Stereotyp
Stereotyp tłumaczy się jako schematyczny obraz jakiegoś zjawiska, człowieka lub grupy osób, która powstała na podstawie opinii, nierzadko przed poznaniem tej osoby czy zjawiska. Stereotyp to uproszczony obraz kogoś lub czegoś. Stereotypy są powszechne w naszym życiu. Bardzo często dotyczą osób innej narodowości i wiążą się z postrzeganiem tych osób przez pryzmat wcześniejszych stosunków, wydarzeń historycznych. Wiele stereotypów dotyczy tego, jak ktoś powinien się zachowywać, jakie odgrywać role. W stereotypowy sposób postrzegano przez wiele lat kobiety, przypisując im role matki, kobiety, która realizuje się w pracach domowych, na przykład gotowaniu. W stereotypowy sposób kobiety były przedstawiane w literaturze – jako te, które zajmują się dziećmi i domem, a rzadziej chcą się spełniać w pracy zawodowej.
Odmiana
M. stereotyp/stereotypy
D. stereotypu/stereotypów
C. stereotypowi/stereotypom
B. stereotyp/stereotypy
N. stereotypem/stereotypami
Msc. stereotypie/stereotypach
W. stereotypie/stereotypy
Przykłady użycia:
Twoje myślenie jest bardzo stereotypowe. W ocenie przedstawicieli innych narodów często posługujemy się stereotypami. Postrzegasz to w sposób stereotypowy. Nie można ulegać stereotypom. Stereotypowe myślenie jest krzywdzące dla innych.
Polskie stereotypy i uprzedzenia są najbardziej wyraziste w relacjach naród polski – inne narodowości. Szczególnie ostro rysuje się konflikt między Polakami a Żydami. Sporo stereotypów dotyczy także Niemców. Na przestrzeni wieków Niemcy zawsze byli postrzegani przez Polaków w negatywnym świetle. Wiąże się to z pewnością ze wzajemnymi relacjami. Najstarszym chyba świadectwem niechęci Polaków do Niemców jest legenda o Wandzie, która nie chciała Niemca. Bardzo często w legendach czy baśniach diabła przedstawiano pod postacią Niemca, W czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej utarło się powiedzenie „Jak świat światem nigdy Niemiec nie był Polakowi bratem”.
Niemcy są traktowani przez Polaków jako obcy, a negatywny obraz został utrwalony pod wpływem doświadczeń z okresu II wojny światowej, kiedy Niemców utożsamiano z hitlerowcami. Niemcom przypisywano wiele negatywnych cech takich jak bezwzględność, brutalność, brak zrozumienia dla innych, ma megalomanię, obłudę, skłonność do działań odwetowych. W ostatnich latach stereotyp Niemca jako wroga został wprawdzie zachwiany, jednak wielu ludzi nadal postrzega go w sposób negatywny. Obecnie Niemców postrzega się jako tych, którzy są gospodarni, zdyscyplinowani, mają zamiłowanie do porządku.
O wiele rzadziej mówi się o stereotypowym postrzeganiu Hiszpanów. Historia kontaktów Polaków i Hiszpanów sięga średniowiecza. Wtedy do Hiszpanii zaczęli docierać pierwsi pielgrzymi. Początki formowania się stereotypów przypadają więc na czasy nowożytne. Za pierwszy komponent stereotypu Hiszpana uważa się katolicyzm. Podstawowe informacje dotyczyły tego, że mieszkańcy Hiszpanii są podobnie jak Polacy katolikami. Kolejną cechą było okrucieństwo, które wiązało się ze Świętą Inkwizycją i podbojami w Ameryce i tym, że Hiszpanie szerzyli chrześcijaństwo za pomocą miecza i gwałtu. Obrazu te, często przejaskrawione wpłynęły na postrzegane Hiszpanów jako perfidnych, pysznych i okrutnych a Hiszpanię odbierano jako kraj zacofany, fanatyczny, w którym dominuje przemoc.
Składnikami stereotypu Hiszpana są także chciwość ora pycha. Wiązały się one z tzw. czarną legendą, a przede wszystkim z zamorskimi podbojami – panowało powszechne przekonanie, że Hiszpanie posuwana się w swoich działaniach zbyt daleko. Uważano także, że mieszkańcy Półwyspu Iberyjskiego mają o sobie wysokie mniemanie, skłonności do wywyższania się, i że są leniwi. Taką ocenę uzasadniano sytuacją ekonomiczną, złym sposobem zagospodarowania bogactw, niechęcią do pracy fizycznej.
Stereotypy pojawiały się bardzo często w literaturze. Przykładem może być twórczość Mickiewicza. Zgodnie z panującymi w powszechnie stereotypami, Rosjanie to naród, który atakuje, napiera, grabi, chce zagarnąć jak największe połacie naszego kraju. Rosjanie dążą do podporządkowania sobie Polaków, doszukują się spisków, walczą z młodzieżą i dziećmi.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!