Średnica
Średnica- czym ona jest, jakie ma synonimy, czy odmienia się ten wyraz przez przypadki w liczbie pojedynczej ora liczbie mnogiej, jak można wykorzystać to słowo?
Na to pytanie odpowiedź zostanie udzielona poniżej.
Średnica jest rzeczownikiem, który ma kilka znaczeń.
Przede wszystkim o średnicy uczą się dzieci w szkole podstawowej na matematyce, a konkretnie podczas nauki geometrii. Wszystkie podręczniki od matematyki mówią bowiem, iż średnica będzie odcinkiem (ma początek i koniec), który łączy dwa punkty okręgu przechodząc jednocześnie przez jego środek. Czyli można również powiedzieć, iż średnica będzie najdłuższą cięciwą (odcinkiem łączącym dwa punkty w okręgu) okręgu, wszystkie inne będą od niej krótsze, a dłuższej już się nie znajdzie, nawet jakby się bardzo chciało. Wyrazami bliskoznacznymi do tego wyrazu będzie odcinek, wymiar, wielkość.
Przykład zastosowania:
Narysuj okrąg, którego średnica ma 3 centymetry.
Wiedząc, że średnica okręgu wynosi 5 centymetrów oblicz jego pole i obwód.
Czy wiesz, że średnica koła to jego promień pomnożony przez liczbę 2?
Jaka jest średnica kół twojego roweru?
Średnicą w znaczeniu matematycznym również można nazwać cięciwę przechodzącą przez środek kuli oraz przedmiotów o okrągłym kształcie.
Przykład zastosowania:
Średnica oka ma około 24 milimetrów.
Czy wiesz, że promień ziemi ma 6.371 kilometrów, zatem jego średnica będąca dwa razy dłuższa będzie miała 12.742 kilometry?
Czy wiesz, że średnica Ziemi jest niemal dziesięciokrotnie mniejsza niż średnica Słońca?
Średnica jest też niezmiernie ważną miarą podstawy w przypadku graniastosłupów oraz ostrosłupów w kołem w podstawie.
Z definicją średnicy spotkać się można również w matematyce dyskretnej w teorii grafów. Wówczas obecna jest tam definicja średnicy grafu spójnego, za pomocą której wyrażana jest odległość dwóch najbardziej odległych od siebie wierzchołków danego grafu.
Kolejnym znaczeniem słowa średnica może być zaś określenie wielkości, a konkretnie szerokości jakiegoś otworu. Wówczas zamiast używać słowa średnica można je zamienić na przykład na: kaliber, światło, przekrój, czy otwór.
Przykłady zastosowania:
Średnica tego pocisku to 22 milimetry.
Wywierć mi proszę otwór o średnicy 10 milimetrów.
Średnice przedmiotów są nieraz niezmiernie ważnymi danymi i nie mogą nieraz przekraczać poszczególnych wartości. Na przykład możemy się spotkać z konkretnymi średnicami w przypadku sportów olimpijskich oraz sportów jako takich. W przypadku np. gryfu olimpijskiego jego średnica często waha się między 25 a 55 milimetrów. Od wymiaru średnicy zależy jego wytrzymałość, czyli im wyższa, tym bardziej wytrzymały będzie dany przyrząd. Różne średnice będą miały również kule lekkoatletyczne, a także różnić się będą od siebie średnice okręgów, z których pcha się kule oraz rzuca dyskiem, czy młotem.
Patrząc zaś na parametry koła zębatego mamy w nim do czynienia z czterema rodzajami średnic i każda z nich jest tak samo ważna, a bez niej opis parametrów tego przedmiotu może być niekompletny, a co za tym idzie zupełnie nieprzydatny z technicznego punktu widzenia. Są to bowiem: średnica podziałowa, średnica wierzchołkowa, średnica stóp i średnica koła zasadniczego.
Słowo średnica występuje zarówno w liczbie pojedynczej (średnica), jak i mnogiej (średnice). Chociaż należy pamiętać, iż w przypadku danego okręgu średnica ma tylko jeden wymiar, ale można narysować w jednym okręgu jego wiele średnic jako takich.
Słowo średnica zarówno w liczbie pojedynczej, jak i mnogiej można również odmienić przez przypadki.
Deklinację tego wyrazu przedstawiono poniżej:
Liczba pojedyncza: ŚREDNICA
1. mianownik (kto? co?) średnica
2. dopełniacz (kogo? czego?) średnicy
3. celownik (komu? czemu?) średnicy
4. biernik (kogo? co?) średnicę
5. narzędnik ((z) kim? (z) czym?) średnicą
6. miejscownik (o kim? o czym?) średnicy
7. wołacz (o! ) średnico
Liczba mnoga: ŚREDNICE
1. mianownik (kto? co?) średnice
2. dopełniacz (kogo? czego?) średnic
3. celownik (komu? czemu?) średnicom
4. biernik (kogo? co?) średnice
5. narzędnik ((z) kim? (z) czym?) średnicami
6. miejscownik (o kim? o czym?) średnicach
7. wołacz (o! ) średnice
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!