🎓 Poznaj Panda Genius – Twojego edukacyjnego superbohatera! https://panda.pandagenius.com/

Tkanka

Tkanka
Czym tak właściwie jest tkanka?
Tkanka jest zespołem komórek. Mają one niemalże identyczną, podobną budowę, lecz nie tylko. Są one także podobne w czynnościach jakie wypełniają, a także funkcji którą pełnią w całym organizmie. Mają one także ze sobą wspólne pochodzenie. Występują one nie tylko u zwierząt, lecz także u roślin i pełnią określone w nim funkcje.
Tkanka jest drugim poziomem organizacji życia, po komórce. Następnymi jest narząd po czym układ narządów a ostatecznie organizm. Komórki, które mają pełnić określone funkcje w organizmie nazywają się miąższem (parenchyma), natomiast komórki, których funkcją jest bycie rusztowaniem w organizmie nazywane są zrębem (stroma).
Nauka, która zajmuje się badaniem tkanek jest histologia. Bada ona nie tylko ich rozwój, lecz także budowę tkanek.
Tkanki mogą dzielić się w zależności na jakie kryterium podziału patrzymy.
Jeżeli patrzymy pod kryterium zdolności komórek do dzielenia się, to możemy wyróżnić dwie główne grupy:
Tkanki twórcze, czyli inaczej merystematyczne. One natomiast dzielą się na tkanki twórcze pierwotne, które dzielą się na merystemy wierzchołkowe jakimi są stożki wzrostu, a także merystemy interkalarne oraz tkanki twórcze wtórne, dzielą się na merystemy boczne (miazga międzywiązkowa, czyli inaczej kambium oraz miazga korkotwórcza, czyli inaczej fellogen), tkankę przyranną, czyli inaczej kalus oraz większość merystemów zarodnikotwórczych, które nazywane są inaczej merystemami archesporialnymi.

Tkanki stałe, dzielą się one na cztery grupy:

– Tkanki okrywające, spośród nich wyróżniamy: tkanki okrywające pierwotne (epiderma oraz ryzoderma) oraz tkanki okrywające wtórne (korkownica, czyli peryderma).

– Tkanki przewodzące, dzielą się na drewno, czyli ksylem (który składa się z: cewki, miękisz drzewny, naczynia oraz włókna drzewne) oraz łyko, czyli floem (który składa się z: komórek sitowych, rurek sitowych, włókna łykowego oraz miękiszu łykowego).

– Tkanki wzmacniające, dzielą się na kolenchymę, czyli zwarcicę, która dzieli się potem na kolenchymę kątową oraz kolenchymę płatową oraz sklerenchymę, czyli twardzicę, która dzieli się następnie na komórki kamienne (sklereidy) oraz włókna sklerenchymatyczne.

– Tkanki miękiszowe, posiadają różne rodzaje miękiszu jakimi są: miękisz palisadowy, czyli inaczej podstawowy, miękisz powietrzny, czyli inaczej aerenchyma, miękisz spichrzowy oraz miękisz asymilacyjny, który dzieli się dodatkowo na miękisz palisadowy, miękisz wieloramienny oraz miękisz gąbczasty.

ODMIANA PRZEZ PRZYPADKI SŁOWA „TKANKA”:
Wyraz tkanka jest rzeczownikiem. Rzeczownik to jedna z kilku części mowy, która występuje w języku polskim. Nazywa on nie tylko miejsca, lecz także rzeczy, miejsca, a nawet zjawiska. Rzeczownik odmienia się przez liczby (liczba pojedyncza oraz liczba mnoga) a także przez przypadki (mianownik, dopełniacz, celownik, biernik, narzędnik, miejscownik, wołacz).
Liczba pojedyncza
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – tkanka
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – tkanki
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – tkance
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – tkankę
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – (z) tkanką
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – (o) tkance
Wołacz (W.) – o! – tkanko!
Liczba mnoga
Mianownik (M.) – kto? co? (jest) – tkanki
Dopełniacz (D.) – kogo? czego? (nie ma) – tkanek
Celownik (C.) – komu? czemu? (się przyglądam) – tkankom
Biernik (B.) – kogo? co? (widzę) – tkanki
Narzędnik (N.) – z kim? z czym? (idę) – (z) tkankami
Miejscownik (Ms.) – o kim? o czym? (mówię) – (o) tkankach
Wołacz (W.) – o! – tkanki!
SYNONIMY SŁOWA „TKANKA”:
Miąższ

Miękisz

Miazga

Chrząstka

PRZYKŁADOWE ZDANIA Z SYNONIMAMI SŁOWA „TKANKA”:
Wielu ludzie nie zdaje sobie sprawy, że wyraz miąższ pochodzi od greckiego słowa parenchyma.

Na lekcji biologii mieliśmy możliwość dowiedzieć się, że miękisz jest tkanką, która wypełnia przeważającą część roślin.

Komórki twórcze występują w miazdze i są one przyczyną między innymi przyrostu drewna, a także łyka, przez ciągły ich podział.

W naszym ciele chrząstka jest jednym z dwóch rodzajów tkanek łącznych, które są podporowe.

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!