Społeczeństwo
Społeczność jest to grupa ludzi połączonych ze sobą z uwagi na określone czynniki, na miejsce zamieszkania. Z pojęciem społeczności wiąże się termin „struktura społeczna”. Pojęcie struktury społecznej wzbudza wiele kontrowersji i nie jest pojęciem jednoznacznym. Wyróżnia się dwa ujęcia struktury społecznej: społeczno – historyczne i analityczno – indukcyjne. Społeczeństwo jest podstawowym pojęciem socjologicznym, które określa dużą grupę społeczną, która zamieszkuje określone terytorium. Jest zazwyczaj ogół obywateli zamieszkujących dane terytorium. Mianem społeczeństwa określa się jednak także różnego rodzaju grupy społeczne.
. Wytworem całego społeczeństwa, stosunków społecznych i warunków, w jakich żyje, jest człowiek. Czynniki te kształtują osobowość człowieka. W różnych społeczeństwach jednostki mogą być kształtowane przez różne czynniki. „Człowiek jest więc wytworem całego społeczeństwa, stosunków społecznych i warunków, w jakich żyje. Czynniki te w sposób decydujący kształtują jego osobowość. W poszczególnych społeczeństwach wyznacza je charakterystyczna dla nich podstawowa struktura społeczna oraz zróżnicowanie, złożoność i zmienność cech życia społecznego, wynikająca także z wewnętrznych dalszych podziałów występujących w tym społeczeństwie”. Rozwój społeczeństw cechuje się zwiększeniem liczby wpływów, jakim podlega człowiek. Społeczeństwo ulega ciągłym przekształceniom i zmianom. Każde społeczeństwo podejmuje działania w celu osiągnięcia jak największej jedności. Poszczególne jednostki powinny mieć swój wkład w organizację całości w taki sposób, by mogła ona funkcjonować jak najlepiej.
Obecnie coraz częściej mówi się o społeczeństwie informacyjnym. Jest to społeczeństwo, które wierzy w to, że nowoczesne technologie pozwalają na ułatwienie życia oraz sprawiają, że praca jest bardziej efektywna i konkurencyjna. Społeczeństwo informacyjne to takie, które nieustannie się zmienia. W społeczeństwie agrarnym ludzie skupiali się glonie na wytwarzaniu pożywienia, a do nauki miała dostęp niewielka jego część. Nowe społeczeństwo zaczęło się kształtować wraz z przemianami technicznymi, gospodarczymi, politycznymi. Największy udział w powstaniu nowego społeczeństwa miała gospodarka. Skupiano się na wydobywaniu surowców naturalnych, na produkcji. Ludzie coraz częściej przenosili się ze wsi do miast, co także wpływało na ogromne przemiany w ich życiu. Te procesy określa się jako tworzenie się społeczeństwa industrialnego. Kolejnym etapem było powstanie społeczeństwa postindustrialnego, na którego tworzenie się także miała wpływ w głównej mierze gospodarka. W tym przypadku szczególnie ważny okazał się etap, w trakcie którego ludzka aktywność zaczęła się skupiać na usługach. Najnowsza rewolucja miała miejsce pod koniec ubiegłego wieku i wiązała się z informatyzacją.
Analizując kwestie związane ze społeczeństwem, warto także przytoczyć definicję społeczeństwa obywatelskiego. Jego twórca był Arystoteles, który uważał, że obywatelami są te osoby, które biorą udział w rządzeniu. Uważał także, iż podstawę władzy obywatelskiej społeczeństwa stanowiła otwartość politycznych procedur, która pozwala na udział w nich. Według Arystotelesa, społeczeństwo obywatelskie, to takie, które znajduje się na najwyższym etapie rozwoju moralnego, a rozwój społeczny ma na celu stworzenie państwa. Zakładał on również, iż człowiek nie może funkcjonować poza państwem.
Synonimy: grupa, cywilizacja, obywatele, ludzie, mieszkańcy, ludność
Odmiana przez przypadki:
M. społeczeństwo/społeczeństwa
D. społeczeństwa/społeczeństw
C. społeczeństwu/społeczeństwom
B. społeczeństwo/społeczeństwa
N. społeczeństwem/społeczeństwami
Msc. społeczeństwie/społeczeństwach
W. społeczeństwo/społeczeństwa
Przykłady użycia:
Życie w społeczeństwie zobowiązuje do przestrzegania obowiązujących w nim norm.
XXI wiek to wiek, w którym kształtuj się społeczeństwo informacyjne.
Na lekcjach wiedzy o społeczeństwie poznajemy ważne reguły rządzące naszym życiem.
Prezydent wygłosił odezwę do społeczeństwa.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!