Szok

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Szok, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Chyba każdy słyszał jak ktoś mówi, że jest w szoku lub go coś zszokowało. Ale nie każdy wie co to oznacza, a jak się usłyszy jeszcze w szpitalu coś o szoku to zaczyna nam się wszystko mieszać w głowie. Spokojnie jest łatwy sposób, żeby to zrozumieć. Po prostu trzeba przeczytać coś na ten temat. Inne osoby chciałyby użyć jakiegoś innego słowa, żeby zastąpić słowa „szok”. Kilka najczęściej spotykanych synonimów jest wypisanych poniżej w drugim punkcie tego tekstu. A teraz pomyślcie szczerze czy odmianę przez przypadki umiecie doskonale i czy nauczyliście jej się od razu na pierwszej lekcji języka polskiego związanej z tą odmianą. Chyba mało jest takich osób, na przykład u mnie w klasie liczącej dwadzieścia osób tylko około pięciu najlepszych uczniów i uczennic potrafiło najprostsze słowa typu kot lub dom odmienić na następnej lekcji po weekendzie, a niektórzy po dwóch latach tego nie potrafią zrobić. Nie ma się czego wstydzić, ale trzeba się tego nauczyć, jeżeli chce się być polonistą lub mieć bardzo dobry z polskiego. Jeżeli jest się dorosłym, to też się to może czasami przydać. Ale sprawę przypadków zostawię do trzeciego punktu i przejdę do tego, co się znajduje w czwartym i ostatnim punkcie (Punkty są to te znaczki: *). Czwarty punkt zawiera trzy przykładowe zdania zastosowania słowa „szok” w zdaniach. Jeżeli już wszystko jest wiadome to zapraszam do przeczytania poniższych informacji.

* Tak jak napisałam powyżej we wstępie ważną kwestią jest poznanie wszystkich trzech znaczeń pojęcia „szok”. Są one powypisywane w punktach (w tym przypadku punktami są liczby, czyli” 1., 2., 3.).

Znaczenia słowa „szok”:

1. Słowa „szok” używamy mówiąc o silnej i nagłej reakcji organizmu na jakieś smutne straszne, negatywne wydarzenie lub przeżycie, w którym się brało udział, widziało lub w inny sposób usłyszało i dotyczy najczęściej nas lub bliskiej nam osoby lub kilku takich osób.

2. Szokiem nazywamy reakcje organizmu na nagłą zmianę temperatury otoczenia. Skutki takiego wstrząsu są bardzo niebezpieczne dla organizmu, ponieważ obejmują one problem z oddychaniem i zaburzenia krążenia krwi. Taki szok jest nazywany szokiem termicznym i najczęściej doznaje się go, gdy w gorący letni dzień, kiedy ciało jest nagrzane i wejdziemy do zimnej wody bardzo szybko bez wcześniejszego powolnego schłodzenia organizmu przez na przykład lekkie oblanie się chłodną wodą.

3. Szok jest znany także w ekonomii jako reakcja na jakieś wydarzenie lub zjawisko przez rynek, która jest najczęściej negatywna i często oznacza

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.