pry uwzględnieniu obowiązku szczególnej ochrony takiego mienia. Spedytor jako przedsiębiorstwo usługowe zajmujące się zawodowo działalnością w cudzym interesie powinien wykonywać powierzone mu zadania właściwą sumiennością. Powinien dopilnować interesów zleceniodawcy, wybrać środek transportu najbardziej odpowiedni dla danej przesyłki, dopilnować prawidłowego obliczenia należności przewozowych, uwzględnienia ulg taryfowych, celnych i innych.
Artykuł 797 reguluje obowiązki spedytora, który jest zobowiązany do podejmowania czynności, które są niezbędne do uzyskania zwrotu niezależnie pobranych sum z tytułu przewoźnego, cła oraz innych należności wiążących się z przewozem przesyłki. Spedytor odpowiada za przewoźników oraz dalszych spedytorów, których wykorzystuje przy wykonaniu zlecenia, może on także samodzielnie dokonać przewozu.
Polskich spedytorów obowiązują również Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne. Obowiązują one w umowach pomiędzy zleceniodawcą a spedytorem, czyli tym, kto podejmuje się wysłania lub odbioru przesyłki. Zgodnie z obowiązującymi przepisami spedytor powinien wykonywać swoje obowiązki starannie oraz zgodnie z interesem zleceniodawcy. OPWS reguluje także zawieranie umów, określa zasadnicze czynności spedytora. Ustala zasady wynagradzania spedytora oraz zwrot poniesionych kosztów. W OPWS omówiono zasady odpowiedzialności spedytora oraz zasady rozstrzygania sporów.
Przykłady użycia:
Firma spedycyjna ma spore opóźnienia w transporcie.
Spedytor nie wywiązał się ze swoich obowiązków.
Transport i spedycja mają istotne znaczenie dla gospodarki.
Postanowiłem, że będę studiował transport i spedycję.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!