Tarot
Tarot, czyli karty, które przepowiadają przyszłość,
Tarot – talia zdobionych kart, które są podzielone na Wielkie Arkana zawierające 22 karty i Małe Arkana, które tych kart mają 56. Każda ze swoich kart informuje o czymś innym i posiada swoje znaczenie, które można rozumieć analizując pojedynczą kartę, ale także w towarzystwie innych kart rozumieć całą historię. Karty działają także uzupełniająco. Pozwala za pomocą symboli przekazywać daną informację.
Okazuje się, że tarot nie posiada innych synonimów niż: karty tarota, karty wróżebne
Jak odmienić przez przypadki?
mianownik – tarot
dopełniacz – tarota
celownik – tarotowi
biernik – tarota
narzędnik – z tarotem
miejscownik – o tarocie
wołacz – tarocie!
1. Tarot służy do przepowiadania przyszłości.
2. Jakie symbole prezentują karty wróżebne?
3. Jak czytać karty tarota?
4. Karty tarota pojawiły się w Europie w XVI wieku.
5. Czy wszystkie czarownice znają tarota?
Spekuluje się, że karty tarota dotarły do Europy z Egiptu, a najstarsze karty, które pochodzą z okresu 1430-1450 służyły do gry w triomfi. W późniejszym terminie oddzielono karty, osobno do gry i osobno do celów mistycznych. W Wielkiej Brytanii założono Hermetic Order of the Golden Dawn, stowarzyszenie, które swoją wiedzę i mądrości czerpało z mistycyzmu, okultyzmu, tarota i astrologii.
Nie obyło się bez legendy, według niej karty tarota są tak naprawdę Księga Totha. Uważa się, że pismo podarowuje nieskończoną wiedzę, a strony zapisał bóg mądrości i pisma – Toth. Księga miałaby ocaleć z pożaru w Egipcie. Teoria ta pojawia się w książce „Świat prymitywny, analiza i porównanie ze światem współczesnym” napisanej przez Antoine Court de Gebelina. Nazwa „tarot” według Gebelina, to połączenie słowa „tar”, czyli droga i „ros”, co oznacza królewski lub szlachetny. Zaś w języku chińskim „tao” oznacza drogę spajającą Niebo oraz Ziemię.
Etteilla, czyli Jean Alliette opublikował pisma, w których uznał, że wie, jak wyglądają wizerunki kart Księgi Totha, zaprojektował własną talię kart z nową numeracją i odmiennymi symbolami, jednak nie zakłócał egipskich hieroglifów. Była to pierwsza talia kart tarota przeznaczona jedynie do wróżenia, bez możliwości wykorzystywania jej do rozgrywek. W książce „Les tarots ou maniere de se recreer avec le jeu de cartes nomees tarots” pokazał światu tylko cztery wybrane karty, a swoich nigdy nie pozwolił skopiować. Oryginalnej talii nigdy nie odnaleziono po śmierci mężczyzny, do dziś nie jest wiadome, jak karty wyglądają.
Najbardziej popularnym zestawem kart tarota jest tarot marsylski, zasłynęła ze swoich wyraźnych kolorów i wygodnemu rozmiarowi (65x125mm). W 1664 roku powstała nowsza wersja tarota marsylskiego, który zaprojektował inny producent pochodzący z Francji – Jean Noblet. Zastąpił jeźdźca na koniu bliźniętami, płonące drzewo przeistoczył w płonącą wierzę, a kobietę przędącą nić zamienił w psa z wilkiem, którzy siedzą nad brzegiem rzeki i zdają się nie dostrzegać raka przebywającego w wodzie. Ponumerował każdą kartę, przez co je uporządkował.
Karty opowiadają historię człowieka, który podąża drogą życia, głupi oraz naiwny, może z dziecięcą wrażliwością. Z każdą kartą czeka na niego nowe doświadczenie, bardziej lub mniej przyjemne, ale każde doświadczenie jest na wagę złota, bo ono kształtuje lepiej niż szkoła. Człowiek każdego ranka staje przed wyborem, wybrać dobro czy zło? Wybór nie należy do łatwych, choć może wydawać się na samym początku inaczej. Karta cesarza i cesarzowej może symbolizować rodziców człowieka, a karta kapłańska to znak, że pora udać się do szkoły, czas gdy rodzice już nie są autorytetami. To również czas na kształtowanie swoich poglądów oraz kreowanie własnego zdania. Diabeł to uosobienie chciwości, apetytu na nałogi oraz żądzą władzy. Potem karta sprawiedliwości, która symbolizuje sumienie człowieka, jego żal oraz szczerą skruchę. Czas zapłaty za swoje uczynki, czas sprawiedliwości. Po Kole Fortuny przygoda zaczyna się na nowo, wszystko zaczyna się od początku, czas na następne wybory, następne konsekwencje, następne wzloty i upadki. Wisielec to pokazanie, że należy coś poświęcić, coś stracić, aby zyskać spokój.
Tarot ukazuje obraz człowieka, który uwzględnia cechy, zalety i wady, tendencje i osobowość.
Jaką literaturę polecam?
1. „Tarot dla poczatkujących” autorstwa Marie-Jean Abadie
2. „Tarot a karma” autorstwa Alli Alicji Chrzanowska
3. „Tarot Thotha- Klucz do zrozumienia” autorstwa Lon Milo Duqette
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!