Sukces

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Sukces, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Słowo „sukces” w ostatnich latach stało się niezwykle popularne. Używa się go zarówno w języku potocznym, jak i na gruncie specjalistycznych dyscyplin naukowych takich jak: ekonomia, psychologia, socjologia, pedagogika. Mówi się o sukcesie w życiu zawodowym, rodzinnym, sukcesie związanym z zainteresowaniami, hobby. Większość opracowań dotyczących tego zagadnienia skupia się na opisie i wyjaśnieniu procesu osiągania sukcesu. Brakuje jednak rozważań na temat samego pojęcia oraz sposobów jego rozumienia. Podejmuje się próby definiowania nie samego pojęcia, ale „człowieka sukcesu” i wskazuje na sposoby dojścia do niego.

Synonimy: powodzenie, kariera
Antonimy: brak powodzenia, niepowodzenie, porażka

Odmiana przez przypadki:
M. sukces/sukcesy
D. sukcesu/sukcesów
C. sukcesowi/sukcesom
B. sukces/sukcesy
N. sukcesem/sukcesami
Msc. sukcesie/sukcesach
W. sukcesie/sukcesy

Najczęściej sukces tłumaczy się odwołując się do pojęć bliskoznacznych, takich jak osiągniecie, powodzenie, kariera. Sposoby określania sukcesu przyjmują często postać charakterystyki za pomocą dwóch wymiarów: czasu i przestrzeni. Kategoria sukcesu pełni znacząca funkcję w odniesieniu do całości działań człowieka. Zachowanie lub wynik działania osiąganego w teraźniejszości i uznanego za niepowodzenie może stanowić nieodzowny element procesu prowadzącego do sukcesu. W takim rozumieniu przyjmuje się, że porażka wchodzi w zakres sukcesu i jest traktowana jako konieczny warunek sukcesu. Doznanie niepowodzenia może się bowiem przyczynić do wyboru właściwego kierunku postępowania.

Pełne rozumienie sukcesu wymaga również uwzględnienia aspektu historycznego. Relatywność historyczna rozumienia tego terminu dotyczy przede wszystkim hierarchii i liczby desygnatów tworzących jego zakres. Pojęcie „sukcesu” ulega zmianie w zależności od zmiany sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej. Jako przykład może posłużyć pojęcie sukcesu życiowego, które warunkują czynniki demograficzne i psychospołeczne. Relatywność historyczna znaczenia terminu dotyczy głownie hierarchii i liczby desygnatów tworzących jego zakres. Przykładowo samorealizacja jest dziś nadrzędnym celem w strukturze sukcesu. W latach siedemdziesiątych dominowały zaś czynniki ekonomiczne.

W ekonomii znaczenie terminu „sukces” określa się na trzech płaszczyznach: technologiczno – produkcyjnym, rynkowym, finansowym i dotyczy przede wsz

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.