Terroryzm
Analizując kwestie związane z terroryzmem można zauważyć, że ulega on przemianom. Zmieniają się metody działania terrorystów, wykorzystywane przez nich środki, a nierzadko także motywy. Terroryzm istniał od wieków i przejawiał się w różnych formach. Historia terroryzmu sięga odległych lat. Już w czasach kształtowania się ustrojów rodowych dochodziło do aktów terrorystycznych skierowanych na przykład przeciwko starszyźnie rodowej. Akty te odzwierciedlały niezadowolenie grup społecznych, które walczyły przeciwko supremacji naczelników rodu.
Za pierwszych terrorystów uważani są członkowie żydowskiej sekty Sikari z końca I wieku naszej ery.
Odmiana przez przypadki
M. terroryzm
D. terroryzmu
C. terroryzmowi
B. terroryzm
N. terroryzmem
Msc. terroryzmie
W. terroryzmie
Synonimy: agresja, przemoc, gwałt, barbarzyństwo
O współczesnym terroryzmie mówi się od momentu zamachów na Word Trade Center i Pentagon. Od tej chwili zaczęto też podkreślać konieczność międzynarodowej współpracy w celu zwalczania terroryzmu. Określenie „terroryzm” wywodzi się ze starożytności. Oznacza strach, przerażenie. Wiele współczesnych definicji skupia się wokół działań przestępczych skierowanych przeciwko cywilnej ludności lub gróźb realizacji takich działań. Celem działań terrorystów jest wymuszanie określonych działań lub do zaprzestania czynności, które zostały zapisane w międzynarodowych umowach i konwencjach.
Pojęcie terroryzmu wywodzi się z języka greckiego. Oznacza wywoływanie strachu, grozy. Określa się go także jako użycie siły, przemocy przeciwko ludziom lub własności w celu zastraszenia, wymuszenia ustępstw. Działania terrorystów mogą dotyczyć całej populacji lub jej części.
Zamach terrorystyczny to akt przemocy lub groźba użycia przemocy przeprowadzona z pogwałceniem prawa. Jego celem jest zastraszenie społeczeństwa, przywódców państwa lub innych osób odpowiedzialnych za kwestie związane z państwowością. Atak lub jego groźba ma umożliwić realizację założonych celów. Terroryzm to również proces oddziaływania ideologii poprzez akty przemocy zastosowane pośrednio lub bezpośrednio na różnego rodzaju struktury decyzyjne.
Definiując zjawisko terroryzmu wskazuje się także jego charakterystyczne cechy. Należą do nich między innymi stosowanie przemocy, motywacja o charakterze politycznym, chęć wywołania strachu, skutków psychologicznych i reakcji, celowość oraz planowość działania, łamanie obowiązujących reguł społecznych, wymuszenia, nieobliczalność działań, ukryty charakter organizacji stosującej metody terrorystyczne.
Na atak terrorystyczny narażone są przede wszystkim państwa zaawansowane technologicznie, na przykład Stany Zjednoczone, które brały pod uwagę możliwość wykorzystania cyberbroni w walce z Irakiem. Wojskowi eksperci Pentagonu otrzymali zlecenie opracowania przewodnika, w jaki sposób USA mogą sparaliżować za pomocą sieci komputerowych systemy dowodzenia przeciwnika, jego radary, unieruchomić elektrownie, przerwać łączność telefoniczna itp. Na ataki terrorystyczne są narażone przede wszystkim systemy wojskowe, które zawierają informacje na temat położenia satelitów, rozmieszczenia broni, które podejmują badania nad nowymi systemami broni i łączności. Znaczna ilość włamań miała miejsce w czasie zimnej wojny. Sprawcami ataków byli agenci innych wywiadów. Na ataki są także narażone systemy przedsiębiorstw, które posiadają informacje istotne z punktu widzenia funkcjonowania przedsiębiorstwa. Sprawcami ataków tego rodzaju byli na ogół pracownicy konkurencyjnych firm. Na ataki terrorystyczne są także narażone systemy zaliczające się do infrastruktury krytycznej. Należą tu systemu bankowe, energetyczne, telekomunikacyjne itp.
Przykłady użycia:
Ataki terrorystyczne miały miejsce już w starożytności.
Szczególnie groźny jest terroryzm islamski.
Terroryści posługują się nowymi technologiami.
W ostatnich latach coraz częściej dochodzi do ataków terrorystycznych w cyberprzestrzeni.
Terroryści w przeszłości posługiwali się często bronią biologiczna.
W ataku terrorystycznym ucierpieli mieszkańcy USA.
Sprawdź również:
Dodaj komentarz jako pierwszy!