Szpaler

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Szpaler, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Wyraz szpaler jest określeniem jednorzędowego nasadzenia drzew, których korony, poprzez odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne tworzą zwartą ścianę zieleni.
Odmiana rzeczownika:
Liczba pojedyncza
Mianownik (Kto? Co?) szpaler
Dopełniacz (Kogo? Czego?) szpaleru
Celownik (Komu? Czemu?) szpalerowi
Biernik (Kogo? Co?) szpaler
Narzędnik (Z kim? Z czym?) ze szpalerem
Miejscownik (O kim? O czym?) o szpalerze
Wołacz (O!) szpalerze
Liczba mnoga
Mianownik (Kto? Co?) szpalery
Dopełniacz (Kogo? Czego?) szpalerów
Celownik (Komu? Czemu?) szpalerom
Biernik (Kogo? Co?) szpalery
Narzędnik (Z kim? Z czym?) ze szpalerami
Miejscownik (O kim? O czym?) o szpalerach
Wołacz (O!) szpalery
Szpalery, tak jak żywopłoty są jedną z podstawowych form nasadzeń w parkach. Prawie zawsze szpalerom pozostawi się swobodę wzrostu do góry, jednakże przycinane są gałęzie zewnętrzne, te wzdłuż linii sadzenia tworząc zasłonę z zielonego płotu. Dwa równolegle biegnące do siebie szpalery worzą aleję.
W innej definicji szpaler to dwa szeregi drzew albo krzewów, które tworzą aleję. A więc tutaj, aby istniał szpaler, muszą być nasadzenia dwurzędowe. Mogą one obejmować zarówno krzewy, jak i drzewa.
Szpaler tworzony jest najczęściej przez drzewa z jednego gatunku, które posadzone są w równych odstępach, zależne są od właściwości wzrostowych danego gatunku. W przypadku zieleni miejskiej efekt zielonej ściany, uzyskiwany jest poprzez przeprowadzenie regularnych cięć pielęgnacyjnych. Najczęściej sadzonymi drzewami są: lipa drobnolistna, lipa szerokolistna, kasztanowiec zwyczajny, grab pospolity, klon jesionolistny, buk zwyczajny, a także różne gatunki topól. Jako szpalery bardzo rzadko używane są drzewa iglaste, gdyż są one mniej odporne na zatrucia środowiska.
Polskie słowo szpaler brzmi bardzo podobnie do niemieckiego „spalier”, które według słownika wywodzi się od włoskiego „spalliera” i pośrednio od wyrazu „spalla”.
Co ciekawe znaczenie polskiego słowa „szpaler” zmieniało się na przestrzeni wieków. W 1970 roku uważano, iż słowo to pochodzi z języka włoskiego i oznac

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!