Tarczyca
Zamień czytanie na oglądanie!
Tarczyca
Czym tak właściwie jest tarczyca?
Jest to gruczoł, który występuje u kręgowców, czyli między innymi u człowieka. Tarczyca rozwinęła się dzięki występowaniu w organizmach będących strunowcami endostylu, który był wgłębieniem w gardzieli i służył do pobieraniu pokarmu.
Jak działa tarczyca i czemu jest nam aż tak potrzebna?
Do życia niezbędna jest tarczyca. Dzięki przyswajaniu przez tarczycę jodu który jest dostępny między innymi w wodzie, którą spożywają organizmy. Dzięki aminokwasom tarczycy oraz jodzie tarczyca jest w stanie wytworzyć trzy konkretne hormony:
1) trójjodotyroninę (T3)
2) tyroksynę (T4)
3) kalcytoninę
Hormony jeżeli organizm ich potrzebuje są wydzielane w odpowiednich ilościach. Znajdują one swoje zastosowanie między innymi w:
– stymulowaniu rozwoju oraz wzrostu organizmu przez wpływ na gospodarkę wapniowo – fosforanową organizmu, która ma związek z układem kostnym
– wspomagają procesy przemiany energii
– wspomagają procesy metabolizmu organizmu
– prawidłowym działaniu układu nerwowego, ponieważ są wymagane przez ośrodkowy układ nerwowy.
Jak Tak właściwie zbudowana jest tarczyca?
Tarczyca ma względnie prostą budowę ogólną. Jest ona zbudowana z płata prawego oraz płata lewego. Między nimi występuje cieśnia, która łączy płat prawy z płatem lewym. Tarczyca należy do gruczołów unerwionych. Unerwia ją piece nerwów.
Jakie mogą być konsekwencje złej pracy tarczycy?
Nieprawidłowe działanie tarczycy może wpływać na obniżenie poziomu hormonów, które są niezbędne dla organizmu. Zaburzenia tarczycy mogą spowodować hamowanie dojrzewania organizmów wpływając między innymi na wzrost. Hamowaniu wtedy ulegają także procesy psychiczne, które powinny zająć w organizmie, aby mogło dojść do prawidłowego rozwoju.
Podczas występowania zaburzeń tarczycy może dojść nie tylko do obniżenia poziomu hormonów, lecz także do ich wzmocnienia, nadmiaru. Wtedy do konsekwencji jakie mogą wystąpić zaliczamy między innymi chorobę Gravesa-Basedowa. Wtedy może dojść do wytrzeszczu oczy. Mogą także pojawić się różnego rodzaju obrzęki.
Z jakimi chorobami mogą wiązać się zaburzenia w funkcjonowaniu tarczycy?
Podczas niedoczynno
W tej chwili widzisz tylko 50% opracowania
by czytać dalej, podaj adres e-mail!Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!