🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Tiktok

1. Historia TikToka w pigułce.

Już w 2014 roku na światło dzienne została wypuszczona aplikacja Musical.ly. Już rok później można było napotkać się tam z 10 milionami użytkowników. Liczba ta z roku na rok gwałtownie rosła. W 2017 roku przekroczyła 200 milionów. Był to przełomowy okres, bowiem właśnie w 2017 roku Chińska firma przedsiębiorcza branży IT ByteDance odkupiła Musical.ly. W sierpniu 2018 roku w wyniku przejęcia złączyła swoją aplikację Douyun z platformą konkurencyjną w jedną, spójną całość. W ten sposób otrzymaliśmy mobilną aplikację internetową TikTok.
No dobrze, ale czym właściwie ona jest?

2. Czym jest TikTok

Tiktok jest aplikacją mobilną, w której zarówno młodzi, jak i starsi mogą nagrywać i scrollować treści, a dokładniej krótkie filmiki o różnej formie tematycznej.
To bardzo angażujące medium.
Jej celem jest zrzeszanie globalnej społeczności, promowanie twórczości, talentów artystycznych osób i ogólne rozbudzenie kreatywności.

3. Na czym polega – idea TikToka

Jednym z przykładów jest tworzenie klipów wideo, czyli teledysków muzycznych do ścieżek dźwiękowych piosenek i innych tekstów przeważnie będącymi własnością innego autora. Używana jest tu mowa ciała, gestykulacja, mimika twarzy, ruchy ciała (układy taneczne). Możemy też przedstawiać występy komediowe, prezentować umiejętności dowolnej dziedziny, demonstrować triki i dzielić się poradami. Oferowane są takie opcje jak dodawanie filtrów, efektów, baz muzycznych. Pod treściami możemy zostawiać hasztagi, komentarze, polubienia, jak również udostępniać lub pobierać. Jeśli autor udostępnia takową opcję możemy stworzyć z nim duet. Duet to funkcja dzięki której możemy nagrać filmik z filmikiem innego twórcy na jednym ekranie. To jak duet będzie wyglądał zależy tylko od naszej wyobraźni.
Dodatkowo jeżeli przekroczymy pułap 1000 obserwujących możemy wstawiać filmiki powyżej 60 sekund.
Standardowo aplikacja umożliwia streamowanie, czyli nadawanie relacji na żywo.

Bardzo często natrafimy tu na sformułowania takie jak:
a) Challenge – wyzwanie
,,łańcuszek”, które wykonywane jest przez różne osoby, w różny sposób z zachowaniem głównego zamysłu pomysłodawcy, od którego wszystko się zaczyna. Takie zabawy nie są niczym nowym, jednak stanowią fundament platformy.
b) Trend– poniekąd możemy nazwać to wyzwaniem, polegającym na odtworzeniu, we własnym stylu, panującego motywu uznanego za modny i pożądany.
c) ,,Dla ciebie” (DC) – strona główna, którą użytkownicy widzą po wejściu w aplikację. Treści umieszczone w tej sekcji są starannie dobrane przez algorytm, zgodnie z preferencjami użytkownika. Na to co znajduje się w tej zakładce mają wpływ czynniki typu; ilość czasu poświęconego na oglądanie, filmy które dodajemy do ulubionych, oraz te pomijane, obserwowani użytkownicy. W ten sposób utrzymuje się uwaga widza, jego satysfakcja, oraz wzrasta chęć, wręcz potrzeba częstego wchodzenia na aplikację.

4. Zasady, bezpieczeństwo, swoboda – regulamin.

Na TikToku podobnie jak w innych serwisach społecznościowych można publikować dowolne treści w formie nagrań i komentarzy, byle z głową. Regulamin promuje pozytywne i bezpieczne środowisko dla każdego. Niedopuszczalna jest między innymi; dyskryminacja, ataki na grupy chronione, przedstawianie broni palnej i urządzeń wybuchowych, akty przemocy, nielegalny wyzysk, ideologia nienawiści, szeroko rozumiany hejt. Nikt nie jest w stanie kontrolować w 100% tego, co się dzieje. Pomimo to algorytmy działają coraz szybciej i sprawdzają się coraz lepiej, dopilnowują, aby konta naruszające zasady jak najszybciej zostały zamknięte.
Nie oznacza to, że jesteśmy w stu procentach bezpieczni i anonimowi – co raz trafi do internetu, już go nie opuści.

5. Odmiana wyrazu przez przypadki

Mianownik: l.p TikTok, l.m TikToki
Dopełniacz: l.p TikToka, l.m TikToków
Celownik: l.p TikTokowi, l.m TikTokom
Biernik: l.p TikTok, l.m TikToki
Narzędnik: l.p TikTokiem, l.m TikTokami
Miejscownik: l.p TikToku, l.m TikTokach
Wołacz: l.p TikToku! , l.m TikToki!

6. Przykłady zastosowania w zdaniach

a) Muszę wstawić coś nowego na TikToka.
b) Rozmawiałam dziś z Kubą o jego koncie na TikToku.
c) Na TikToku można poznać wiele wspaniałych ludzi.
d) Dzięki TikTokom dowiedziałam się kilku ciekawostek z różnych zakątków świata.

7. TikTok to inaczej: platforma społecznościowa, serwis internetowy, aplikacja mobilna

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!