Standard
Standard to słowo, które jest powszechnie używane w życiu codziennym, ale także w biznesie. Często to słowo oznacza normę postępowania, np. standard obsługi klienta, albo standard produkcji danego wyrobu. Oznacza to, że jedna z definicji tego słowa to poziom oferowanych towarów lub usług, zwłaszcza spełniający podstawowe wymagania. Często słowo standard definiowany jest jako typowy model jakiegoś produktu, np. standardowe wyposażenie apteczki pierwszej pomocy. Jeżeli chodzi o techniczne ujęcie tego tematu, standard to także zestaw parametrów, np. zachowanie odpowiedni poziom jakości, bezpieczeństwa lub zgodności z innymi wytworami techniki. Można podać wiele przykładów, np. standard w kolei jak standardowe rozmiary szyn w Polsce, w Unii Europejskiej, standard przy produkcji modelu ślub lub w innych dziedzinach jak informatyka, przemysł, budownictwo, i wiele innych. Słowo standard używa się np. przy określeniu podstawowego zakresu usług jak standardowa opieka lekarska, a także wariantów usług jak standard hotelu (ilości gwiazdek). Słowo standardowy często jest także używany, jeżeli jakiś przedmiot lub postępowanie jest przeciętne, powtarzalne i mało oryginalne. Przykładowo wzory pism są standardowe, czyli (znormalizowane), aby zachować odpowiednią formę i ułatwić analizowanie pism przez urzędników.
Nawet wymiary poszczególnego wyposażenia i dekoracji w domu są standardowe, np. wymiary pościeli. Również wymiary zdjęć, kartek papieru, wielkość monet i wygląd bilonu są standaryzowane. Często zachowanie standardu (norm) przy produkcji, np. pieniędzy zapobiega podrabianiu.
Przykładowymi synonimami słowa standard są: zwyczajowość, norma, reguła, szablon, a także praktyka, przepis, tradycja, wzorzec lub schemat.
Słowo standard ma także inne znaczenie, np. w muzyce rozrywkowe, to słowo oznacza utwór stale wykonywany i opracowywany przez coraz to nowych wykonawców. np. standard muzyki jazzowej, standard muzyki rozrywkowej. opracowywaniem standardów, czyli norm zajmują się odpowiednie organizacje lub instytucje, np. ISO, natomiast w Polsce zestaw regulacji prawnych nazywa się Polska Norma, czyli skrót PN.
Ze słowem standard można utworzyć wiele zdań nawiązujących do znaczenia tego słowa, np.
Przedsiębiorstwa kładą duży nacisk na wysoki standard obsługi klienta
Hotel pięciogwiazdkowy w Egipcie ma ten sam standard co trzygwiazdkowy w Europie
Zwykle kupuję standardową ryzę papieru A4 do drukarki
Mama standardowo denerwuje się, kiedy nie sprzątam pokoju
To standard, że do pracy wstaję zawsze punktualnie.
Jeżeli chodzi o odmianę przez przypadki słowo standard odmienia się w następujący sposób (liczba pojedyncza, mnoga):
Mianownik – standard, standardy
Dopełniacz – standardu, standardów
Celownik – standardowi, standardom
Biernik – standard, standardy
Narzędnik – standardem, standardami
Miejscownik – standardzie, standardach
Wołacz – standardzie, standardy
Z tym słowem kojarzy się także związek frazeologiczny jak „podwójny standard”, co oznacza stosowanie różnych zasad w sytuacji, które są z zasady identyczne. Ten związek frazeologiczny używany jest często do opisanie przewagi jednej strony nad drugą. Powstaje, gdy co najmniej dwie osoby lub zdarzenia traktowane są inaczej, podczas gdy powinny być traktowane tak samo.
Warto także zapamiętać pisownię tego wyrazu. Słowo Standard pisze się przez d na końcu, ale wymawia się [standart], przez co często popełnia się błędy w pisowni tego słowa.
Podsumowując, to słowo ma wiele znaczeń i można często spotkać się z nim w codziennym życiu zarówno analizując aspekty techniczne, socjolingwistyczne (standardowy język), a także w ekonomii i w tematyce muzyki rozrywkowej. W ekonomii wyrażenie zejście poniżej standardu zwykle dyskwalifikuje dany produkt i powoduje obniżenie popytu na ten przedmiot albo obniżenie jego ceny, np. standardem jest, że obecnie większość telewizorów (ekranów) ma standard już 8K, HD, full HD, dlatego też modele o niższych standardach powoli wycofywane są ze sprzedaży. Wcześniej natomiast kładziono nacisk na zakup telewizorów, które wyświetlały obraz w kolorze, więc zrezygnowano z produkcji telewizorów, które wyświetlały obrazy czarno-białe.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!