Studia podyplomowe
Studia podyplomowe
Czym tak właściwie są studia podyplomowe?
Mogłoby się wydawać, że jest to po prostu szkoła wyższa taka sama jak każde studia, lecz tak nie jest. Jest to jedna z kilku powszechnie obecnych form kształcenia. Różni się ona zdecydowanie zarówno od studiów, jak i studiów doktoranckich. Aby móc podjąć naukę na studiach podyplomowych w Polsce należy wcześniej ukończyć studia I stopnia, czyli licencjat bądź inżynier albo II stopnia, czyli magister. Prawnie nie zostało powiedziane, że kierunek ukończonych studiów I bądź II stopnia musi być podobny, albo zbliżony do podejmowanych studiów podyplomowych. Każda uczelnia sama określa fakt jakie wymagania będą obowiązywały kandydatów i co muszą spełnić, aby móc uczęszczać na wybrane przez nich studia podyplomowe.
Co po ukończeniu studiów podyplomowych?
Gdy osoba stanie się absolwentem studiów podyplomowych nie otrzymuje dyplomu, lecz świadectwo ukończenia studiów podyplomowych. Aby ukończyć studia podyplomowe słuchacz może być zmuszony do napisania egzaminu końcowego bądź do złożenia tak zwanej pracy końcowej, czyli pracy pisemnej, która musi zostać napisana, poddana recenzji a ostatecznie przedstawiona podczas trwania egzaminu dyplomowanego.
Jaki tytuł otrzymuje absolwent studiów podyplomowych?
Mimo ukończenia studiów podyplomowych absolwent nie otrzymuje dodatkowego tytułu naukowego.
Ile czasu trwają studia podyplomowe?
Najczęściej studia podyplomowe trwają jeden rok akademicki, czyli dwa semestry, natomiast czasami można także zauważyć, że część studiów podyplomowych trwa trzy semestry, wtedy studia kończą się w marcu.
Gdzie na przykład można iść na studia podyplomowe?
W Polsce studia podyplomowe odbywają się w wielu miejscach przykładem jest między innymi:
1. Szkoła Główna Handlowa w Warszawie (SGH) – mają oni szeroką ofertę studiów podyplomowych i są one różnorodne. Przykładem kierunków, które tam występują są między innymi:
– Efektywne zarządzanie IT w przedsiębiorstwie
– Psychologia zarządzania dla menadżerów
– Diagnozowanie i ocena sytuacji finansowej przedsiębiorstwa
2. Wyższa szkoła Bankowa w Warszawie (WSB) – uczelnia jest bogata w doświadczenie i przez swoją różnorodność jest wybierana przez wielu ludzi. Przykładem kierunków, które tam są jest:
– Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową.
– Menadżerska akademia analizy transakcyjnej, czyli nowoczesne zarządzanie relacjami w firmie.
– Administracja – prawo, zarządzanie i organizacja.
3. Uniwersytet Warszawski (UW) – Studia te są nastawione na pogłębianie wiedzy osób, które są zainteresowane wybraną dziedziną. Podnoszą kwalifikacje i pomagają rozszerzyć zdolności. Na tej uczelni jest możliwość wybrania kierunku spośród wielu interesujących i różnorodnych, tak że każdy znajdzie coś dla siebie. Przykładem kierunków występujących na tej uczelni jest:
– Wczesne Nauczanie Języka angielskiego
– Literatura i książka dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności
– Nowe media w instytucjach dziedzictwa kulturowego
W Polsce jest o wiele więcej szkół niż te, które wymieniłam wyżej, ponieważ znajdują się w większości większych polskich miastach i posiadają one bardzo zróżnicowane kierunki, które jak opisują same uczelnie rozwijają zainteresowania, pasje, a także pomagają zmienić obecny zawód, przebranżowić się.
ODMIANA PRZEZ PRZYPADKI WYRAZÓW „STUDIA PODYPLOMOWE”:
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – studia podyplomowe
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – studiów podyplomowych
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – studiom podyplomowym
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – studia podyplomowe
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – (ze) studiami podyplomowymi
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – (o) studiach podyplomowych
Wołacz (W.) – o! – studia podyplomowe
SYNONIM SŁÓW „STUDIA PODYPLOMOWE”:
1. Studia
PRZYKŁADOWE ZDANIA Z SYNONIMEM SŁÓW „STUDIA PODYPLOMOWE”:
1. Każdy mówił, żebym po uzyskaniu tytułu magistra poszła na studia w innym kierunku, lecz ja zdecydowałam się kontynuować pogłębianie wiedzy w kierunku psychologii klinicznej.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!