Terapia

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Terapia, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!
Opiekun merytoryczny: Marek Lepczak
Czytaj więcej

Terapia jest procesem, w którym uczestniczy wiele podmiotów. Najważniejsze w tym procesie jest dziecko, ale udział w nim biorą także terapeuci, nauczyciele i rodzice. Efekty terapii są uzależnione od czynników zewnętrznych oraz, właściwości wszystkich podmiotów, które biorą udział w terapii.

Synonimy: edukacja, nauka, rehabilitacja, kuracja, hospitalizacja

Odmiana przez przypadki:
M. terapia/terapie
D. terapii/terapii
C. terapii/terapiom
B. terapię/terapie
N. terapią/terapiami
Msc. terapii/terapiach
W. terapio/terapie

Przed rozpoczęciem rozważań na temat upowszechniania terapii w szkole, warto przytoczyć jej definicję. Terapia powinna ułatwiać rozwój jednostkom z deficytami. Jej brak może mieć poważne konsekwencje dla rozwoju dziecka, jego funkcjonowania w szkole, radzenia sobie w relacjach społecznych i może być przyczyną problemów w dorosłym życiu.
Terapia pedagogiczna wiąże się z usuwaniem przyczyn trudności szkolnych. Powinno się ją łączyć z likwidowaniem blokady wobec uczenia się oraz kształtowania motywacji ucznia do pracy. Terapia pedagogiczna stanowi element terapii, którą rozumie się jako leczenie. Jest ona realizowana w szkołach, poradniach psychologiczno – pedagogicznych oraz innych placówkach oświatowych. Podmiotem działania jest dziecko, a przedmiotem trudności edukacyjne, zaburzenia rozwojowe lub osobowościowe. Terapeutą może być więc pedagog lub nauczyciel.
Szczególnie ważne jest posiadanie odpowiednich umiejętności, dzięki którym proces terapii będzie prowadzony prawidłowo. Według G. King, umiejętności terapeutyczne różnią się od psychoterapii i doradztwa. O umiejętnościach terapeutycznych mówi się wtedy, kiedy świadomie używa się umiejętności, dzięki którym praca z drugim człowiekiem staje się łatwiejsza. Osoby, które wykorzystują w swojej pracy umiejętności terapeutyczne, skupiają się na rozpoznawaniu myśli, uczuć oraz zachowań. W swojej pracy powinno się kierować uczciwością, bezstronnością oraz szacunkiem. Osoby pracujące w charakterze doradców powinny t

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!