Tkanka

Chcesz się mniej uczyć i więcej rozumieć?
Zamień czytanie na oglądanie!
Kliknij Player materiału wideo na temat: Tkanka, kliknij aby zobaczyć materiał i ucz się szybciej!

Tkanka
Czym tak właściwie jest tkanka?
Tkanka jest zespołem komórek. Mają one niemalże identyczną, podobną budowę, lecz nie tylko. Są one także podobne w czynnościach jakie wypełniają, a także funkcji którą pełnią w całym organizmie. Mają one także ze sobą wspólne pochodzenie. Występują one nie tylko u zwierząt, lecz także u roślin i pełnią określone w nim funkcje.
Tkanka jest drugim poziomem organizacji życia, po komórce. Następnymi jest narząd po czym układ narządów a ostatecznie organizm. Komórki, które mają pełnić określone funkcje w organizmie nazywają się miąższem (parenchyma), natomiast komórki, których funkcją jest bycie rusztowaniem w organizmie nazywane są zrębem (stroma).
Nauka, która zajmuje się badaniem tkanek jest histologia. Bada ona nie tylko ich rozwój, lecz także budowę tkanek.
Tkanki mogą dzielić się w zależności na jakie kryterium podziału patrzymy.
Jeżeli patrzymy pod kryterium zdolności komórek do dzielenia się, to możemy wyróżnić dwie główne grupy:
Tkanki twórcze, czyli inaczej merystematyczne. One natomiast dzielą się na tkanki twórcze pierwotne, które dzielą się na merystemy wierzchołkowe jakimi są stożki wzrostu, a także merystemy interkalarne oraz tkanki twórcze wtórne, dzielą się na merystemy boczne (miazga międzywiązkowa, czyli inaczej kambium oraz miazga korkotwórcza, czyli inaczej fellogen), tkankę przyranną, czyli inaczej kalus oraz większość merystemów zarodnikotwórczych, które nazywane są inaczej merystemami archesporialnymi.

Tkanki stałe, dzielą się one na cztery grupy:

– Tkanki okrywające, spośród nich wyróżniamy: tkanki okrywające pierwotne (epiderma oraz ryzoderma) oraz tkanki okrywające wtórne (korkownica, czyli peryderma).

– Tkanki przewodzące, dzielą się na drewno, czyli ksylem (który składa się z: cewki, miękisz drzewny, naczynia oraz włókna drzewne) oraz łyko, czyli floem (który składa się z: komórek sitowych, rurek sitowych, włókna łykowego oraz miękiszu łykowego).

– Tkanki wzmacniające, dzielą się na kolenchymę, czyli zwarcicę, która dzieli się potem na kolenchymę kątową oraz kolenchymę płatową oraz sklerenchymę, czyli twardzicę, która dz

Sprawdź również:

Dodaj komentarz jako pierwszy!

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto AdBlocka

Wykryto oprogramowanie od blokowania reklam. Aby korzystać z serwisu, prosimy o wyłączenie go.